| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Kontrahent z Holandii (VAT UE) wystawił fakturę za materiały 30 września 2004 r. Materiały firma nasza (również VAT UE) otrzymała 2 października 2004 r., a fakturę 4 października 2004 r. Proszę o wyjaśnienie, kiedy powstaje obowiązek podatkowy.

Podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym wystawiono fakturę. W przedstawionej sytuacji będzie to wrzesień, ponieważ fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wystawiono 30 września. Analogicznie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia przez dostawcę faktury potwierdzającej otrzymanie przez niego zaliczki przed dokonaniem dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia.
 
Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów (art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług). Jest to ogólna zasada określania momentu powstania obowiązku podatkowego w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, zgodnie z którą moment powstania obowiązku podatkowego u nabywcy towarów jest skorelowany z momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów u dostawcy tych towarów.
Jeżeli jednak podatnik dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów otrzymał fakturę dokumentującą daną dostawę towarów, wystawioną przez dostawcę będącego podatnikiem podatku od wartości dodanej przed upływem 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, to obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje w momencie wystawienia faktury. Taką regulację zawiera art. 20 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług. W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstaje w dniu, który został wskazany na fakturze jako data wystawienia faktury, bez względu na to, czy dostawa towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia miała miejsce, czy też dopiero się odbędzie.
Podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy zatem rozliczyć w deklaracji za miesiąc, w którym wystawiono fakturę. W przedmiotowej sytuacji będzie to wrzesień, ponieważ fakturę dokumentującą wewnątrzwspólnotową dostawę towarów wystawiono 30 września.
Analogicznie, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia przez dostawcę faktury potwierdzającej otrzymanie przez niego zaliczki przed dokonaniem dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
• art. 20 ust. 5, ust. 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535
Zuzanna Socha
ekonomista


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK