reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

Jak prawidłowo ustalić wysokość zaliczek uproszczonych

W 2006 r. będę rozliczała się z podatku dochodowego w uproszczonej formie według skali podatkowej. Czy podstawą obliczenia zaliczek może być dochód za 2005 r., mimo że do tego czasu nie będzie złożone zeznanie roczne PIT-36? Proszę o przykład prawidłowego obliczenia wysokości zaliczek.

RADA
Nie. Podstawą do wyliczenia zaliczek uproszczonych może być dochód z działalności gospodarczej z 2004 r., wykazany w zeznaniu podatkowym złożonym w terminie do 2 maja 2005 r. Jeśli w tym roku dochód nie wystąpił (lub jego wysokość nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku), to podstawę wyliczenia będzie stanowił dochód z 2003 r., wykazany w zeznaniu złożonym do końca kwietnia 2004 r.

UZASADNIENIE
Osoby prowadzące działalność gospodarczą są zobowiązane do samodzielnego opłacania zaliczek na podatek dochodowy. Zaliczki płacone są za okresy miesięczne. W terminie płatności zaliczki należy również złożyć organowi podatkowemu deklarację o wysokości osiągniętego dochodu. Od tej reguły istnieje jednak wyjątek.
(+) Ustawodawca dał podatnikom możliwość opłacania zaliczek na podatek w formie uproszczonej, bez konieczności równoczesnego składania deklaracji miesięcznych.
Zaliczki w formie uproszczonej mogą opłacać osoby opodatkowane zarówno na zasadach ogólnych, jak i stawką liniową. Warunkiem jest zawiadomienie w formie pisemnej, w terminie do 20 lutego roku podatkowego, w którym po raz pierwszy mają być opłacane zaliczki uproszczone, właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy. Zawiadomienie to skutkuje również w następnych latach, chyba że podatnik w powyższym terminie zawiadomi o rezygnacji z tej formy opłacania zaliczek.
(-) Tej formy opłacania zaliczek nie mogą wybrać osoby, które po raz pierwszy podjęły działalność w roku podatkowym albo w roku poprzedzającym rok podatkowy.
Oznacza to, że aby móc płacić zaliczki uproszczone, trzeba uprzednio prowadzić działalność minimum przez 2 lata podatkowe.

Zaliczki uproszczone przy opodatkowaniu według skali
Podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych zaliczkę uproszczoną obliczają jako 1/12 kwoty obliczonej z zastosowaniem skali podatkowej obowiązującej w danym roku podatkowym od dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), złożonym:
1) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy albo
2) w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o 2 lata – jeżeli w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł.
(-) Wpłaty zaliczek w uproszczonej formie nie są możliwe, jeżeli podatnicy nie wykazali dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej albo wykazali dochód z tego źródła w wysokości nieprzekraczającej 2790 zł również w zeznaniu złożonym w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Filipczak-Zawadzka

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama