REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ewidencjonować raporty dobowe z kas rejestrujących

REKLAMA

Czy w ewidencji sprzedaży VAT należy wpisywać co dzień raporty dobowe z kas fiskalnych, czy wystarczy na koniec miesiąca wpisać do ewidencji z każdej kasy raport okresowy miesięczny, a następnie zaksięgować jako zestawienie sprzedaży do podatkowej księgi przychodów i rozchodów?
RADA
Raportów kasowych nie ma potrzeby w ogóle zapisywać w ewidencji sprzedaży VAT. Natomiast zapisu w kpir można dokonywać raz w miesiącu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Czynni podatnicy VAT, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku, obowiązani są prowadzić pełną ewidencję zawierającą:
• kwoty, co do których przysługuje odliczenie podatku VAT, oraz kwoty, co do których odliczenie nie przysługuje,
• dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
• wysokość podatku należnego,
• kwoty podatku naliczonego obniżające kwotę podatku należnego oraz
• kwotę podatku podlegającą wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
• inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.
Obowiązek ewidencjonowania obrotu na kasie fiskalnej wynika z art. 111 ustawy o VAT w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych.
Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, że w przypadku zaewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej (rejestrującej) podatnik nie jest już zobowiązany do odnotowania tego obrotu również w ewidencji sprzedaży.
WAŻNE!
Ewidencja prowadzona za pośrednictwem kasy rejestrującej jest odrębną ewidencją, ale prowadzoną również dla celów podatku od towarów i usług i zawierającą wszystkie istotne elementy, niezbędne do ustalenia wysokości opodatkowania. Dlatego też należy uznać, że nie ma konieczności powtarzania zapisów jednego zdarzenia gospodarczego w dwóch różnych ewidencjach prowadzonych dla celów VAT.
W ten sam sposób wypowiedział się Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w wyjaśnieniu z 18 lutego 2004 r. (PD3.3-443-2/04), gdzie uznał on, że „raporty fiskalne sporządzane zarówno za dany dzień, jak i za okres miesięczny stanowią wydruki prowadzonej za pomocą kasy rejestrującej odrębnej ewidencji – nie muszą być zatem dodatkowo ewidencjonowane w rejestrach sprzedaży VAT”.
Podatek dochodowy
Jeśli natomiast chodzi o sposób ujmowania obrotu zarejestrowanego za pomocą kasy fiskalnej w księdze przychodów i rozchodów, należy przywołać § 20 rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, który nakłada obowiązek dokonywania zapisów w księdze na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.
W drodze wyjątku ustawodawca zezwala jednak na dokonywanie w księdze zapisów sprzedaży rejestrowanej za pomocą kasy rejestrującej tylko na koniec każdego miesiąca. Zapisy takie mogą być dokonywane na podstawie danych wynikających z miesięcznych zestawień raportów dobowych.
WAŻNE!
Takiego comiesięcznego wpisu pochodzącego z zestawień raportów dobowych kasy fiskalnej podatnik powinien dokonać w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
Rozporządzenie wprowadza jednakże wymóg, aby zestawienie raportów dobowych zawierało:
• numer kolejny wpisu,
• numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy,
• numery i daty raportów dobowych,
• wynikającą z raportów łączną kwotę należności pomniejszoną o łączną kwotę podatku i skorygowaną o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikające z odrębnych ewidencji.
Należy więc zauważyć, że aby podatnik mógł dokonywać miesięcznych, zbiorczych zapisów operacji zarejestrowanych kasą rejestrującą, zestawienie obejmujące te zapisy powinno zawierać wszystkie wskazane powyżej elementy. W przeciwnym razie konieczne będzie dokonywanie codziennych zapisów na podstawie raportów dobowych.

• art. 109 ust. 3, art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2805

Marcin Sikora
doradca podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  REKLAMA