| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Czy braki w dowodzie rejestracyjnym powodują utratę prawa do odliczenia

Czy braki w dowodzie rejestracyjnym powodują utratę prawa do odliczenia

Zakupiliśmy używane samochody ciężarowe (w dowodach rejestracyjnych widnieje wpis "samochód ciężarowy"). Nie posiadamy w swojej dokumentacji świadectw homologacji. Uzyskaliśmy zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o spełnieniu wymagań określonych w art. 86 ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Czy w takiej sytuacji możemy odliczyć VAT, mimo braku wpisu w dowodach podrodzaju: "wielozadaniowy" albo "van"?

RADA
Macie Państwo prawo do odliczenia, ponieważ badanie diagnostyczne potwierdziło spełnianie wymagań do zakwalifikowania danego pojazdu jako wielozadaniowy albo van. Niemniej należy niezwłocznie usunąć wszelkie błędy formalne. A takim jest niewątpliwie brak odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

UZASADNIENIE
Znowelizowana ustawa o podatku od towarów i usług pozwala na pełne odliczenie podatku naliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Przy nabyciu innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony włącznie przysługuje odliczenie 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł. Nie przysługuje możliwość odliczania VAT od paliwa. Ustawa jednak wprowadza w tej mierze wyjątki uprawniające do pełnego odliczenia.
Wyjątek dotyczy m.in. pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych do podrodzaju: „wielozadaniowy, van”. Spełnienie powyższych wymagań stwierdza się na podstawie badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Okręgowa stacja wydaje zaświadczenie. Ponadto podatnik musi w dowodzie rejestracyjnym pojazdu uzyskać właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. W terminie 14 dni od dnia otrzymania należy dostarczyć kopię zaświadczenia do naczelnika urzędu skarbowego.
WAŻNE!
Podatnik jest obowiązany w terminie 14 dni od dnia otrzymania zaświadczenia dostarczyć jego kopię do naczelnika urzędu skarbowego.
Dowód rejestracyjny pojazdu spełnia podwójną rolę: potwierdza wydanie decyzji administracyjnej o zarejestrowaniu pojazdu oraz jest dokumentem stwierdzającym dopuszczenie zarejestrowanego pojazdu do ruchu. Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, że w dowodach rejestracyjnych przedmiotowych samochodów widnieje wpis „samochód ciężarowy”. Dowód rejestracyjny pełni w związku z powyższym funkcję dowodową, potwierdza nabycie prawa lub obowiązku.
Z przepisów ustawy nie wynika, iż brak świadectwa homologacji jest podstawą do uznania pojazdu za samochód osobowy. Sam brak u podatnika odpisu ww. dokumentów nie skutkuje uznaniem jego pojazdu za samochód osobowy. Za samochody osobowe uznaje się bowiem tylko takie pojazdy, które w wyciągu ze świadectwa homologacji lub w zaświadczeniu wydanym przez okręgową stację pojazdów nie spełniają ww. wymagań. Nie są to samochody, w stosunku do których podatnik nie jest w stanie przedłożyć ww. dokumentów. Niemniej jednak dla celów dowodowych podatnik obowiązany jest do jak najszybszego usunięcia braków formalnych i uzyskania w dowodzie stosownych adnotacji.

• art. 86 ust. 4 pkt 1, art. 86 ust. 5 i 5a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484

Paweł Dymlang
konsultant podatkowy
w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK