REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować wydatki poniesione w podróży służbowej zapłacone kartą kredytową

REKLAMA

Ostatnio właściciel firmy często wyjeżdża w celach służbowych do Niemiec. Czy zakup paliwa na paragon na terenie Niemiec można uznać za koszt i zaksięgować w pkpir? Jeśli tak, to po jakim kursie? Jak postąpić w przypadku, gdy płatność dokonywana jest kartą kredytową?
RADA
Zakup paliwa za granicą może być kosztem. Można go ująć w pkpir na podstawie paragonu. Musi on jednak spełniać określone warunki (przedstawiamy je w uzasadnieniu). Określenie kursu waluty i rozliczenie różnic kursowych z tytułu pokrycia kosztu kartą kredytową zależy od tego, jaką metodę rozliczeń stosuje firma (kasową czy memoriałową). Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszt poniesiony z tytułu zakupu paliwa za granicą może zostać ujęty w pkpir na podstawie paragonu lub dowodu kasowego, jeśli spełnia określone warunki. Dokumenty te muszą zawierać:
• datę,
• oznaczenie jednostki dokonującej sprzedaży,
• ilość,
• cenę jednostkową,
• wartość zakupu,
• nazwisko przedsiębiorcy, adres oraz przedmiot zakupu wpisane na odwrocie paragonu.
Wydatek poniesiony w walucie obcej, zapłacony kartą kredytową, stanowi koszt. Jego wycena zależy od tego, jaką metodę rozliczania kosztów stosuje podatnik. Jeżeli podatnik stosuje metodę kasową, to koszt powstanie w dniu zapłaty. Będzie to dzień, w którym bank obciąży konto właściciela karty z tytułu dokonania tego zakupu. W tej sytuacji nie wystąpią więc różnice kursowe. Natomiast jeśli podatnik rozlicza koszty metodą memoriałową, powinien postąpić w sposób prezentowany poniżej.
Najpierw na podstawie paragonu uwzględnić koszt w księdze i przeliczyć go według kursu średniego NBP na dzień wystawienia paragonu. Następnie powinien skorygować wartość tego kosztu o różnice kursowe. Powstaną one pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem obciążenia przez bank konta podatnika. W celu ustalenia tej różnicy należy dokonać przeliczenia kosztu według kursu średniego NBP na dzień jego zarachowania oraz według kursu sprzedaży walut na dzień obciążenia konta, ogłoszonego przez bank, z którego usług korzysta podatnik.
PRZYKŁAD
Pan Stanisław jest przedsiębiorcą. Prowadzi ewidencję w formie pkpir. Tak zwane pozostałe koszty rozlicza metodą memoriałową. W kwietniu odbył 2-dniową podróż służbową do Berlina. Wykorzystał w tym celu samochód firmowy. W czasie tej podróży kupił paliwo o wartości 70 euro. Zakup ten został udokumentowany paragonem (data wystawienia – 24 kwietnia 2006 r.) i opłacony przy użyciu karty kredytowej. Średni kurs NBP na dzień 24 kwietnia 2006 r. wynosił: 3,9134 zł. W tej dacie zaksięgowano więc koszt w wysokości 273,94 zł (70 euro x 3,9134 zł). Bank obciążył konto pana Marka z tytułu tej zapłaty 27 kwietnia 2006 r. 27 kwietnia 2006 r. kurs sprzedaży euro (zastosowany przez bank, w którym pan Marek posiada konto) wyniósł 3,9444 zł. Pan Marek faktycznie zapłacił więc za paliwo 276,11 zł. Powstałe różnice kursowe w wysokości 2,17 zł (276,11 zł – 273,94 zł) zostały zaksięgowane w pkpir w kolumnie 14.

• art. 22 ust. 1 i ust. 4–6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328
• § 14 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów – Dz.U. Nr 152, poz. 1475; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2807

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy z wieloletnią praktyką, właścicielka kancelarii podatkowej
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA