REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować zakup prezentu dla pracownika odchodzącego na emeryturę

REKLAMA

W związku z przejściem na emeryturę firma kupiła pracownikowi ze środków obrotowych drukarkę za ok. 500 zł brutto (w firmie nie ma ZFŚS). Czy fakturę można ująć w koszty firmy? Co z VAT? Czy kwota prezentu stanowi dla pracownika przychód, który trzeba opodatkować i oskładkować?
RADA
Tak. Wydatek na zakup drukarki stanowi koszt uzyskania przychodu firmy, a jej wartość – przychód pracownika podlegający opodatkowaniu i „oskładkowaniu”. Możliwe stanowiska dotyczące rozliczenia VAT przedstawiamy w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Koszty zakupu upominku dla odchodzącego na emeryturę pracownika stanowią koszt uzyskania przychodu pracodawcy. Jest to po prostu forma dodatkowego wynagrodzenia za pracę (premii). Wydatki na wynagrodzenia dla pracowników stanowią zaś koszt pracodawcy.
Wniosek ten potwierdzają organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach. Tytułem przykładu można wskazać pismo Naczelnika Podlaskiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku z 14 marca 2005 r. (nr P-I/423/16/WE/05, publ. http://sip.mf.gov.pl/), w którym czytamy, że:świadczenia rzeczowe (prezenty) sfinansowane ze środków obrotowych przekazywane pracownikom przechodzącym na emeryturę (…) stanowią więc element wynagrodzenia. Zatem wydatki te stanowią pracownicze koszty uzyskania przychodu u pracodawcy.
WAŻNE!
Świadczenia rzeczowe (prezenty) sfinansowane ze środków obrotowych przekazywane pracownikom przechodzącym na emeryturę stanowią element wynagrodzenia. Stanowią więc koszt pracodawcy.
Po stronie pracownika przechodzącego na emeryturę wartość drukarki brutto stanowi zatem przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podlega on oskładkowaniu na zasadach ogólnych.
Skutki w VAT
Można dojść do dwóch wniosków. Z jednej bowiem strony można przyjąć, że wszelkie zakupy towarów przeznaczonych dla pracowników są zakupami towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, a w konsekwencji uprawniają do odliczenia podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Jednocześnie przekazanie tych towarów na cele osobiste pracowników (np. przekazanie w formie premii) skutkuje opodatkowaniem ich przekazania podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy (dokumentowanym fakturą wewnętrzną). Zakładamy oczywiście, że działalność pracodawcy jest opodatkowana.
Można także przyjąć, że związek między zakupami towarów przeznaczonych dla pracowników a wykonywanymi przez nich czynnościami opodatkowanymi jest zbyt pośredni, aby można było odliczać podatek naliczony od tych zakupów. Przyjęcie takiego stanowiska powoduje, że przekazanie takich towarów pracownikom nie podlega opodatkowaniu VAT. Opodatkowaniu takiemu podlega wyłącznie przekazanie tych towarów, przy których nabyciu/wytworzeniu podatnikom przysługiwało prawo do odliczenia (art. 7 ust. 2 ustawy o VAT).
Literalne brzmienie przepisów oraz względy praktyczne przemawiają za przyjęciem pierwszego stanowiska. Jednocześnie jednak, ze względu na niejasne przepisy, stosowanie obu sposobów jest dopuszczalne. Przyjęcie drugiego sposobu postępowania jest korzystniejsze podatkowo. Wydatki na zakupy towarów przeznaczonych dla pracowników będą bowiem stanowić wówczas koszty uzyskania przychodów w kwocie brutto. Tymczasem przyjęcie pierwszego stanowiska nie pozwala na zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów podatku należnego od przekazania towarów pracownikom. Do kosztów uzyskania przychodu można jedynie zaliczyć podatek należny od przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy.
PRZYKŁAD
Spółka z o.o. kupiła dla odchodzącego na emeryturę pracownika drukarkę o wartości 488 zł brutto (400 zł netto). W tej sytuacji, zależnie od przyjętego stanowiska:
– kosztem uzyskania przychodu spółki jest kwota 400 zł, VAT (88 zł) podlega odliczeniu przez spółkę; jednocześnie w związku z przekazaniem drukarki dochodzi do opodatkowania VAT (podatek należny wynosi również 88 zł); podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i „oskładkowaniu” przychód ze stosunku pracy pracownika wynosi 488 zł,
– kosztem uzyskania przychodu spółki jest kwota 488 zł (VAT nie podlega odliczeniu i nie dochodzi do opodatkowania VAT); podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i „oskładkowaniu” przychód ze stosunku pracy pracownika wynosi również 488 zł.

•  art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 183, poz. 1538
•  art. 7 ust. 2 oraz art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
•  art. 10 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 46, poz. 328

Tomasz Krywan
konsultant podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA