Jeżeli zaprzestałam sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej, to czy mogę sprzedać kasę fiskalną - i kto może ją odkupić (dotyczy spółki z o.o.)?
RADA
Tak, mogą Państwo sprzedać kasę rejestrującą. Nie ma przepisów zabraniających sprzedaży kas po zakończeniu działalności. Podatnik, jako właściciel, może swobodnie dysponować kasą rejestrującą. Jednak z przyczyn praktycznych jedynie producent lub importer mógłby być zainteresowany ich zakupem. To im mogliby Państwo odsprzedać nieużywane urządzenia.
UZASADNIENIE
W ustawie i rozporządzeniach wykonawczych, dotyczących kas rejestrujących, brak jest jednoznacznych regulacji w kwestii postępowania podatnika z posiadanymi kasami, w przypadku zaprzestania sprzedaży na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej czy też likwidacji prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Kasa rejestrująca jest szczególnym urządzeniem, którego podstawowym zadaniem jest
kontrola fiskalna prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Pomimo że kasa rejestrująca jest własnością podatnika, jej użytkowanie musi być prowadzone zgodnie z przepisami prawa i nadzorowane zarówno przez uprawniony serwis techniczny, jak i właściwy miejscowo
urząd skarbowy. Również zakończenie pracy przez kasę fiskalną wymaga przeprowadzenia przez podatnika określonych czynności, które wynikają z obowiązującego rozporządzenia Ministra Finansów dotyczącego warunków stosowania kas przez podatników.
Zakończenie pracy kasy w trybie fiskalnym wymaga dokonania określonych czynności, takich jak:
• odczytanie zawartości pamięci fiskalnej kasy przez serwisanta w obecności pracownika urzędu skarbowego,
• sporządzenie protokołu według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia. Protokół powinien być sporządzony w czterech egzemplarzach, po jednym dla użytkownika i wykonującego serwis oraz dwa egzemplarze dla urzędu skarbowego.
Pomimo szczegółowo uregulowanego trybu postępowania przy zakończeniu pracy kasy w trybie fiskalnym, przepisy rozporządzenia nie określają jednoznacznie sposobu postępowania z kasą rejestrującą po zaprzestaniu ewidencjonowania za jej pomocą sprzedaży. Ponieważ kasa rejestrująca jest własnością podatnika, może on postępować z nią w sposób dowolny. Nie ma przepisu zabraniającego podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej.
WAŻNE!
Podatnik może postępować z kasą w sposób dowolny. Nie ma przepisu zabraniającego podatnikowi sprzedaży kasy rejestrującej.
W praktyce jednak, z uwagi na fakt szczególnego przeznaczenia tego urządzenia, sposobu jego użytkowania prawdopodobnie nikt poza producentem (importerem) nie będzie zainteresowany zakupem takiej kasy. Każda kasa fiskalna posiada numer unikatowy nadawany przez Ministra Finansów, jednoznacznie identyfikujący daną kasę, który nie może być przypisany innym urządzeniom. Ponadto
urząd skarbowy nadaje ufiskalnionej kasie numer ewidencyjny, który również nie może być przypisany innym urządzeniom.
Zgodnie z rozporządzeniem sprzedażą kas rejestrujących mogą zajmować się tylko uprawnieni producenci krajowi i importerzy, którzy posiadają pozytywną opinię Ministra Finansów o programie pracy kasy przeznaczonej do obrotu. Brak jest jednak uregulowań, dotyczących postępowania z kasami wycofanymi z użycia. Żaden przepis prawa nie nakazuje producentowi skupowania używanych kas. Transakcja taka może więc dojść do skutku jedynie po dobrowolnym uzgodnieniu jej przez zainteresowane strony.
Należy zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku gdy w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej podatnik:
• zaprzestanie działalności,
• otworzy likwidację,
• sprzeda przedsiębiorstwo lub zakład (oddział),
• dokona
odliczenia z naruszeniem warunków, o których mowa w rozporządzeniu,
obowiązany jest do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.
• art. 111 ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 179, poz. 1484
• § 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących – Dz.U. Nr 51, poz. 375
• § 1 pkt 12, pkt 17–18, § 5 ust. 8, § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 4 lipca 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać
kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników – Dz.U. Nr 108, poz. 948; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 85, poz. 798
Paweł Dymlang
konsultant podatkowy w Spółce Doradztwa Podatkowego CEiD