reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Jak określić nabywcę na fakturze, aby mieć prawo do odliczenia VAT

Jak określić nabywcę na fakturze, aby mieć prawo do odliczenia VAT

Jak powinny być wystawione faktury na zakup części do samochodu osobowego niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych - na nazwisko posiadacza czy na firmę?

Czy można z nich odliczyć VAT, jeśli będą wystawione na firmę, a w ewidencji przebiegu pojazdu wpisać netto, oraz czy faktury na zakup paliwa do takiego samochodu bierze się imiennie czy też na firmę – spółka jawna?

RADA
Zasady wystawiania faktur na firmę na zakup części do samochodu osobowego nie odbiegają od zasad dotyczących innych zakupów; jedynie faktury dotyczące paliwa muszą zawierać nr rejestracyjny samochodu. Do odliczenia konieczne jest, aby (poza innymi warunkami, dotyczącymi m.in. paliwa czy części samochodowych) faktura wskazywała jako nabywcę tego podatnika, który będzie z tej faktury odliczał podatek naliczony, czyli w tym przypadku firmę.

UZASADNIENIE
Przepisy nie wymagają od faktur na zakup części do samochodu osobowego żadnych szczególnych zapisów. Faktury dotyczące paliwa muszą zawierać numer rejestracyjny samochodu.
Odliczenie podatku z faktury za zakup jakichkolwiek towarów czy usług (w tym także części samochodowych) jest możliwe jedynie wówczas, gdy podatnik dysponuje oryginałem faktury, gdzie jest określony jako nabywca. Prawo do odliczenia nie jest uzależnione od tego, czy nabywca jest właścicielem samochodu. Znaczenie ma natomiast fakt, czy podatnik może zaliczyć wydatki na nabycie towaru do kosztów uzyskania przychodów. W przypadku samochodu osobowego decyduje tutaj tzw. kilometrówka. Odliczenie jest więc możliwe, jeżeli koszt nabycia części samochodowych mieści się w limicie „kilometrówki”. W przypadku paliwa odliczenie podatku naliczonego nie jest możliwe, bez względu na to, czy wydatek mieści się w kwocie „kilometrówki”, czy też ją przekracza.
Koszt nabycia części samochodowych wchodzący do „kilometrówki” należy ująć w kosztach w kwocie netto, a naliczony podatek od towarów i usług odliczyć. Natomiast wydatki na nabycie paliwa (oczywiście również w ramach „kilometrówki”) stanowią koszt uzyskania przychodu w kwocie brutto.

• art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 2, art. 106 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1029
• § 9 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 102, poz. 860

Zbigniew Huszcz
doradca podatkowy
reklama

Czytaj także

Źródło:

Monitor Księgowego
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama