REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w księgach rachunkowych dopłaty zwrotne

W umowie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy przewidzieli możliwość wnoszenia dopłat bez konieczności zmiany umowy spółki. Dopłaty te, zgodnie z postanowieniami umowy, mogą być zwracane. Jak należy ująć w księgach rachunkowych operacje gospodarcze związane z wpłatą i zwrotem dopłat?
RADA
W księgach rachunkowych dopłaty wspólników ujmuje się w kapitałach własnych na koncie „Kapitał rezerwowy z tytułu dopłat” – dopóki nie zostaną rozliczone według ustalonego celu, tj. przeniesione np. na kapitał zapasowy lub na pokrycie straty. Gdy dopłata spełnia warunki określone w Kodeksie spółek handlowych może być zwrócona wspólnikom.

UZASADNIENIE
Zasady wnoszenia przez wspólników dopłat zostały uregulowane w art. 177–179 Kodeksu spółek handlowych.
Obowiązek uiszczenia dopłaty powstaje, co do zasady, w wyniku uchwały wspólników, która powinna określić dokładną wysokość dopłat oraz termin ich wniesienia. Wysokość i termin wniesienia dopłat mogą zostać określone również w umowie spółki.
Jeżeli wspólnik nie uiścił dopłaty w określonym terminie, obowiązany jest do zapłaty ustawowych odsetek.
Uiszczone dopłaty mogą być zwrócone wspólnikom. Przepisy Kodeksu spółek handlowych określiły dwie przesłanki dopuszczające zwrot wspólnikom wniesionych dopłat.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


UWAGA!
Podstawą zwrotu wniesionych dopłat może być wyłącznie uchwała wspólników, niezależnie od tego, czy to umowa spółki, czy też uchwała wspólników określiła wysokość i termin wniesienia dopłat.
Należy również pamiętać, że w przypadku gdy spółka nie dokona zwrotu dopłat w ustalonym terminie, ma obowiązek zapłacenia ustawowych odsetek za zwłokę.
Zasady ewidencji dopłat zostały uregulowane przepisami art. 36 ust. 2e ustawy o rachunkowości. Dopłaty należy ujmować w odrębnej pozycji pasywów bilansu jako kapitał rezerwowy z dopłat wspólników – do momentu ich rozliczenia. Dopłaty należne, ale niewniesione, wykazuje się w pozycji „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego (wielkość ujemna)”.
Przykład
Wspólnicy ALFA Sp. z o.o. w umowie spółki zawarli obowiązek uiszczenia dopłat. Każdy ze wspólników posiada po 50% udziału w kapitale zakładowym. W styczniu 2005 r. zmienili umowę spółki, w której zostały określone: wysokość i termin wniesienia dopłat. Zmiana umowy spółki została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Łączna kwota dopłat wynosiła 100 000 zł i należało ją wpłacić do końca marca 2005 r.
Wspólnik A w lutym 2005 r. wpłacił 20 000 zł, a pozostałą kwotę – 30 000 zł w maju 2005 r.
Wspólnik B w marcu 2005 r. wpłacił 50 000 zł.
W listopadzie 2005 r. wspólnicy podjęli uchwałę o zwrocie wpłaconych dopłat. Uchwała została ogłoszona w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” w grudniu 2005 r. Spółka dokonała w kwietniu 2006 r. zwrotu dopłat na rachunki bankowe wspólników.
1. Obowiązek wniesienia dopłat – styczeń 2005 r.:
Wn konto „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego 100 000
– w analityce:
„Wspólnik A” 50 000
„Wspólnik B” 50 000
Ma konto „Kapitał rezerwowy z dopłat” 100 000
2. Wpłata w lutym 2005 r. na rachunek bankowy przez wspólnika A:
Wn konto „Rachunek bankowy” 20 000
Ma konto „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego” 20 000
– w analityce „Wspólnik A”
3. Wpłata w marcu 2005 r. na rachunek bankowy przez wspólnika B:
Wn konto „Rachunek bankowy” 50 000
Ma konto „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego” 50 000
– w analityce „Wspólnik B”
4. Wpłata w maju 2005 r. na rachunek bankowy przez wspólnika A:
Wn konto „Rachunek bankowy” 30 000
Ma konto „Należne dopłaty na poczet kapitału rezerwowego” 30 000
– w analityce „Wspólnik A”
5. Uchwała o zwrocie dopłat – listopad 2005 r.:
Wn konto „Kapitał rezerwowy z tytułu dopłat” 100 000
Ma konto „Rozrachunki z właścicielami” 100 000
– w analityce:
„Wspólnik A” 50 000
„Wspólnik B” 50 000
6. Zwrot dopłat wspólnikom – kwiecień 2006 r.:
Wn konto „Rozrachunki z właścicielami” 100 000
– w analityce:
„Wspólnik A” 50 000
„Wspólnik B” 50 000
Ma konto „Rachunek bankowy” 100 000

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


ALFA Sp. z o.o. w sprawozdaniu finansowym za 2005 r. powinna wykazać odrębnie w pasywach bilansu, w grupie A „Kapitał własny”, pozycję:
– „Kapitał rezerwowy z dopłat wspólników” 100 000
Należy także pamiętać, że dopłaty do kapitału zakładowego w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie stanowią przychodu do opodatkowania.

dr Teresa Fołta
biegły rewident

 art. 12 ust. 4 pkt 11 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
 art. 36 ust. 2e ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2252
 art. 177–179 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. z 2005 r. Nr 184, poz. 1539
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Darowizna w formie aktu notarialnego z zagranicy. Co jest istotne podatkowo?

  W dzisiejszych czasach, coraz częściej obywatele Polski otrzymują darowizny z zagranicy. Czy jednak taka darowizna podlega opodatkowaniu w Polsce? Jakie są obowiązki podatkowe osoby, która otrzymała taką darowiznę w formie aktu notarialnego?

  Odliczenie VAT od alkoholu dla kontrahenta. Inaczej traktowany poczęstunek a inaczej prezent

  Czy można odliczyć VAT od zakupu alkoholu dla kontrahenta? Czy ma znaczenie, że alkohol jest kupiony jako prezent, czy jako poczęstunek podczas spotkania biznesowego?

  Zatrudnienie i płace w sektorze przedsiębiorstw. Co pokazują dane GUS z sierpnia?

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i płacach w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 roku. Jakie tendy pokazują najnowsze dane?

  Korekta zgłoszenia celnego wywozowego w przypadku obniżki/podwyżki cen towaru po wywozie towaru

  Korekta zgłoszenia wywozowego będzie miała wpływ na rozliczenie VATu w przedsiębiorstwie, więc warto dochować należytej staranności i mylić się jak najmniej. W przypadku pomyłki w trakcie wywozu może się tak zdarzyć, że towaru umieścimy za dużo, za mało lub w ogóle pomylimy towar i wyślemy nie to co było zamówione. Zdarza się również tak, że odprawimy towar zamówiony przez klienta, ale nie na tych dokumentach co powinniśmy. Ścieżki postępowania w takich sytuacjach są podobne i niestety długotrwałe.

  Fundacja rodzinna jako family office

  Od połowy maja 2023 r. przedsiębiorcy mogą korzystać z rozwiązania, na które środowisko czekało ponad trzy dekady, czyli z fundacji rodzinnej na prawie polskim. Większość komentarzy dotyczy fundacji rodzinnej jako wehikułu sukcesyjnego. Jest to rzeczywiście najczęstszy powód, dla którego fundacje są powoływane, czyli budowanie biznesu na pokolenia. Tymczasem można spojrzeć na fundację w szerszej perspektywie. Jedną z nich jest wykorzystanie fundacji jako rozwiązania o charakterze family office.

  Faktura ustrukturyzowana nie jest dokumentem handlowym

  Faktura ustrukturyzowana nie nadaje się do roli dokumentu handlowego ze wszystkich możliwych powodów. Można usiłować nadać tej fakturze charakter dokumentu handlowego, ale wymaga to wielu dodatkowych działań prawnych – pisze profesor Witold Modzelewski.

  Kary za przestępstwa gospodarcze od 1 października. Nawet 25 lat za łapownictwo

  Kary za przestępstwa gospodarcze managerów w firmach, znane jako przestępstwa białych kołnierzyków (z ang. white collar crimes), od 1 października 2023 r. ulegną zaostrzeniu. Za przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej w związku z piastowaniem kierowniczego stanowiska grozić będzie nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dotychczas za taki czyn można było trafić do więzienia na 8 lat.

  Ulga mieszkaniowa w PIT 2023 – pieniądze ze sprzedaży mieszkania można wydać na spłatę udziału byłego małżonka w nieruchomości przyznanej w wyniku rozwodu

  18 września 2023 r. Szef KAS zmienił interpretację indywidualną wydaną we wrześniu 2022 r. przez Dyrektora KIS i uznał, że podatniczka,  która przeznaczyła środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania należącego do jej majątku odrębnego na spłatę udziału byłego męża w nieruchomości przyznanej jej na podstawie ugody sądowej zawartej po rozwodzie ma prawo do skorzystania z ulgi mieszkaniowej, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 131 ustawy o PIT. Zmiana stanowiska oznacza, że podatnicy którzy znajdą się w analogicznej sytuacji nie powinni płacić PIT z tytułu dokonanej sprzedaży nieruchomości. 

  Jednolita rejestracja VAT w ramach pakietu ViDA. Przedsiębiorcy popierają to rozwiązanie

  Na ten rok zapowiadane jest uchwalenie ostatecznego kształtu pakietu VAT w epoce cyfrowej (VAT in Digital Age – ViDA), który zakłada dalsze usprawnienie unijnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT). Przyjęcie pakietu wiąże się ze znaczącymi zmianami w systemie rozliczenia VAT na terenie UE dla przedsiębiorców prowadzących sprzedaż wewnątrzwspólnotową. Krajowa Izba Gospodarcza dostrzega potrzebę poprawy otoczenia prawnego na poziomie unijnym, popierając projekt rozwiązań modernizujących system VAT oraz promujących gospodarkę cyfrową, zaproponowanych w ramach pakietu ViDA.

  Mikrorachunek podatkowy. Co musisz wiedzieć jako podatnik?

  W świecie podatków i opłat, mikrorachunek podatkowy stał się ważnym narzędziem dla podatników w Polsce. Ale co to dokładnie jest i jak działa? Oto, co musisz wiedzieć o mikrorachunku podatkowym.

  REKLAMA