reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy pobranie 100% zaliczki oznacza powstanie przychodu

Czy pobranie 100% zaliczki oznacza powstanie przychodu

Spółka pobrała w 2004 r. na poczet przyszłych dostaw zadatek w wysokości 100%. Dostawy zostaną zrealizowane za kilka miesięcy. W ciągu 7 dni od momentu przyjęcia zamówienia spółka wystawia fakturę zaliczkową na poczet przyszłej produkcji i odbiorców w następnych miesiącach. Kiedy powstaje przychód w świetle ustawy o PIT, gdy podatnik pobierze zadatek w wysokości 100% na poczet przyszłych dostaw? Czy już w momencie pobrania zaliczki?

ODPOWIEDŹ:
Momentem powstania przychodu będzie moment wydania towaru.
WYJAŚNIENIE:
Ustawa o PIT w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. przewidywała, że za datę powstania przychodu z zastrzeżeniami uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:
• wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
• wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
• otrzymano zapłatę za wykonane świadczenie – w pozostałych przypadkach.
Jednocześnie ustawa stanowi, że do przychodów nie zalicza się wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Jak z powyższego wynika, przychodami nie są otrzymane pieniądze, jeżeli nie są one zapłatą za wykonane świadczenie, a jedynie stanowią zadatek, przedpłatę lub zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 14 ust. 1c i art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r.
Marek Kutarba


reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lubasz i Wspólnicy

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama