REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi nauki i pokazów tańca mogą być opodatkowane ryczałtem

REKLAMA

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Zamierzam ją poszerzyć o pokazy tańca świadczone samodzielnie lub w grupie oraz naukę tańca świadczoną samodzielnie lub w grupie. Czy w związku z tym nadal będę mógł korzystać z opodatkowania ryczałtem?

RADA
Nie. Usługi pokazów oraz nauki tańca sklasyfikowano w dziale 92 PKWiU. Został on wymieniony w załączniku nr 2 do ustawy, w którym umieszczono usługi wyłączające podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Poszerzenie działalności o te usługi pozbawi podatnika prawa do korzystania z opodatkowania ryczałtem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE
Z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym mogą korzystać podatnicy prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą. Jednak nie wszystkie rodzaje działalności będą opodatkowane w tej formie. W przepisach ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne został zawarty cały katalog usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem. Wymieniono je w załączniku nr 2 do tej ustawy.
Aby ocenić, czy poszerzenie działalności o usługi pokazów oraz nauki tańca spowoduje utratę prawa do ryczałtu, najpierw należy dokonać ich klasyfikacji według PKWiU. Następnie trzeba sprawdzić, czy tak sklasyfikowane usługi zostały objęte katalogiem wyłączeń zawartym w wymienionym wyżej załączniku do ustawy.
Usługi nauki oraz pokazów tańca na podstawie rozporządzenia w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług sklasyfikowano w dziale 92 (usługi związane z kulturą, rekreacją i sportem) jako podgrupa 92.34.12 – usługi związane z działalnością sal balowych, dyskotek i instruktorów tańca.
Dział 92 został jednocześnie wymieniony w poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznacza to, że świadczenie usług sklasyfikowanych w tym dziale (z wyjątkiem wymienionym w załączniku) wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
Poszerzenie działalności o usługi wymienione w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym pozbawia podatnika prawa do korzystania z opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego.
Zatem w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu, jeżeli w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej uzyska przychód z tytułu świadczenia usług pokazów i nauki tańca sklasyfikowanych w dziale 92 PKWiU. Tym samym będzie zobowiązany opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu aż do końca roku podatkowego.
Takie samo stanowisko w tej kwestii prezentują organy podatkowe (np. postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z 17 maja 2005 r., sygn. PF/415-50 MG/II/05).

• art. 6 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• poz. 28 załącznika nr 2 do ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz.U. Nr 144, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 169, poz. 1420
• załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – Dz.U. Nr 89, poz. 844

Anna Welsyng
doradca podatkowy
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

REKLAMA

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

REKLAMA