REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

REKLAMA

Stan środków na rachunku walutowym wynosi 6000 euro. Przelałem z tego rachunku na rachunek złotówkowy 1000 euro. Czy w związku z tym wystąpią różnice kursowe? Jak je wyliczyć i ująć w pkpir?
RADA
Tak, w tym przypadku wystąpią różnice kursowe. Przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych. Ujmuje się je w kolumnie 8 lub 14 pkpir. Wyliczenie przedstawiamy na przykładzie w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Przychód z tytułu wykorzystania środków w walutach obcych powstaje tylko wtedy, gdy zostały one podjęte np. w celu uregulowania zapłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta czy sprzedaży bankowi. Przychód musi więc faktycznie powstać, a nie wynikać z faktu zmiany kursu ciągle posiadanych środków w walucie obcej.
Przychód powstały z tego tytułu określa się jako różnicę między kursem, jaki obowiązywał w dniu wejścia w posiadanie środków, oraz kursem, jaki obowiązywał w dniu ich wykorzystania. Przy czym ustawodawca nakazuje stosować różne kursy walut w zależności od tego, w jaki sposób podatnik wszedł w posiadanie środków wyrażonych w walucie obcej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przychód z różnic kursowych od własnych środków określa się jako różnicę między kursem obowiązującym w dniu wejścia w posiadanie środków oraz kursem obowiązującym w dniu ich wykorzystania.
Środki otrzymane od kontrahenta jako zapłata za wykonane świadczenia wycenia się według kursu kupna waluty ogłoszonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik, na dzień wpływu środków na rachunek. Natomiast środki nabyte od banku wycenia się według kursu sprzedaży ogłoszonego na ten dzień przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Przy ustalaniu różnic kursowych wartość wykorzystanych środków w walucie obcej należy przeliczyć według kursu kupna zastosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, w dniu dokonania danej operacji gospodarczej, np. uregulowania zobowiązania, sprzedaży waluty bankowi. Dokonanie przelewu z rachunku walutowego na złotowy nie stanowi wykorzystania środków w walucie obcej do przeprowadzenia określonej operacji gospodarczej. Jednak w skutkach jest podobne do operacji polegającej na sprzedaży waluty bankowi. Przyjęcie takiego założenia skłania do wyciągnięcia wniosku, że przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych.

Przykład
Firma posiada w tym samym banku rachunek walutowy oraz złotowy. 16 czerwca na konto walutowe wpłynęły środki od kontrahenta zagranicznego (tytułem zapłaty za wykonane usługi) w wysokości 1401,74 euro. Kurs kupna na ten dzień wynosił 3,563 zł. Część tych środków, tj. 1000 euro, została przelana na rachunek bieżący prowadzony w złotówkach. Kurs kupna dla tej waluty na dzień przelewu środków wynosił 3,678 zł. Ustalono więc dodatnie różnice kursowe, które zaliczono do przychodów podatkowych i ujęto w pkpir jako „pozostałe przychody”:
 wartość przelanych środków na dzień ich otrzymania: 1000 euro × 3,563 zł = 3563 zł,
 wartość przelanych środków na dzień ich wpływu na rachunek bieżący: 1000 euro × 3,678 zł = 3678 zł,
 dodatnia różnica kursowa: 3678 zł – 3563 zł = 115 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 14 ust. 1a–1c, ust. 1f, art. 22 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA