REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaksięgować zaliczki na poczet dywidendy

Wioletta Chaczykowska
Wioletta Chaczykowska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W grudniu 2008 r. spółka wypłaciła swoim dwóm udziałowcom (osoby fizyczne) zaliczkę na dywidendę. Jak należy to zaksięgować i wykazać w bilansie? Czy powinniśmy odprowadzić od wypłaconej zaliczki podatek? Jeśli tak, to w jakim terminie należy to zrobić?

RADA

Autopromocja

Wypłaconą zaliczkę należy wykazać na koncie rozrachunkowym służącym do rozliczeń z udziałowcami, a także w bilansie w pozycji innych należności krótkoterminowych. Od wypłaconej zaliczki spółka powinna pobrać zryczałtowany podatek dochodowy i odprowadzić go w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

UZASADNIENIE

Dywidenda to część zysku netto spółki kapitałowej przeznaczona do podziału pomiędzy udziałowców lub akcjonariuszy. Zysk ten należy dzielić w stosunku do liczby udziałów, chyba że statut lub umowa spółki stanowią inaczej. Kwota przeznaczona do podziału nie może przekraczać zysku za ostatni rok obrotowy, powiększonego o niepodzielone zyski z lat ubiegłych oraz o kwoty przeniesione z utworzonych z zysku kapitałów zapasowego i rezerwowych, które mogą być przeznaczone do podziału. Kwotę tę należy pomniejszyć o niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które zgodnie z przepisami lub umową spółki powinny być przekazane z zysku za ostatni rok obrotowy na kapitały zapasowy lub rezerwowe.

Decyzja dotycząca częściowej wypłaty dywidendy w określonych warunkach może zostać podjęta jeszcze w trakcie roku obrotowego, przed formalną uchwałą o podziale wyniku finansowego. Wówczas mamy do czynienia z wypłatą zaliczek na dywidendę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W spółce akcyjnej do zaliczkowej wypłaty dywidendy wymagana jest zgoda rady nadzorczej.

Możliwość taką przewiduje Kodeks spółek handlowych. Decyzję w tej sprawie podejmuje zarząd, o ile umowa spółki go do tego upoważnia i jednostka posiada środki wystarczające na wypłatę.

W spółce akcyjnej i spółce z o.o. zaliczka może stanowić najwyżej połowę zysku osiągniętego od końca poprzedniego roku obrotowego, powiększonego o kapitały rezerwowe utworzone z zysku, którymi w celu wypłaty zaliczek może dysponować zarząd, oraz pomniejszonego o niepokryte straty i akcje własne.

Przepisy ustawy o rachunkowości obowiązujące do końca 2008 r. nie przewidywały zaliczkowej wypłaty dywidendy. Podział zysku za dany rok obrotowy jest możliwy dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego. W związku z tym dokonane w trakcie roku wypłaty tytułem zaliczki na dywidendę nie mogły być ujmowane na koncie służącym do rozliczania wyniku finansowego. Dopiero po zatwierdzeniu sprawozdania za 2008 r. można było dokonać skutecznego podziału wyniku finansowego netto. Dlatego w księgach rachunkowych wypłaconą w 2008 r. zaliczkę należało ująć na koncie rozrachunkowym służącym do rozliczeń z udziałowcami i wykazać w aktywach bilansu jako inne należności krótkoterminowe. Na koncie rozrachunkowym będzie ona figurowała więc do momentu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. Wtedy kwotę brutto dywidendy do wypłaty z zysku należy zaksięgować z datą podjętej uchwały zapisem: Wn „Rozliczenie wyniku finansowego”, Ma „Rozrachunki z udziałowcami”.

UWAGA

W spółce akcyjnej zamiar wypłaty zaliczek na dywidendę zarząd musi ogłosić co najmniej na cztery tygodnie przed rozpoczęciem wypłat, podając dzień, na który zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, wysokość kwoty przeznaczonej do wypłaty, a także dzień, według którego ustala się uprawnionych do zaliczek. Dzień ten powinien przypadać w okresie siedmiu dni przed dniem rozpoczęcia wypłat.

Od 1 stycznia 2009

Od 1 stycznia 2009 r. wypłacone w ciągu roku zaliczki na dywidendy będzie można, już w momencie zapłaty, księgować bezpośrednio na konto „Rozliczenie wyniku finansowego”. Nowelizacja ustawy o rachunkowości wprowadziła bowiem zapis mówiący, że odpisy z wyniku finansowego bieżącego roku obrotowego, w tym także wypłaty z zysku, dokonywane na podstawie odrębnych przepisów, uznaje się za podział wyniku finansowego netto jednostek w ciągu roku obrotowego. Dotyczyć to jednak będzie dopiero sprawozdań finansowych za 2009 r. Wtedy wypłacone zaliczki będą ujmowane w pasywach bilansu ze znakiem ujemnym w pozycji A. IX jako „Odpisy z zysku netto w ciągu roku obrotowego”.

 

Wypłacone zaliczki na poczet dywidendy stanowią dla udziałowca przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Dlatego spółka jest zobowiązana od wypłaconej zaliczki pobrać zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Kwotę zryczałtowanego podatku należy odprowadzić na konto właściwego urzędu skarbowego (według siedziby spółki) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek.

Przykład

Zarząd spółki podjął uchwałę o wypłacie udziałowcom (osoby fizyczne) zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za 2008 r. W grudniu spółka wypłaciła zaliczkę w łącznej wysokości 16 200 zł netto (20 000 zł brutto) i pobrała zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 3800 zł. Po sporządzeniu sprawozdania za 2008 r. wynik wykazał zysk w wysokości 255 000 zł. W marcu 2009 r. zwyczajne zgromadzenie wspólników zatwierdziło sprawozdanie i podjęło uchwałę o podziale zysku, który w całości przeznaczono na dywidendy.

Ewidencja księgowa

1. Wypłata zaliczki na dywidendę - kwota netto po potrąceniu zryczałtowanego podatku dochodowego:

Wn „Rozrachunki z udziałowcami” 16 200

Ma „Rachunek bankowy” 16 200

2. Zarachowanie zryczałtowanego podatku dochodowego:

Wn „Rozrachunki z udziałowcami” 3 800

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” 3 800

3. Odprowadzenie podatku do urzędu skarbowego:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 3 800

Ma „Rachunek bankowy” 3 800

4. Zatwierdzenie sprawozdania finansowego - przeksięgowanie wyniku finansowego za 2008 r.:

Wn „Wynik finansowy” 255 000

Ma „Rozliczenie wyniku finansowego” 255 000

5. Przeznaczenie zysku netto na dywidendę - ewidencja w dacie podjęcia uchwały:

Wn „Rozliczenie wyniku finansowego” 255 000

Ma „Rozrachunki z udziałowcami” 255 000

6. Pobranie zryczałtowanego podatku dochodowego. W rozliczeniu należy uwzględnić potrącony podatek od zaliczki: (255 000 zł × 19%) - 3800 zł = 48 450 zł - 3800 zł = 44 650 zł

Wn „Rozrachunki z udziałowcami” 44 650

Ma „Rozrachunki publicznoprawne” 44 650

7. Ostateczne rozliczenie i wypłata dywidendy należnej za 2008 r.: 255 000 zł - 16 200 zł - 48 450 zł = 190 350 zł

Wn „Rozrachunki z udziałowcami” 190 350

Ma „Rachunek bankowy” 190 350

8. Odprowadzenie podatku na rachunek urzędu skarbowego:

Wn „Rozrachunki publicznoprawne” 44 650

Ma „Rachunek bankowy” 44 650

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 194, 195 i 349 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych - Dz.U. Nr 94, poz. 1037; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 217, poz. 1381

• art. 30a ust. 1 pkt 4, art. 41 ust. 4, art. 42 ust. 1 i 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316

• art. 53 ust. 3, 4 i 5, art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

Wioletta Chaczykowska

księgowa z licencją MF

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA