REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Korekta wartości zobowiązań z tytułu różnic kursowych

REKLAMA

Podatnik zakupił w celach handlowych od zagranicznego kontrahenta towar, który następnie został sprzedany innemu zagranicznemu odbiorcy. Płatności z tytułu obu transakcji zostały rozliczone w euro. Podatnik posiada własny rachunek walutowy prowadzony w euro. Za jego pośrednictwem realizowane są płatności dokonywane w transakcjach z zagranicznymi kontrahentami. Jak powinny zostać rozliczone przychody i koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym?
Przepisy podatkowe zobowiązują podatników do prowadzenia ksiąg rachunkowych w walucie polskiej. W efekcie rodzi to obowiązek przeliczania na złote wszelkich przychodów i kosztów uzyskania przychodów wyrażonych w walutach obcych.
Jeśli przychody związane z działalnością gospodarczą są wyrażone w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu. Analogicznie, jeśli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.
Należy zaznaczyć, że takie ujęcie różnic kursowych nie upoważnia do traktowania ich jako samoistnego, niezależnego elementu prawno-finansowego. Istnieją one bowiem zawsze przy przychodach lub kosztach uzyskania przychodów wyłącznie jako element korygujący ich wartość. Ponadto różnice kursowe są jedynie zrealizowaną, tj. faktycznie (fizycznie) otrzymaną lub zapłaconą kategorią przychodu lub kosztu uzyskania przychodu.
Różnice kursowe są jedynie zrealizowaną, tj. faktycznie otrzymaną lub zapłaconą kategorią przychodu lub kosztu uzyskania przychodu.
Jeśli więc podatnik dokonuje zapłaty za zakupiony towar walutą obcą, powinien w dniu dokonania takiej zapłaty skorygować zarachowany koszt z tytułu zakupu towaru o różnicę kursową, wyliczoną zgodnie z art. 15 ust. 1 updop.
Przykład 1
Podatnik zakupił 1 stycznia towar handlowy za kwotę 6000 euro. Kurs średni NBP tego dnia wyniósł 1 euro = 4,00 zł. Zapłata za zakupiony towar nastąpiła 20 stycznia, przy kursie sprzedaży banku podatnika 1 euro = 3,90 zł. W związku z dokonanym zakupem podatnik powinien 1 stycznia zarachować kwotę 6000 × 4,00 = 24 000 zł, zaś 20 stycznia obliczyć i zarachować różnicę kursową w kwocie –600 zł, tj. 6000 × 3,90 – 6000 × 4,00 = 23 400 – 24 000 = –600 zł. Koszt uzyskania przychodu podatnika wyniósł zatem ostatecznie: 24 000 – 600 = 23 400 zł.
Jeśli zapłata za towar nastąpiła z rachunku podatnika, prowadzonego w euro, podatnik ten powinien dodatkowo obliczyć koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych. Zgodnie z przepisami art. 15 ust. 1a updop koszt taki ustala się jako różnicę między wartością własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
Przykład 2
W celu zapłaty za towar 20 stycznia podatnik zakupił od banku 10 stycznia 6000 euro po kursie sprzedaży banku 1 euro = 4,1 zł, które następnie przechowywał na swoim rachunku bankowym. 20 stycznia nastąpił wypływ z rachunku podatnika waluty w kwocie 6000 euro, w celu dokonania zapłaty za zakupiony towar. W dniu tym obowiązywał kurs sprzedaży banku 1 euro = 3,90 zł.
Wyliczenie różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w wa-lutach obcych przedstawia się według wzoru:
gdzie:
RK – różnica kursowa,
Z – wartość środków w walucie obcej, obliczona przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik,
N – wartość środków w walucie obcej, obliczona przy zastosowaniu kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego przez bank, z którego usług korzystał podatnik.
Czyli: RK = 6000 × 3,90 – 6000 × 4,1 = 23 400 – 24 600 = –1200 zł.
Różnica kursowa w kwocie 1200 zł powinna zmniejszyć koszty uzyskania przychodów podatnika jako różnica kursowa od własnych środków.
Analogicznego wyliczenia, jak w przypadku kosztów uzyskania przychodów, podatnik powinien dokonać przy sprzedaży towaru. Oznacza to, że w dniu otrzymania należności jest zobowiązany skorygować zarachowany uprzednio, z tytułu sprzedaży towaru, przychód o różnicę kursową, wyliczoną zgodnie z art. 12 ust. 3 updop.
Przykład 3
Podatnik sprzedał 4 lutego towar handlowy za kwotę 8000 euro. Kurs średni NBP tego dnia wyniósł 1 euro = 4,00 zł. Należność za towar wpłynęła 30 lutego przy kursie kupna banku podatnika 1 euro = 4,30 zł.
4 lutego podatnik powinien zaksięgować w przychody należne kwotę 8000 × 4,00 = 32 000 zł, zaś 30 lutego obliczyć różnicę kursową, tj. 8000 × 4,30 – 8000 × 4,00 = 34 400 – 32 000 = 2400 zł. Różnica ta powinna zwiększyć przychody należne podatnika, co oznacza, że łączne przychody do opodatkowania wynoszą 32 000 + 2400 = 34 400 zł.
Katarzyna Gortat-Kopacka
Podstawa prawna
•  ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 25, poz. 202


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Nowa składka zdrowotna komplikuje system. Przedsiębiorcy chcą inaczej

Składak zdrowotna ma być rozliczana inaczej już od początku 2025 roku. Niestety, z pozytywnym odbiorem przedsiębiorców nie spotkały się rządowe zapowiedzi dotyczące osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną stawką liniową i ryczałtem. W obu tych przypadkach planowane rozwiązania podnoszą wysokość składki zdrowotnej i komplikują system.

Zmiany w podatku od nieruchomości od 2025 roku. Definicje budynku i budowli, ujednolicenie opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych

W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano 11 czerwca 2024 r. założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ustawy o podatku leśnym oraz ustawy o opłacie skarbowej. W zakresie podatku od nieruchomości ten projekt zakłada wprowadzenie definicji budynku i budowli a także ujednolicenie zasad opodatkowania garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA

Dotacje dla biznesu 2024. Ścieżka SMART: kolejne rundy naborów wniosków dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw

Ścieżka SMART jest jednym z czterech priorytetów w ramach Programu FENG na lata 2021-2027. Wydaje się ona być jedną z najpopularniejszych dotacji oferowanych przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki dla MŚP oraz dużych przedsiębiorstw chcących zwiększyć swoją zdolność badawczą oraz innowacyjność. Trzecia runda konkursu zgodnie z aktualnym harmonogramem naborów FENG rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 24 października. 

Podatek od psa i kota w Polsce – kto musi płacić, a kto jest zwolniony?

W Polsce właściciele psów mogą być zobowiązani do opłacenia podatku od posiadania zwierząt, co jest regulowane przepisami lokalnymi gmin. Opłata ta wynika z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i jest stosowana w celu pokrycia kosztów związanych z utrzymaniem czystości i porządku w miejscach publicznych oraz finansowaniem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Inaczej jest w przypadku kotów.

REKLAMA