reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy możemy wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

Kiedy możemy wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

Firma budowlana do listopada miała wysokie obroty opodatkowane stawkami 7 i 22%. W grudniu 2005 r., ze względu na niskie temperatury, była zmuszona do wstrzymania prac. W deklaracji VAT-7 za grudzień wykazała zwrot w wysokości 27 269 zł przy dostawie za 15 500 zł. Zwrot wynikał z przeniesienia 16 072 zł oraz zakupów pozostałych za grudzień 12 282 zł.

Urząd odmówił zwrotu podatku w wykazanej wysokości w terminie 60 dni. Czy jest to działalność sezonowa? Czy podatnik ma prawo do zwrotu ze względu na wykonywanie działalności sezonowej?

RADA
Prace budowlane, których wykonywanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych, można zaliczyć do usług świadczonych sezonowo. Jednak ocena, czy można domagać się z tego tytułu zwrotu w terminie 60-dniowym, oznacza przeanalizowanie całej struktury sprzedaży i zakupów w tej indywidualnej sprawie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla podatników, których wykonywaną działalność można zaliczyć do sezonowej, przewidziano szczególne zasady dokonywania zwrotu. Kwota, która podlega zwrotowi w terminie 60-dniowym, może być podwyższona, gdy jest to uzasadnione sezonowością wykonywanych usług. Podatnik musi wystąpić z umotywowanym wnioskiem, złożonym wraz z deklaracją podatkową (art. 87 ust. 4 pkt 1 ustawy). Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie, czy podatnikowi przysługiwało prawo do wystąpienia o przyśpieszony zwrot, należy odpowiedzieć na pytanie, czy jest to działalność sezonowa.
WAŻNE!
W ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia sezonowości. Dlatego dla oceny, co kryje się pod tym pojęciem, pomocne będzie orzecznictwo. Na gruncie „starej” ustawy NSA w wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) orzekł, że: przez sezonowość należy rozumieć taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych, czy też innych, odznaczających się określoną regularnością związaną z prawami przyrody. Natomiast w wyroku z 16 lutego 2000 roku (sygn. akt III SA 632/99) NSA orzekł, że podatnik zajmujący się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła w celu ogrzewania obiektów w sezonie grzewczym oraz dokonujący zakupów paliwa w celu zapewnienia dostaw ciepła w sezonie grzewczym korzysta z dyspozycji art. 21 ust. 5 ustawy z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przewidującego sezonowość w działalności gospodarczej.
Oznacza to, iż w przedstawionym stanie faktycznym należy podnieść, iż usługi budowlane pojmowane jako całość nie będą korzystały z przymiotu sezonowości. Natomiast ta sezonowość może odnosić się do określonych rodzajów tych robót, których wykonanie wiąże się z porą roku (jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych). Wtedy można umotywować wniosek o zwrot 60-dniowy faktem prowadzenia działalności sezonowo. Jeżeli natomiast obok tego typu robót są wykonywane inne, a zmiana warunków atmosferycznych tak naprawdę nie wpływa znacząco na wysokość obrotów (w tym okresie są wykonywane inne prace, które można wykonywać bez względu na panujące warunki pogodowe), to ta sezonowość nie występuje.

PRZYKŁAD
Spółka świadczy usługi budowlane. W listopadzie osiągnęła obrót w wysokości:
100 000 zł – opodatkowany stawką 22%,
50 000 zł – opodatkowany stawką 7%.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wyniosła 22 000 zł.
Gdyby świadczone usługi nie były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwało spółce 11 000 zł. Pozostała kwota 11 000 zł będzie przysługiwać do zwrotu w terminie 180 dni. Gdyby te usługi były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwać 22 000 zł.

• art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT


reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama