| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Porady prawne

Czy pośrednik powinien prowadzić gospodarkę magazynową

Aktualizacja: 18.04.2005

Nasza spółka jest pośrednikiem pomiędzy warsztatami samochodowymi a flotami (duże przedsiębiorstwa samochodowe). Floty kierują do nas zapotrzebowanie na wymianę i sprzedaż opon, a my ich kierujemy do odpowiednich warsztatów samochodowych. Warsztaty wystawiają na nas faktury za usługi i opony. Następnie my wystawiamy zbiorcze faktury do flot za wykonane usługi i sprzedane opony w danym miesiącu. Faktycznie nie mamy dostawy opon, ponieważ zakładane są one bezpośrednio w warsztatach. Czy w tym przypadku powinniśmy prowadzić gospodarkę magazynową, a jeśli tak, to czy przyjmować faktury zakupu jako datę dostawy opony? »

Czy wydatki na artykuły spożywcze na obsługę delegacji są kosztem uzyskania przychodu

Aktualizacja: 18.04.2005

Faktury zakupu takich artykułów, jak orzeszki solone, pistacje, paluszki, soki, cukierki czekoladowe, kawa, herbata, czekolada itp., prezes akceptuje jako zakup na bieżące potrzeby spółki. W przypadku gdy przyjmuje delegację, opisuje na fakturze: "obsługa delegacji". Czy wydatki te są kosztem uzyskania przychodu? »

Jak są opodatkowane dochody z pracy we Francji

Aktualizacja: 18.04.2005

Czy Polak wyjeżdżający do Francji, podpisując umowę o pracę z pracodawcą mającym siedzibę w tym kraju, ma obowiązek płacić podatki z tego tytułu we Francji czy w Polsce? Czy ma on możliwość wyboru kraju, w którym będzie płacił podatki? »

Amortyzacja bilansowa

Aktualizacja: 18.04.2005

Podczas badania sprawozdania finansowego naszej spółki z o.o. biegły rewident zakwestionował możliwość stosowania dla celów bilansowych amortyzacyjnych stawek wynikających z prawa podatkowego. Czy przepisy ustawy o rachunkowości zabraniają stosowania rozwiązań podatkowych dotyczących amortyzacji? »

Czy wydatki na ubezpieczenie nieruchomości, jako zabezpieczenie kredytu powiększają jego wartość początkową

Aktualizacja: 18.04.2005

Spółka zaciągnęła kredyt inwestycyjny na budowę linii. W ramach zabezpieczeń musiała ubezpieczyć nieruchomość (halę) i scedować polisę na bank. Czy wysokość składki ubezpieczeniowej powinna rozliczać proporcjonalnie w koszty przez cały rok, czy też podwyższyć wartość środka trwałego o tę składkę? »

Jak są opodatkowane odsetki przekazywane do Niemiec

Aktualizacja: 18.04.2005

W 2000 r. spółka z o.o. zaciągnęła pożyczkę na zakup hali produkcyjnej od spółki będącej jej udziałowcem z siedzibą w Niemczech. Czy i jak w 2005 r. będą opodatkowane w Polsce odsetki od tej pożyczki? »

Jak opodatkowane są odsetki uzależnione od zysku pożyczkobiorcy

Aktualizacja: 18.04.2005

Jakie skutki podatkowe spowoduje udzielenie pożyczki spółce w Niemczech, od której odsetki będą określane w zależności od zysków osiąganych przez pożyczkobiorcę? Czy możliwe jest zaciągnięcie takiej pożyczki przez spółkę mającą siedzibę w Polsce? »

Czy wydatki na obsługę rachunku kasy zapomogowej są kosztem pracodawcy

Aktualizacja: 18.04.2005

W spółce z o.o. działa pracownicza kasa zapomogowo-pożyczkowa. Czy wydatki na pokrycie kosztów funkcjonowania rachunku bankowego, na którym zdeponowane są środki kasy, będą stanowić dla tej spółki koszty uzyskania przychodów? Spółka pokrywa te koszty zgodnie z umową zawartą z kasą. »

Jak rozliczyć odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela bezpośrednio warsztatowi remontującemu samochód

Aktualizacja: 18.04.2005

Czy koszt naprawy samochodu osobowego (z ubezpieczenia AC) stanowi koszt uzyskania przychodu, w przypadku gdy kwotę netto (czyli koszt) zwraca ubezpieczyciel bezpośrednio na rachunek bankowy warsztatowi? Czy odszkodowanie wypłacone w ten sposób jest naszym przychodem, mimo że nie wpływa na nasz rachunek bankowy? Czy mamy możliwość odliczenia VAT? »

Czy umorzone odsetki są przychodem dłużnika

Aktualizacja: 18.04.2005

Podpisaliśmy ugodę, w której jako dłużnik zobowiązujemy się do zapłaty należności głównej firmie X w określonym terminie i w zamian za to zostały nam umorzone odsetki od nieterminowej zapłaty. Czy umorzone odsetki są naszym przychodem do opodatkowania? »

Ulga remontowa a umowa użyczenia

Aktualizacja: 13.04.2005

Chciałabym się dowiedzieć, czy mam szansę odliczyć okna, które wymieniam w budynku do mnie nienależącym. Od niedawna mieszkamy u teściów, którzy udostępnili nam na podstawie umowy użyczenia piętro domu. Czy to wystarczy, abym mogła dokonać odliczenia? Zaznaczam, że we wcześniejszych latach niczego nie remontowaliśmy (jesteśmy małżeństwem od pół roku). »

Kiedy odsetki od kredytu na nabycie gruntu są kosztem

Aktualizacja: 13.04.2005

Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt, za który nabyła grunt. Został on następnie wydzierżawiony na cele działalności gospodarczej innemu podmiotowi. Czy odsetki od tego kredytu będą kosztem uzyskania przychodu bezpośrednio, czy też zwiększą koszty dopiero w przypadku sprzedaży gruntu? »

Różnice kursowe bilansowe

Aktualizacja: 13.04.2005

Czy różnice kursowe liczone na dzień bilansowy i określone jako różnica wynikająca z zastosowania kursu średniego NBP z dnia podpisania umowy o kapitalizację odsetek bankowych i kursu średniego ogłaszanego na dzień bilansowy stanowi u mnie koszt lub przychód do opodatkowania? »

Opodatkowanie w Polsce wynagrodzenia za pracę w Irlandii

Aktualizacja: 13.04.2005

Do końca czerwca 2004 r. byłem zatrudniony w Polsce i osiągałem dochody na podstawie umowy o pracę. Od 1 sierpnia zawarłem roczną umowę o pracę w Irlandii, gdzie czasowo przebywam. Czy wynagrodzenie osiągnięte w Irlandii powinienem wykazywać w zeznaniu składanym w Polsce oraz czy podlega ono w Polsce opodatkowaniu? »

Montaż instalacji gazowej

Aktualizacja: 13.04.2005

W spółce z o.o. wykorzystywanych jest kilkanaście samochodów. W celu obniżenia kosztów ich eksploatacji zarząd podjął decyzję o montażu do tych samochodów instalacji gazowych. Czy wydatek na ten cel może być bezpośrednio zaliczony do kosztów czy też jako ulepszenie zwiększy wartość początkową samochodów (które stanowią własność naszej spółki)? »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HILLS LTS

HILLS Legal & Tax Solutions S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK