| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak rozliczyć przekazanie komputera na cele osobiste podatnika

Jak rozliczyć przekazanie komputera na cele osobiste podatnika

Jak opodatkować w VAT przekazanie środka trwałego - komputera o wartości 3000 zł, używanego ponad 6 miesięcy na moje cele osobiste? Od zakupionego komputera odliczyłem VAT. Komputer był jednorazowo zaliczony w koszty. Jakie będą skutki takiego przekazania w podatku dochodowym?

RADA
Przekazanie na potrzeby osobiste składnika majątku wykorzystywanego wcześniej w działalności gospodarczej, przy którego nabyciu odliczyli Państwo VAT, podlega opodatkowaniu. Czynność taka nie wywołuje skutków w podatku dochodowym.

UZASADNIENIE
Odpowiedź na Państwa pytanie należy rozpocząć od stwierdzenia, że opodatkowaniu VAT w niektórych sytuacjach podlega również nieodpłatne przekazanie towarów. Ma to miejsce, gdy podatnik przekazuje towary należące do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
W szczególności opodatkowaniu podlega:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny.
Skoro zatem przy nabyciu komputera odliczyli Państwo VAT naliczony w jego cenie, to wycofując go z działalności gospodarczej i przekazując go na swoje własne potrzeby (na potrzeby osobiste), musicie opodatkować tę czynność.
Podstawą opodatkowania tej czynności będzie cena nabycia komputera, tj. taka, jaką Państwo zapłacili, nie zaś jego aktualna wartość rynkowa.
Przekazanie komputera musi być opodatkowane przy zastosowaniu podstawowej stawki VAT (22%), która jest właściwa przy dostawie sprzętu komputerowego.
Dostawę taką należy udokumentować za pomocą faktury wewnętrznej. Ponieważ jest to czynność opodatkowana, świadczenie takie (a dokładnie obrót z tego tytułu i podatek należny) musi być ujawnione w ewidencji i deklaracji VAT.
Skutki w podatku dochodowym
Należy podkreślić, że odmiennie niż w podatku od towarów i usług czynność ta będzie sklasyfikowana w podatku dochodowym od osób fizycznych. Tutaj ustawodawca nie przewidział powstania przychodu tylko z tego powodu, że składnik majątku jest wycofywany z działalności gospodarczej i przekazywany na potrzeby osobiste podatnika.
Zdarzenie takie w żaden sposób nie będzie odnotowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów. Z uwagi na to, że komputer był wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej, nie istnieją podstawy do wyłączenia z kosztów podatkowych, wydatkowanej na jego nabycie i uwzględnionej w rachunku podatkowym po stronie kosztów, kwoty netto.
Oczywiście jeżeli komputer znajduje się w prowadzonej przez podatnika ewidencji (np. wyposażenia), wówczas konieczne jest wykreślenie go z takiego rejestru.
Podsumowując, należy zatem stwierdzić, że przekazanie komputera na potrzeby osobiste podatnika wywołuje skutki jedynie na gruncie podatku od towarów i usług, zgodnie z regułami którego czynność taka podlega opodatkowaniu VAT.

• art. 7 ust. 2 i art. 29 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. Nr 179, poz. 1484

Radosław Kowalski
doradca podatkowy, spółka doradztwa podatkowego CEiD


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bożena Radzikowska

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK