reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Likwidacja - obowiązki sprawozdawcze

Na jaki dzień sporządza się bilans otwarcia likwidacji - na dzień otwarcia czy na dzień przed? W jakim czasie od otwarcia likwidacji bilans musi być przedłożony do zatwierdzenia walnemu zgromadzeniu? Czy bilans ten również składa się w KRS?

RADA
Bilansu otwarcia dokonuje się na dzień rozpoczęcia likwidacji. Samo sporządzenie sprawozdania finansowego jednostki postawionej w stan likwidacji podlega takim samym terminom jak „zwykłe” roczne sprawozdanie finansowe. Odmienne jest to, że sprawozdanie to nie podlega przedłożeniu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Ponadto w samym sprawozdaniu przyjmuje się inne zasady wyceny składników aktywów i pasywów.

UZASADNIENIE
Zdarzenia gospodarcze, które powodują powstanie obowiązku zamknięcia i otwarcia ksiąg rachunkowych, zostały określone w art. 12 ustawy o rachunkowości. Wśród wymienionych przypadków znajduje się opisany przez Czytelnika moment rozpoczęcia likwidacji. I tak zgodnie z ust. 2 tego artykułu księgi rachunkowe zamyka się na dzień poprzedzający dzień postawienia jednostki w stan likwidacji, nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia. Tym samym księgi rachunkowe otwiera się (zgodnie z ust. 1) na dzień rozpoczęcia likwidacji. Sprawozdanie finansowe (zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o rachunkowości) sporządza się na dzień zamknięcia ksiąg rachunkowych, o którym mowa w art. 12 ust. 2.
Sposób zatwierdzania sprawozdania finansowego został określony w art. 52 ust. 1 ustawy o rachunkowości. Artykuł ten stanowi, że kierownik jednostki (tj. zarząd w spółkach kapitałowych i właściciele w spółkach osobowych) zapewnia sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia bilansowego i przedstawia je właściwym organom, zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, postanowieniami statutu lub umowy. Przepis art. 53 ust. 1 wskazuje, że roczne sprawozdanie finansowe jednostki podlega zatwierdzeniu przez organ zatwierdzający nie później niż w ciągu 6 miesięcy od dnia bilansowego. Sprawozdanie jednostki postawionej w stan likwidacji nie będzie podlegało badaniu i ogłaszaniu, gdyż nie jest to jednostka kontynuująca działalność (art. 64 ust. 1 oraz art. 29 ust. 4 ustawy o rachunkowości).
Należy dodatkowo pamiętać, że sprawozdanie finansowe podmiotu w likwidacji jest sporządzane według innych zasad wyceny składników aktywów i pasywów niż sprawozdanie roczne. Zasady te zostały wskazane w art. 29, a także w art. 36 ust. 3 ustawy o rachunkowości.

Piotr Rybicki
specjalista z dziedziny finansów i rachunkowości

• art. 28 ust. 1, art. 28 ust. 2, art. 29, art. 36 ust. 3, art. 45 ust. 1, art. 52 ust. 1, art. 53 ust. 1, art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539


reklama

Czytaj także

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama