reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy można odliczyć VAT od przekazanych kontrahentom prezentów świątecznych

Czy można odliczyć VAT od przekazanych kontrahentom prezentów świątecznych

Zakupiłem towary, które zamierzamy przekazać naszym kontrahentom z okazji świąt. Towary mają różną wartość. Część z nich można zaliczyć do prezentów o małej wartości, np. kalendarze. Natomiast pozostałe mają znaczną wartość, przekraczającą 100 zł. Czy od ich zakupu przysługuje nam prawo do odliczenia VAT? Wykonujemy wyłącznie czynności opodatkowane VAT.

RADA
Co do zasady, będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od zakupu towarów podlegających nieodpłatnemu przekazaniu. Szczegóły w uzasadnianiu.

UZASADNIENIE
Podstawowym warunkiem uprawniającym do skorzystania z prawa obniżenia podatku należnego o naliczony jest istnienie związku ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu (art. 86 ust. 1 ustawy). Ponoszone przez Pana wydatki niewątpliwie związane są w sposób pośredni z prowadzoną działalnością, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Istnieje zatem związek ponoszonych wydatków z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Musimy rozważyć dwa przypadki, tj.:
• gdy nabyte towary i usługi dotyczą czynności przekazania prezentów o małej wartości, a ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzoną działalnością.
Przez prezenty o małej wartości rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:
– o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;
– których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pierwszym punkcie, jeżeli jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia przekazanego towaru nie przekracza 5 zł.
Organy podatkowe przyjmują, że przekazanie prezentów o małej wartości nie podlega VAT, gdy jest związane z prowadzoną działalnością. Mimo że czynność ta nie podlega opodatkowaniu, to przysługuje prawo do odliczenia VAT, gdyż w art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy przewidziano od zasady ogólnej wyjątek. Według tych regulacji podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą między innymi przekazania prezentów o małej wartości. Potwierdzają to również organy podatkowe, jak w piśmie z 28 lipca 2005 r. Urzędu Skarbowego Warszawa–Targówek nr 1437/ZI/443/315/KO/05: nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT przekazanie prezentów o małej wartości, jeżeli ich przekazanie wiązać się będzie bezpośrednio z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, natomiast podatek naliczony z tytułu zakupu przedmiotowych prezentów (futerałów) podlega odliczeniu.
• Gdy nabyte towary i usługi dotyczą czynności nieodpłatnego przekazania towarów, które nie stanowią prezentów o małej wartości, a ich przekazanie (wręczenie) wiąże się bezpośrednio z prowadzoną działalnością.
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama