Ryczałt samodzielnie i w spółce
REKLAMA
Jeżeli limit ten został przekroczony tylko w działalności indywidualnej, będzie ona opodatkowana na zasadach wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, natomiast przychody osiągnięte w spółce nadal będą mogły być objęte ryczałtem ewidencjonowanym. W sytuacji odwrotnej, tzn. gdy limit przychodów przekroczony zostanie w spółce, a przychody z działalności indywidualnej będą się w nim mieścić, podatek płacony będzie na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jedynie od przychodów osiągniętych w spółce. Podatnik zachowa prawo do opodatkowania ryczałtem przychodów z działalności indywidualnej. Atrakcyjność ryczałtu ewidencjonowanego to możliwość zapłaty podatku raz na kwartał.
Jednak nie wszyscy ryczałtowcy mają taką możliwość. Generalną zasadą jest obowiązek wpłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za każdy miesiąc, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika w terminie do dnia 20 następnego miesiąca, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania, tzn. do dnia 31 stycznia roku następnego. Podatnicy mogą jednakże obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek właściwego urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału, za który ryczałt ma być opłacony, a za ostatni kwartał roku podatkowego – w terminie złożenia zeznania.
Możliwość ta dotyczy jednak tylko przedsiębiorców, także wspólników spółek, których przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki nie przekroczyły w roku poprzednim równowartości 25 000 euro, co stanowi 97 915 zł. Podatnicy, którzy opłacali w 2005 r. ryczałt kwartalnie i nadal chcą go opłacać w tej formie, nie muszą odrębnie powiadamiać o tym urzędu skarbowego, natomiast obowiązek taki istnieje, w przypadku gdy po raz pierwszy decydują się na takie rozliczenia.
Krzysztof Machowiak
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat