reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

Stan środków na rachunku walutowym wynosi 6000 euro. Przelałem z tego rachunku na rachunek złotówkowy 1000 euro. Czy w związku z tym wystąpią różnice kursowe? Jak je wyliczyć i ująć w pkpir?

RADA
Tak, w tym przypadku wystąpią różnice kursowe. Przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych. Ujmuje się je w kolumnie 8 lub 14 pkpir. Wyliczenie przedstawiamy na przykładzie w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Przychód z tytułu wykorzystania środków w walutach obcych powstaje tylko wtedy, gdy zostały one podjęte np. w celu uregulowania zapłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta czy sprzedaży bankowi. Przychód musi więc faktycznie powstać, a nie wynikać z faktu zmiany kursu ciągle posiadanych środków w walucie obcej.
Przychód powstały z tego tytułu określa się jako różnicę między kursem, jaki obowiązywał w dniu wejścia w posiadanie środków, oraz kursem, jaki obowiązywał w dniu ich wykorzystania. Przy czym ustawodawca nakazuje stosować różne kursy walut w zależności od tego, w jaki sposób podatnik wszedł w posiadanie środków wyrażonych w walucie obcej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przychód z różnic kursowych od własnych środków określa się jako różnicę między kursem obowiązującym w dniu wejścia w posiadanie środków oraz kursem obowiązującym w dniu ich wykorzystania.
Środki otrzymane od kontrahenta jako zapłata za wykonane świadczenia wycenia się według kursu kupna waluty ogłoszonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik, na dzień wpływu środków na rachunek. Natomiast środki nabyte od banku wycenia się według kursu sprzedaży ogłoszonego na ten dzień przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Przy ustalaniu różnic kursowych wartość wykorzystanych środków w walucie obcej należy przeliczyć według kursu kupna zastosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, w dniu dokonania danej operacji gospodarczej, np. uregulowania zobowiązania, sprzedaży waluty bankowi. Dokonanie przelewu z rachunku walutowego na złotowy nie stanowi wykorzystania środków w walucie obcej do przeprowadzenia określonej operacji gospodarczej. Jednak w skutkach jest podobne do operacji polegającej na sprzedaży waluty bankowi. Przyjęcie takiego założenia skłania do wyciągnięcia wniosku, że przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych.

Przykład
Firma posiada w tym samym banku rachunek walutowy oraz złotowy. 16 czerwca na konto walutowe wpłynęły środki od kontrahenta zagranicznego (tytułem zapłaty za wykonane usługi) w wysokości 1401,74 euro. Kurs kupna na ten dzień wynosił 3,563 zł. Część tych środków, tj. 1000 euro, została przelana na rachunek bieżący prowadzony w złotówkach. Kurs kupna dla tej waluty na dzień przelewu środków wynosił 3,678 zł. Ustalono więc dodatnie różnice kursowe, które zaliczono do przychodów podatkowych i ujęto w pkpir jako „pozostałe przychody”:
 wartość przelanych środków na dzień ich otrzymania: 1000 euro × 3,563 zł = 3563 zł,
 wartość przelanych środków na dzień ich wpływu na rachunek bieżący: 1000 euro × 3,678 zł = 3678 zł,
 dodatnia różnica kursowa: 3678 zł – 3563 zł = 115 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 14 ust. 1a–1c, ust. 1f, art. 22 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy
reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama