REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można odliczyć podatek z faktur za rozbiórkę budynku używanego

REKLAMA

Jesteśmy właścicielem gruntu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, na którym znajdują się budynki wybudowane w latach 1985-1986. Obecnie znaleźliśmy nabywcę na ten grunt, jednak przed sprzedażą musimy, zgodnie z umową zawartą z kupującym, dokonać rozbiórki większości budynków. Budynki te nie były modernizowane, ale ich rozbiórka wiąże się z poniesieniem kosztów. Czy podatek naliczony VAT wynikający z faktur otrzymanych od usługodawców za rozbiórkę budynków będzie podlegał odliczeniu. Czy jeżeli odliczymy podatek VAT z faktur za rozbiórkę, to sprzedaż gruntu z pozostałymi dwoma budynkami będzie objęta zwolnieniem z VAT?
Zwolnienie z podatku dostawy towarów używanych: Podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT za rozbiórkę budynku, jeśli czynności rozbiórki są związane z transakcją sprzedaży gruntu ze znajdującymi się na nim budynkami, która korzysta ze zwolnienia z podatku VAT.
 
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwolniona z opodatkowania jest dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.
Towary używane zostały zdefiniowane w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT jako:
1) budynki i budowle lub ich części – jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat,
2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Zwolnienia nie stosuje się do budynków i budowli, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:
1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.
Jeśli więc podatnik nie dokonywał ulepszeń, o których mowa, sprzedaż budynków będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.
Jeżeli chodzi o sprzedaż gruntu, to należy zauważyć, że w myśl obecnej ustawy o VAT grunty objęte są opodatkowaniem tak jak inne towary.
W przypadku jednak sprzedaży budynków związanych z gruntem trzeba mieć na uwadze art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że grunt będzie opodatkowany tą samą stawką co znajdujący się na nim budynek. Jeżeli więc sprzedaż budynku korzysta ze zwolnienia z opodatkowania (jako towar używany), również sprzedaż gruntu związanego z tym budynkiem będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT.
W myśl ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega również dostawa gruntu.
Jak wynika z treści pytania Czytelnika, część z budynków przed sprzedażą będzie podlegała rozbiórce na koszt podatnika, a ostatecznie transakcją sprzedaży zostaną objęte dwa budynki wraz z gruntem. Podatnik ma wątpliwości, czy podatek naliczony w fakturach za rozbiórkę będzie mógł być odliczony od podatku należnego oraz czy odliczenie nie spowoduje utraty zwolnienia podatkowego dla transakcji sprzedaży.
W zakresie podatku naliczonego wynikającego z faktur za rozbiórkę należy odnieść się do ogólnej zasady wynikającej z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którą prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. W zaistniałym przypadku konieczność rozbiórki jest jednym z warunków umowy sprzedaży, która – jak wcześniej zostało stwierdzone – będzie korzystała ze zwolnienia z podatku VAT. Oznacza to, że czynności rozbiórki będą ściśle związane z czynnościami zwolnionymi z opodatkowania, co w konsekwencji pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.
Podatek VAT wynikający z faktur za towary i usługi wykorzystane w związku z czynnościami zwolnionymi z podatku nie podlega odliczeniu.
W przypadku opisanym w pytaniu kosztu rozbiórki nie można potraktować jako kosztu ogólnego prowadzonej przez podatnika działalności.
Zakładając, że sprzedawany grunt posłuży działalności opodatkowanej nabywcy gruntu, korzystniejsze dla podatnika byłoby przeniesienie kosztu rozbiórki na nabywcę gruntu, przy jednoczesnym obniżeniu ceny sprzedaży. Wówczas podatek naliczony z tytułu rozbiórki nabywca mógłby potraktować jako podatek do odliczenia.
Przykład
Założenia:
– wartość rynkowa nieruchomości 100 000 zł,
– koszt rozbiórki netto 10 000 zł + VAT 2200 zł,
– nabywca nabywa nieruchomość na potrzeby działalności opodatkowanej.
Wariant I
Koszty rozbiórki ponosi sprzedawca. Sprzedawca zaewidencjonuje przychód ze sprzedaży 100 000 zł. Ponieważ jednak VAT naliczony z tytułu rozbiórki nie podlega odliczeniu, sprzedawca zaewidencjonuje w kosztach 12 200 zł. Po odliczeniu kosztów podatnik otrzyma 87 800 zł.
Wariant II
Rozbiórki dokonuje nabywca. Cena sprzedaży zostaje obniżona o koszt netto rozbiórki budynków. Sprzedawca zaewidencjonuje przychód ze sprzedaży w wysokości 90 000 zł. Nabywca ponosząc koszty rozbiórki będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT.
Tomasz Maj
Podstawa prawna
•  ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 14, poz. 113


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Finansowo-Księgowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA