reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ewidencjonować różnice kursowe

Jak ewidencjonować różnice kursowe

Zakupiony przez nas towar sprzedaliśmy zagranicznemu kontrahentowi. Niestety, mimo wezwań do zapłaty, do 31 grudnia 2005 r. faktura nie została uregulowana. Kontrahent nie potwierdził również salda. Dlatego dokonaliśmy odpisu aktualizującego należności w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Jak należy zaewidencjonować różnice kursowe powstałe przy tej transakcji?

RADA
Na dzień bilansowy należności wyceniamy po średnim kursie NBP. Powstałe niezrealizowane ujemne różnice kursowe obciążają pozostałe koszty operacyjne przy jednoczesnym zmniejszeniu stanu rozrachunków. Natomiast niezrealizowane dodatnie różnice kursowe zwiększają pozostałe przychody operacyjne i stan rozrachunków. Jeżeli zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości jednostka dokonała odpisów aktualizujących wartość tych należności, odpisy te muszą obejmować również związane z nimi różnice kursowe.

UZASADNIENIE
Transakcje zawierane z kontrahentami zagranicznymi są wyrażane w walutach obcych. Zgodnie jednak z przepisami ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe prowadzi się w języku polskim i w walucie polskiej. Wobec tego wszystkie transakcje zagraniczne trzeba przeliczyć na złote polskie.
Główne zasady wyceny należności i zobowiązań wyrażonych w walutach obcych są następujące:
•  Wyrażone w walutach obcych należności i zobowiązania ujmujemy w księgach rachunkowych po średnim kursie NBP z dnia ich przeprowadzenia, chyba że w zgłoszeniu celnym lub innym wiążącym dokumencie został ustalony inny kurs.
•  W momencie zapłaty należności bądź zobowiązań zagranicznych wyceniamy je po kursie kupna lub sprzedaży walut stosowanym przez bank, z którego usług jednostka korzysta. W przypadku należności stosujemy kurs kupna banku, a w przypadku zobowiązań – kurs sprzedaży.
•  W wyniku uregulowania należności lub zobowiązań zagranicznych powstają zrealizowane (ujemne lub dodatnie) różnice kursowe, które ostatecznie wpływają na wynik finansowy.
•  Na dzień bilansowy należności i zobowiązania, jak również pozostałe aktywa i pasywa wyrażone w walutach obcych wyceniamy po średnim kursie NBP ustalonym dla danej waluty. Mówimy wówczas o niezrealizowanych różnicach kursowych. Niezrealizowane różnice kursowe można:
– wyksięgować w pierwszym dniu nowego roku i w ten sposób wykazać w księgach wartość historyczną należności i zobowiązań, lub
– pozostawić w nowym roku (nie wyksięgowywać), natomiast w chwili zapłaty ustalić in plus bądź in minus dodatkowe różnice,
– wyksięgować w momencie uregulowania rozrachunków i w tym samym momencie rozliczyć różnice kursowe zrealizowane według ogólnych zasad.

Przykład
1. Jednostka zakupiła towar w celu dalszej odsprzedaży (dla uproszczenia pomijamy VAT):
Koszt zakupu towaru 5000 szt. × 2,60 zł = 13 000 zł
reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn Rachunkowości
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami103.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama