REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ryczałtowiec ma obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych

REKLAMA

Jestem osobą opłacającą zryczałtowany podatek dochodowy oraz VAT. Na potrzeby działalności kupiłam notebook za kwotę brutto 3600 zł. Czy mam prawo odliczyć VAT i czy muszę zaprowadzić ewidencję środków trwałych? Jeśli tak, to jak ją prowadzić bez amortyzacji, bo jako ryczałtowiec nie mam kosztów?
Czy może należy założyć ewidencję wyposażenia (choć wartość kupionego notebooka jest większa od 3500 zł)? Do tej pory nie prowadziłam żadnej ewidencji.

RADA
Notebook nie musi być uznany za środek trwały. Jego wartość początkowa jest bowiem niższa niż 3500 zł netto. Można go uznać za wyposażenie i ująć w ewidencji wyposażenia. W razie podjęcia decyzji o uznaniu za środek trwały należy go ująć w wykazie środków trwałych. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu ewidencjonowanego mają obowiązek prowadzenia zarówno wykazu środków trwałych, jak i ewidencji wyposażenia.
Ujęcie notebooka w ewidencjach
Szczegółowe zasady prowadzenia wykazu środków trwałych zawiera rozporządzenie wykonawcze Ministra Finansów do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. W zakresie kwalifikacji składników majątku do środków trwałych rozporządzenie odsyła do przepisów o amortyzacji zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Środkami trwałymi podlegającymi ujęciu w wykazie są więc te składniki majątku, o których mowa w art. 22a–22o updof. Oznacza to, że za środki trwałe powinny być uznane budynki, budowle oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, a także inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej albo oddane do używania na podstawie umowy najmu lub umowy leasingu.
Należy podkreślić, że wartość początkowa przedmiotu nie ma decydującego znaczenia dla uznania go za środek trwały. Za środki trwałe mogą bowiem zostać uznane także takie składniki majątku, których wartość początkowa jest niższa niż 3500 zł netto, jeśli spełniają pozostałe kryteria zaliczenia ich do tych środków i podatnik podejmie decyzję o takiej kwalifikacji.
Ewidencją wyposażenia obejmuje się natomiast te rzeczowe składniki majątku związane z wykonywaną pozarolniczą działalnością gospodarczą, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, a których wartość początkowa przekracza 1500 zł.
Z pytania wynika, że notebook został nabyty za kwotę 3600 zł brutto. Oznacza to, że jego wartość początkowa, którą jest w tym przypadku cena nabycia netto, nie przekracza 3500 zł.
W takiej sytuacji możliwe są dwa rozwiązania:
1. Zostanie podjęta decyzja o zaliczeniu notebooka do środków trwałych. Wówczas należy go ująć w wykazie środków trwałych pod datą przyjęcia go do używania, określając symbol KŚT oraz stawkę amortyzacji.
2. Niezaliczenie notebooka do środków trwałych będzie skutkowało obowiązkiem ujęcia go w ewidencji wyposażenia. Jego wartość początkowa jest bowiem wyższa niż 1500 zł netto.
Należy podkreślić, że z analizy przepisów zarówno ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jak i rozporządzenia wykonawczego w sprawie prowadzenia wykazu środków trwałych nie wynika obowiązek ewidencjonowania przez podatników opodatkowanych ryczałtem odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych w działalności środków trwałych. Wykaz ten nie musi bowiem zawierać danych o dokonywanych odpisach amortyzacyjnych.
Odliczenie VAT z faktury zakupu
Ponieważ nabyty notebook będzie wykorzystywany do celów prowadzonej działalności, możliwe jest więc odliczenie całego VAT naliczonego z faktury jego zakupu, pod warunkiem używania go wyłącznie do czynności opodatkowanych. Ustawodawca nie wprowadził w tym zakresie ograniczeń. Należy pamiętać, że gdyby był on wykorzystywany do wykonywania czynności zarówno opodatkowanych, jak i zwolnionych, odliczenie podatku może nastąpić według wstępnej proporcji. Po zakończeniu roku podatkowego dodatkowo konieczna będzie korekta podatku naliczonego na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług (w przypadku zaliczenia go do środków trwałych obowiązują szczególne zasady korekty).

• art. 15 ust. 1, 3a, 5–7, art. 16 pkt 2 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• § 14 i 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2002 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych – Dz.U. Nr 219, poz. 1836; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 282, poz. 2808
• art. 90 i 91 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1028

Anna Welsyng
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

REKLAMA

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA