REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

REKLAMA

Ostatnio właściciel firmy często wyjeżdża w celach służbowych do Niemiec. Czy zakup paliwa na paragon na terenie Niemiec można uznać za koszt i zaksięgować w pkpir? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jak postąpić w przypadku, gdy płatność dokonywana jest kartą kredytową?
RADA
Zakup paliwa za granicą może być kosztem. Można go ująć w pkpir na podstawie paragonu. Musi on jednak spełniać określone warunki (przedstawiamy je w uzasadnieniu). Określenie kursu waluty i rozliczenie różnic kursowych z tytułu pokrycia kosztu kartą kredytową zależy od tego, jaką metodę rozliczeń stosuje firma (kasową czy memoriałową). Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszt poniesiony z tytułu zakupu paliwa za granicą może zostać ujęty w pkpir na podstawie paragonu lub dowodu kasowego, jeśli spełnia określone warunki. Dokumenty te muszą zawierać:
• datę,
• oznaczenie jednostki dokonującej sprzedaży,
• ilość,
• cenę jednostkową,
• wartość zakupu,
• nazwisko przedsiębiorcy, adres oraz przedmiot zakupu wpisane na odwrocie paragonu.
Wydatek poniesiony w walucie obcej, zapłacony kartą kredytową, stanowi koszt. Jego wycena zależy od tego, jaką metodę rozliczania kosztów stosuje podatnik. Jeżeli podatnik stosuje metodę kasową, to koszt powstanie w dniu zapłaty. Będzie to dzień, w którym bank obciąży konto właściciela karty z tytułu dokonania tego zakupu. W tej sytuacji nie wystąpią więc różnice kursowe. Natomiast jeśli podatnik rozlicza koszty metodą memoriałową, powinien postąpić w sposób prezentowany poniżej.
Najpierw na podstawie paragonu uwzględnić koszt w księdze i przeliczyć go według kursu średniego NBP na dzień wystawienia paragonu. Następnie powinien skorygować wartość tego kosztu o różnice kursowe. Powstaną one pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem obciążenia przez bank konta podatnika. W celu ustalenia tej różnicy należy dokonać przeliczenia kosztu według kursu średniego NBP na dzień jego zarachowania oraz według kursu sprzedaży walut na dzień obciążenia konta, ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik.
PRZYKŁAD
Pan Stanisław jest przedsiębiorcą. Prowadzi ewidencję w formie pkpir. Tak zwane pozostałe koszty rozlicza metodą memoriałową. W kwietniu odbył 2-dniową podróż służbową do Berlina. Wykorzystał w tym celu samochód firmowy. W czasie tej podróży kupił paliwo o wartości 70 euro. Zakup ten został udokumentowany paragonem (data wystawienia – 24 kwietnia 2006 r.) i opłacony przy użyciu karty kredytowej. Średni kurs NBP na dzień 24 kwietnia 2006 r. wynosił: 3,9134 zł. W tej dacie zaksięgowano więc koszt w wysokości 273,94 zł (70 euro x 3,9134 zł). Bank obciążył konto pana Marka z tytułu tej zapłaty 27 kwietnia 2006 r. 27 kwietnia 2006 r. kurs sprzedaży euro (zastosowany przez bank, w którym pan Marek posiada konto) wyniósł 3,9444 zł. Pan Marek faktycznie zapłacił więc za paliwo 276,11 zł. Powstałe różnice kursowe w wysokości 2,17 zł (276,11 zł – 273,94 zł) zostały zaksięgowane w pkpir w kolumnie 14.

• art. 22 ust. 1 i ust. 4–6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  Co daje fundacja rodzinna? Jaką działalność może prowadzić?

  Długoterminowa integralność majątku firmy rodzinnej to główna korzyść z założenia fundacji rodzinnej wskazana przez uczestników webinaru „Jak z sukcesem przekazać firmę następcom? Fundacja rodzinna jako nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców”, który odbył się w ramach cyklu #idearozwojubiznesu, organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT).

  Organ skarbowy przegrał ze spółką w sprawie zwrotu VAT, bo nie znał reguł postępowania

  Gdy reprezentujący spółkę nie złożył pełnomocnictwa procesowego do akt konkretnej sprawy, to organ nie może zakładać, że spółka działa w niej przez pełnomocnika, bo czyniła tak już w innym postępowaniu. Jeśli tak zrobi, otworzy przedsiębiorcy furtkę do wygrania sporu.

  KSeF 2023/2024. Jak się zalogować do tego systemu?

  Ministerstwo Finansów zachęca już dziś do logowania się do Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowania możliwości tego elektronicznego systemu fakturowania. Sposób logowania do KSeF będzie się różnił w zależności od tego, czy użytkownikiem jest osoba fizyczna, czy spółka.

  Stawka VAT na odśnieżanie

  Odśnieżanie, jako usługa wykonywana przez przedsiębiorców, jest odpłatnym świadczeniem, które podlega opodatkowaniu VAT. W tym kontekście pojawia się pytanie o właściwą stawkę VAT dla usług odśnieżania.

  Czy zakup domu w budowie lub w stanie surowym zamkniętym korzysta ze zwolnienia z PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w trzech nowych (z listopada 2023 r.) interpretacjach indywidualnych uznał, że zwolnienie z podatku PCC nie obejmuje zakupu jednorodzinnego domu w budowie ani domu w stanie surowym zamkniętym, również z wykonaną elewacją.

  REKLAMA