| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Porady prawne > Upadłość spółki a składanie deklaracji VAT-7

Upadłość spółki a składanie deklaracji VAT-7

Czy spółka z o.o. w upadłości, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie posiada majątku, musi składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe VAT-7 "zerowe" za okresy miesięczne?

Tak Od 1 maja 2004 r., z chwilą wejścia w życie przepisów ustawy o VAT z 11 marca 2004 r. uległy zmianie przepisy regulujące obowiązek składania przez podatników VAT deklaracji podatkowych. Na podstawie art. 99 ust. 1 ustawy podatnicy posiadający status podatników VAT „czynnych” są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. W poprzednim stanie prawnym obowiązek składania deklaracji podatkowych był uzależniony od powstania obowiązku podatkowego w danym okresie rozliczeniowym. Treść przepisu w obowiązującej ustawie nie wiąże już obowiązku składania deklaracji podatkowej z faktem powstania obowiązku podatkowego w VAT, obliguje natomiast do składania deklaracji za każdy miesiąc, niezależnie od wystąpienia w nim jakichkolwiek zakupów czy sprzedaży. Obowiązek ten wynika z przepisu i istnieje niezależnie od tego, czy podmiot dokonał jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu w danym okresie rozliczeniowym, dla której powstał obowiązek podatkowy w VAT, czy też nie. Oznacza to, że w obecnym stanie prawnym istnieje również obowiązek składania „zerowych” deklaracji.
Zdarzeniem powodującym ustanie tego obowiązku jest fakt dokonania zgłoszenia do urzędu skarbowego o zaprzestaniu działalności (jej likwidacji). Na podstawie zgłoszenia o zaprzestaniu działalności lub jej likwidacji naczelnik urzędu skarbowego dokonuje wykreślenia podatnika z rejestru, co oznacza, że spółka w tym momencie przestaje być podatnikiem VAT. Sam fakt ogłoszenia upadłości spółki nie oznacza jednak, że przestała ona być podatnikiem VAT i nie ciążą na niej obowiązki wynikające z przepisów ustawy. Oznacza to tylko, że rozpoczął się proces likwidacyjny, który ostatecznie nie musi się zakończyć likwidacją działalności. Dlatego w przedstawionej sytuacji, do chwili zgłoszenia o likwidacji spółki i zaprzestaniu wykonywania czynności naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, spółka jest zobowiązana składać deklaracje VAT-7 (niezależnie od ich treści, tj. również wtedy, gdy są to deklaracje „zerowe”) za każdy okres rozliczeniowy.
Ewa Wiśniewska
Podstawa prawna:
art. 96 ust. 6 i art. 99 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).


Czytaj także

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »