REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo księgować dokumenty celne w pkpir

REKLAMA

Importuję towary ze Stanów Zjednoczonych. Jak prawidłowo księgować dokumenty celne w księdze przychodów i rozchodów? Jakie są inne obowiązki względem urzędu skarbowego i urzędu statystycznego, wynikające z zakupu towaru z krajów spoza Unii Europejskiej.
RADA
Oprócz złożenia dokumentu SAD nie ma żadnych innych obowiązków dokumentacyjnych z tytułu importu towarów z kraju nienależącego do Unii Europejskiej. Szczegóły ujęcia importu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
W przypadku dokonania importu towarów z kraju nienależącego do Unii Europejskiej wszystkie należności publicznoprawne związane z tą transakcją (m.in. cło, VAT, opłaty celne) są wykazane w dokumencie SAD. Jednocześnie dokument ten stanowi źródło informacji o charakterze statystycznym.
(+) Nie ma więc obowiązku składania dodatkowych dokumentów ani w urzędzie skarbowym, ani w urzędzie statystycznym.
W katalogu dowodów księgowych, na podstawie których można dokonywać zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, mieści się m.in. dokument celny. Właśnie takim dokumentem jest SAD – jednolity dokument odprawy celnej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli przedmiotem importu jest towar lub inny składnik majątku nabyty w celu wykorzystania na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to aby ująć jego wartość w księdze, należy dokonać wyceny właśnie na podstawie danych zawartych w dokumencie odprawy celnej.
Będą to nie tylko elementy składowe ceny zakupu, ale także średni kurs NBP zastosowany w dokumencie i właściwy do ustalenia wartości importowanego przedmiotu w złotych. Na cenę zakupu w przypadku importu składa się: cena, jaką nabywca płaci za nabyty przedmiot, pomniejszona o VAT (jeżeli oczywiście podlega on odliczeniu), powiększona o cło, podatek akcyzowy i opłaty celne dodatkowe. Wszystkie wymienione wartości składają się na jedną wartość, która podlega wpisowi w jednej pozycji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako cena zakupu określonego składnika majątku.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Jeżeli transakcja nie jest przeprowadzona gotówkowo i zapłata nastąpi dopiero po otrzymaniu przedmiotu importu, to ujęte w księdze koszty zakupu należy skorygować o różnice kursowe, jakie powstaną między datą zarachowania kosztów a datą zapłaty.
W tym celu trzeba porównać wartość ceny należnej kontrahentowi w dniu zarachowania kosztów (z zastosowaniem średniego kursu NBP ujętego w SAD) z wartością tej należności przeliczoną na złote polskie w dniu zapłaty, według kursu sprzedaży ogłoszonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik dla dokonania przelewu. Jeśli podatnik skorzystał na powstałej w ten sposób różnicy kursów – musi pomniejszyć wartość towarów o tę różnicę. W przeciwnym razie (różnica kursowa niekorzystna dla podatnika) jej wartość odpowiednio podwyższy wartość zakupu.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• § 3 pkt 2, § 12 ust. 3 pkt 1, ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy


Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA