REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy możemy wystąpić o przyśpieszony zwrot VAT

REKLAMA

Firma budowlana do listopada miała wysokie obroty opodatkowane stawkami 7 i 22%. W grudniu 2005 r., ze względu na niskie temperatury, była zmuszona do wstrzymania prac. W deklaracji VAT-7 za grudzień wykazała zwrot w wysokości 27 269 zł przy dostawie za 15 500 zł. Zwrot wynikał z przeniesienia 16 072 zł oraz zakupów pozostałych za grudzień 12 282 zł.
Urząd odmówił zwrotu podatku w wykazanej wysokości w terminie 60 dni. Czy jest to działalność sezonowa? Czy podatnik ma prawo do zwrotu ze względu na wykonywanie działalności sezonowej?

RADA
Prace budowlane, których wykonywanie jest uzależnione od warunków atmosferycznych, można zaliczyć do usług świadczonych sezonowo. Jednak ocena, czy można domagać się z tego tytułu zwrotu w terminie 60-dniowym, oznacza przeanalizowanie całej struktury sprzedaży i zakupów w tej indywidualnej sprawie. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Dla podatników, których wykonywaną działalność można zaliczyć do sezonowej, przewidziano szczególne zasady dokonywania zwrotu. Kwota, która podlega zwrotowi w terminie 60-dniowym, może być podwyższona, gdy jest to uzasadnione sezonowością wykonywanych usług. Podatnik musi wystąpić z umotywowanym wnioskiem, złożonym wraz z deklaracją podatkową (art. 87 ust. 4 pkt 1 ustawy). Dlatego aby odpowiedzieć na pytanie, czy podatnikowi przysługiwało prawo do wystąpienia o przyśpieszony zwrot, należy odpowiedzieć na pytanie, czy jest to działalność sezonowa.
WAŻNE!
W ustawie nie zdefiniowano jednak pojęcia sezonowości. Dlatego dla oceny, co kryje się pod tym pojęciem, pomocne będzie orzecznictwo. Na gruncie „starej” ustawy NSA w wyroku z 20 marca 1996 r. (sygn. akt SA/Wr 1546/95) orzekł, że: przez sezonowość należy rozumieć taką działalność gospodarczą, której wyniki są zależne od warunków atmosferycznych, czy też innych, odznaczających się określoną regularnością związaną z prawami przyrody. Natomiast w wyroku z 16 lutego 2000 roku (sygn. akt III SA 632/99) NSA orzekł, że podatnik zajmujący się wytwarzaniem i dystrybucją ciepła w celu ogrzewania obiektów w sezonie grzewczym oraz dokonujący zakupów paliwa w celu zapewnienia dostaw ciepła w sezonie grzewczym korzysta z dyspozycji art. 21 ust. 5 ustawy z 8 stycznia 1993 roku o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, przewidującego sezonowość w działalności gospodarczej.
Oznacza to, iż w przedstawionym stanie faktycznym należy podnieść, iż usługi budowlane pojmowane jako całość nie będą korzystały z przymiotu sezonowości. Natomiast ta sezonowość może odnosić się do określonych rodzajów tych robót, których wykonanie wiąże się z porą roku (jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych). Wtedy można umotywować wniosek o zwrot 60-dniowy faktem prowadzenia działalności sezonowo. Jeżeli natomiast obok tego typu robót są wykonywane inne, a zmiana warunków atmosferycznych tak naprawdę nie wpływa znacząco na wysokość obrotów (w tym okresie są wykonywane inne prace, które można wykonywać bez względu na panujące warunki pogodowe), to ta sezonowość nie występuje.

PRZYKŁAD
Spółka świadczy usługi budowlane. W listopadzie osiągnęła obrót w wysokości:
100 000 zł – opodatkowany stawką 22%,
50 000 zł – opodatkowany stawką 7%.
Nadwyżka podatku naliczonego nad należnym wyniosła 22 000 zł.
Gdyby świadczone usługi nie były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwało spółce 11 000 zł. Pozostała kwota 11 000 zł będzie przysługiwać do zwrotu w terminie 180 dni. Gdyby te usługi były zaliczone do sezonowych, do zwrotu w terminie 60 dni będzie przysługiwać 22 000 zł.

• art. 87 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Iwona Skrok
specjalista w zakresie VAT


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA