Prowadzimy działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Rozliczamy się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zamierzamy zlecić jej prowadzenie biuru rachunkowemu. Czy w związku z tym wystąpią zmiany w zasadach ewidencji przychodów ze sprzedaży towarów handlowych i usług?
RADA
Tak, takie zmiany wystąpią. Dotyczą one sprzedaży nieudokumentowanej. Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest bowiem prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia pkpir w siedzibie podatnika. Zasady ewidencji przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami prowadzonej w biurze rachunkowym nie różnią się zaś od zasad prowadzenia tej ewidencji w siedzibie podatnika.
UZASADNIENIE
Prowadzenie ewidencji sprzedaży
Podatnik, który zlecił prowadzenie
księgi biuru rachunkowemu, jest zobowiązany prowadzić w miejscu wykonywania działalności ewidencję sprzedaży. Obowiązek ten nie dotyczy podatników, którzy ewidencjonują obrót z zastosowaniem kas rejestrujących. Dodatkowo przy wykonywaniu działalności kantorowej i w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw
podatnik musi także prowadzić ewidencje przewidziane tylko dla tych działalności (określone są one w § 6 rozporządzenia). Podatnik jest obowiązany zbroszurować ewidencję sprzedaży i kolejno ponumerować jej karty. Ewidencja powinna zawierać co najmniej następujące dane: numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz kwotę tego przychodu (patrz
przykład 1).
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami
Ewidencja przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami jest prowadzona w inny sposób w biurze rachunkowym aniżeli w przypadku prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów w siedzibie podatnika (ten drugi wariant został uregulowany w § 19 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir).
W razie prowadzenia księgi przez biuro rachunkowe zapisy dotyczące przychodów ze sprzedaży nieudokumentowanej fakturami są dokonywane w porządku chronologicznym, na podstawie dowodów księgowych. Jeśli jest prowadzona ewidencja sprzedaży, zapisu dokonuje się na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji. W przypadku rejestrowania przychodów w kasie fiskalnej zapisów dokonuje się na podstawie danych wynikających z miesięcznego zestawienia raportów dobowych z kasy fiskalnej. Dane te podatnik przekazuje w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Zestawienie miesięcznych raportów dobowych powinno zawierać: numer kolejny wpisu, numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy, numery i daty raportów dobowych, a także wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji (patrz przykład 2).
PRZYKŁAD 1
Marek Wasilewski prowadzi zakład szewski. Zlecił prowadzenie pkpir biuru rachunkowemu. Nie ma zarejestrowanej kasy fiskalnej. W związku z tym jest obowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży. W styczniu 2006 r. dokonał następujących zapisów w ewidencji (sprzedaży nieudokumentowanej fakturami).
Wzór
Marek Wasilewski „Usługi szewskie”
ul. Cicha 2/1
15-546 Białystok
NIP: 542-568-23-69
EWIDENCJA SPRZEDAŻY
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.PRZYKŁAD 2
Krystyna Molska prowadzi przedsiębiorstwo wielobranżowe. Miejscem prowadzenia pkpir jest biuro rachunkowe. Pani Krystyna prowadzi ewidencję przychodów ze sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej. W styczniu 2006 r. sporządzono miesięczne zestawienie przychodów ze sprzedaży na podstawie dobowych raportów fiskalnych.
Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Ewidencja przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami, rachunkami
Zasady ewidencji przychodów ze sprzedaży udokumentowanej fakturami, prowadzonej w biurze rachunkowym, nie różnią się od zasad prowadzenia tej ewidencji w siedzibie podatnika.
Zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży wyrobów, towarów handlowych i usług dokonywane są na podstawie wystawionych faktur. Jeżeli w danym dniu podatnik wystawia wiele faktur, zapisów w księdze może dokonywać jedną sumą. Wynika ona z dziennego zestawienia tych faktur, rachunków, zwanego dalej „zestawieniem sprzedaży” (patrz przykład 3).
PRZYKŁAD 3
Pan Krzysztof prowadzi spółkę cywilną sprzedającą wózki dziecięce. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W styczniu 2006 r. wystawił następujące rachunki:
1. Rachunek nr 1/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 2500 zł
2. Rachunek nr 2/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 3100 zł
3. Rachunek nr 3/01/2006 z 08.01.2006 r. wartość 2800 zł
Razem wartość 8400 z
WAŻNE!
Podatnicy, którzy ewidencjonują obrót z zastosowaniem kas rejestrujących, nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej z zastosowaniem kasy. Łączą jednak w sposób trwały zwrócone oryginały paragonów fiskalnych z kopiami tych faktur.
Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Zapisy w księdze dotyczące faktur dokumentujących sprzedaż uprzednio zarejestrowaną z zastosowaniem kasy dokonywane są (wraz z przychodami ze sprzedaży nieudokumentowanej) na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub raportów fiskalnych okresowych, skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów.
Jeżeli podatnik prowadzi ewidencję sprzedaży (o której mowa w art. 109 ust. 1 lub 3 ustawy o VAT), zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia. Zestawienie sporządza się na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. Powinno ono zawierać co najmniej datę i kolejny numer zestawienia oraz sumę przychodów ze sprzedaży:
• pomniejszoną o należny VAT oraz o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w myśl ustawy o podatku dochodowym i
• powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów VAT (patrz przykład 4).
PRZYKŁAD 4
Firma „Czyścioch” s.c. świadczy usługi sprzątania budynków. Jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych oraz VAT. Prowadzi ewidencję sprzedaży na podstawie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Na podstawie tej ewidencji za styczeń 2006 r. zostało sporządzone miesięczne zestawienie przychodów ze sprzedaży.
Wzór
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.Ewidencja pozostałych przychodów
Zapisy w księdze dotyczące pozostałych przychodów muszą być dokonywane na podstawie potwierdzających je dowodów. Zapisy te muszą być dokonywane niezależnie od tego, czy księga jest prowadzona w biurze rachunkowym, czy w siedzibie podatnika.
• § 8 ust. 1, § 19 ust. 1, § 20 i 25, § 30 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U z 2004 r. Nr 282, poz. 2807
• art. 109 ust. 1 i 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
Marianna Sobolewska
biegły rewident, właścicielka Zakładu Usług Rachunkowych