| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Ewidencja księgowa kredytu w rachunku bieżącym

Ewidencja księgowa kredytu w rachunku bieżącym

Ewidencja kredytów bankowych odbywa się na kontach zespołu 1, czyli „środki pieniężne i rachunki bankowe”. Szczegółowość ewidencji uzależniona jest od potrzeb jednostki, czyli zasadniczo od rodzaju zaciąganych kredytów.

W zależności od postanowień umowy między bankiem a kredytobiorcą udzielenie kredytu może polegać na stałym pokrywaniu przez bank dyspozycji kredytobiorcy z tytułu wykorzystania kredytu, oczywiście tylko do wysokości ustalonej w umowie (ewidencja na rachunku bieżącym lub na rachunku kredytu). Drugim sposobem udzielenia kredytu jest przekazanie na rachunek bieżący całej kwoty udzielonego kredytu lub jej części pomniejszonej o z góry pobrane przez bank odsetki. Stanowią one świadczenia uboczne i tylko wyjątkowo mogą być pobierane łącznie z wypłatą kwoty głównej.

Kredyt w rachunku bieżącym jest o tyle specyficzny, że kredyt ten jest niejako zgodą banku na wystąpienie ujemnego salda na rachunku bankowym. W związku z tym ewidencja tego kredytu prowadzona jest na koncie 131 „Bieżący rachunek bankowy”.

Nasza rada

Nie wykazujemy w księgach rachunkowych kredytu w rachunku bieżącym na koncie, na którym zasadniczo ewidencjonowane są kredyty bankowe.

Tabela. Schemat księgowania kredytu w rachunku bieżącym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

PRZYKŁAD

Firma C otworzyła 1 stycznia 2008 r. linię kredytową w rachunku bieżącym w kwocie 180 000 zł. Oprocentowanie roczne kredytu wynosi 10%. Ponadto bank pobiera 2% za gotowość środków. Jednorazowa premia za uruchomienie linii kredytowej to 1800 zł. Z uruchomionej linii kredytowej firma opłaciła dostawę materiałów na kwotę 100 000 zł. Oto ujęcie tej sytuacji w księgach rachunkowych:

Tabela. Księgowanie do przykładu

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Prowizje pobrane z góry oraz ewentualne odsetki pobrane z góry (jeśli takie są warunki umowy kredytowej) zmniejszają wielkość środków z tytułu udzielonego kredytu stawianych do dyspozycji firmy. Tym samym kwota zobowiązania do spłaty przez firmę będzie wyższa od faktycznie otrzymanych środków z kredytu. Zaklasyfikowanie kredytu do krótkoterminowego czy długoterminowego zależy od terminu spłaty, licząc od daty, na jaką jest sporządzane sprawozdanie finansowe, w którym ujęte są te informacje, a nie od rodzaju kredytu w momencie jego zaciągania.

 

Podstawa prawna:

• art. 53 ust. 3, 4 i 5, art. 64 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 223, poz. 1466

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK