REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

REKLAMA

Firma budowlana do listopada miała wysokie obroty opodatkowane stawkami 7 i 22%. W grudniu 2005 r., ze względu na niskie temperatury, była zmuszona do wstrzymania prac. W deklaracji VAT-7 za grudzień wykazała zwrot w wysokości 27 269 zł przy dostawie za 15 500 zł. Zwrot wynikał z przeniesienia 16 072 zł oraz zakupów pozostałych za grudzień 12 282 zł.
Urząd odmówił zwrotu podatku w wykazanej wysokości w terminie 60 dni. Czy jest to działalność sezonowa? Czy podatnik ma prawo do zwrotu ze względu na wykonywanie działalności sezonowej?

RADA
Prace budowlane, których wykonywanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych, można zaliczyć do usług świadczonych sezonowo. Jednak ocena, czy można domagać się z tego tytułu zwrotu w terminie 60-dniowym, oznacza przeanalizowanie całej struktury sprzedaży i zakupów w tej indywidualnej sprawie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla podatników, których wykonywaną działalność można zaliczyć do sezonowej, przewidziano szczególne zasady dokonywania zwrotu. Kwota, która podlega zwrotowi w terminie 60-dniowym, może być podwyższona, gdy jest to uzasadnione sezonowością wykonywanych usług. Podatnik musi wystąpić z umotywowanym wnioskiem, złożonym wraz z deklaracją podatkową (art. 87 ust. 4 pkt 1 ustawy). Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie, czy podatnikowi przysługiwało prawo do wystąpienia o przyśpieszony zwrot, należy odpowiedzieć na pytanie, czy jest to działalność sezonowa.
WAŻNE!
W ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia sezonowości. Dlatego dla oceny, co kryje się pod tym pojęciem, pomocne będzie orzecznictwo. Na gruncie „starej” ustawy NSA w wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) orzekł, że: przez sezonowość należy rozumieć taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych, czy też innych, odznaczających się określoną regularnością związaną z prawami przyrody. Natomiast w wyroku z 16 lutego 2000 roku (sygn. akt III SA 632/99) NSA orzekł, że podatnik zajmujący się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła w celu ogrzewania obiektów w sezonie grzewczym oraz dokonujący zakupów paliwa w celu zapewnienia dostaw ciepła w sezonie grzewczym korzysta z dyspozycji art. 21 ust. 5 ustawy z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przewidującego sezonowość w działalności gospodarczej.
Oznacza to, iż w przedstawionym stanie faktycznym należy podnieść, iż usługi budowlane pojmowane jako całość nie będą korzystały z przymiotu sezonowości. Natomiast ta sezonowość może odnosić się do określonych rodzajów tych robót, których wykonanie wiąże się z porą roku (jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych). Wtedy można umotywować wniosek o zwrot 60-dniowy faktem prowadzenia działalności sezonowo. Jeżeli natomiast obok tego typu robót są wykonywane inne, a zmiana warunków atmosferycznych tak naprawdę nie wpływa znacząco na wysokość obrotów (w tym okresie są wykonywane inne prace, które można wykonywać bez względu na panujące warunki pogodowe), to ta sezonowość nie występuje.

PRZYKŁAD
Spółka świadczy usługi budowlane. W listopadzie osiągnęła obrót w wysokości:
100 000 zł – opodatkowany stawką 22%,
50 000 zł – opodatkowany stawką 7%.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wyniosła 22 000 zł.
Gdyby świadczone usługi nie były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwało spółce 11 000 zł. Pozostała kwota 11 000 zł będzie przysługiwać do zwrotu w terminie 180 dni. Gdyby te usługi były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwać 22 000 zł.

• art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA