Podstawa opodatkowania budowli całkowicie zamortyzowanych
REKLAMA
REKLAMA
Podstawa opodatkowania budowli zamortyzowanych
Sposób określania podstawy opodatkowania dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, w tym dla budowli całkowicie zamortyzowanych, został określony w art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
REKLAMA
Jak wskazuje praktyka, sam zapis tej regulacji oraz przywołane w niej odesłanie do przepisów o podatkach dochodowych może budzić wątpliwości interpretacyjne. Jak zatem czytać przedmiotowy przepis, aby w sposób prawidłowy ustalić wartość przedmiotu opodatkowania?
W przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych podstawą ich opodatkowania jest wartość ustalona na 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego, lecz niepomniejszona o dotychczas dokonane odpisy amortyzacyjne.
Problem odpisów amortyzacyjnych
Problem tkwi w ustaleniu faktycznej wartości nieruchomości całkowicie zamortyzowanej stanowiącej podstawę opodatkowania.
Nie ulega wątpliwości, że wartość całkowicie zamortyzowanej nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej każdorazowo powinna zostać ustalona na dzień 1 stycznia roku, w którym został dokonany ostatni odpis amortyzacyjny. Wątpliwość może budzić jedynie to, czy tak ustalana wartość powinna uwzględniać kwoty dotychczas dokonanych odpisów amortyzacyjnych, tym samym powinna zostać pomniejszona o kwotę tych odpisów, czy dokonane odpisy nie mają wpływu na wartość tej nieruchomości?
(…)
Małgorzata Wyrwas
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat