| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

Jak ująć w pkpir różnice kursowe od własnych środków

Stan środków na rachunku walutowym wynosi 6000 euro. Przelałem z tego rachunku na rachunek złotówkowy 1000 euro. Czy w związku z tym wystąpią różnice kursowe? Jak je wyliczyć i ująć w pkpir?

RADA
Tak, w tym przypadku wystąpią różnice kursowe. Przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych. Ujmuje się je w kolumnie 8 lub 14 pkpir. Wyliczenie przedstawiamy na przykładzie w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Przychód z tytułu wykorzystania środków w walutach obcych powstaje tylko wtedy, gdy zostały one podjęte np. w celu uregulowania zapłaty na rzecz zagranicznego kontrahenta czy sprzedaży bankowi. Przychód musi więc faktycznie powstać, a nie wynikać z faktu zmiany kursu ciągle posiadanych środków w walucie obcej.
Przychód powstały z tego tytułu określa się jako różnicę między kursem, jaki obowiązywał w dniu wejścia w posiadanie środków, oraz kursem, jaki obowiązywał w dniu ich wykorzystania. Przy czym ustawodawca nakazuje stosować różne kursy walut w zależności od tego, w jaki sposób podatnik wszedł w posiadanie środków wyrażonych w walucie obcej.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Przychód z różnic kursowych od własnych środków określa się jako różnicę między kursem obowiązującym w dniu wejścia w posiadanie środków oraz kursem obowiązującym w dniu ich wykorzystania.
Środki otrzymane od kontrahenta jako zapłata za wykonane świadczenia wycenia się według kursu kupna waluty ogłoszonego przez bank, z którego usług korzystał podatnik, na dzień wpływu środków na rachunek. Natomiast środki nabyte od banku wycenia się według kursu sprzedaży ogłoszonego na ten dzień przez bank, z którego usług korzystał podatnik. Przy ustalaniu różnic kursowych wartość wykorzystanych środków w walucie obcej należy przeliczyć według kursu kupna zastosowanego przez bank, z którego usług korzysta podatnik, w dniu dokonania danej operacji gospodarczej, np. uregulowania zobowiązania, sprzedaży waluty bankowi. Dokonanie przelewu z rachunku walutowego na złotowy nie stanowi wykorzystania środków w walucie obcej do przeprowadzenia określonej operacji gospodarczej. Jednak w skutkach jest podobne do operacji polegającej na sprzedaży waluty bankowi. Przyjęcie takiego założenia skłania do wyciągnięcia wniosku, że przelew środków z rachunku walutowego na rachunek złotowy może powodować powstanie przychodu albo kosztu z tytułu różnic kursowych od własnych środków pieniężnych.

Przykład
Firma posiada w tym samym banku rachunek walutowy oraz złotowy. 16 czerwca na konto walutowe wpłynęły środki od kontrahenta zagranicznego (tytułem zapłaty za wykonane usługi) w wysokości 1401,74 euro. Kurs kupna na ten dzień wynosił 3,563 zł. Część tych środków, tj. 1000 euro, została przelana na rachunek bieżący prowadzony w złotówkach. Kurs kupna dla tej waluty na dzień przelewu środków wynosił 3,678 zł. Ustalono więc dodatnie różnice kursowe, które zaliczono do przychodów podatkowych i ujęto w pkpir jako „pozostałe przychody”:
 wartość przelanych środków na dzień ich otrzymania: 1000 euro × 3,563 zł = 3563 zł,
 wartość przelanych środków na dzień ich wpływu na rachunek bieżący: 1000 euro × 3,678 zł = 3678 zł,
 dodatnia różnica kursowa: 3678 zł – 3563 zł = 115 zł.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


• art. 14 ust. 1a–1c, ust. 1f, art. 22 ust. 1a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 107, poz. 723

Joanna Krawczyk
doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »