REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja środka trwałego i odpis amortyzacyjny

 Systim
Księgowość przez Internet – online
Likwidacja środka trwałego a amortyzacja
Likwidacja środka trwałego a amortyzacja
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Środki trwałe podlegające umorzeniu należy odpowiednio zaksięgować. Przeczytaj poniższy artykuł z przykładem, aby dowiedzieć się, jak poprawnie zaksięgować likwidację i odpis środka trwałego.

Amortyzacja

Środki trwałe są amortyzowane tak długo, aż ich wartość umorzenia osiągnie wartość początkową, wówczas amortyzacja dobiega końca, a ich wartość zostaje wliczona w koszty.

Autopromocja

Gdy wartość umorzenia środków trwałych staje się taka sama jak ich wartość początkowa, oznacza to, że środki trwałe zostały całkowicie umorzone. Zatem wartość bilansowa takich środków trwałych będzie równa zeru.

Natomiast, mimo całkowitego umorzenia środka trwałego (póki znajduje się na stanie przedsiębiorstwa), należy go ujmować w ewidencji księgowej - w bilansie, na koniec okresu rozliczeniowego jego wartość nie będzie ujmowana.

Likwidacja środka trwałego księgowanie

Likwidacja środka trwałego może być konsekwencją jego uszkodzenia, zniszczenia, zużycia, bądź zbyt wysokich kosztów jego eksploatacji. W pewnych sytuacjach przedsiębiorstwo może również postanowić odsprzedać dany środek trwały lub przekazać go jako darowiznę - wówczas również mamy do czynienia z likwidacją środka trwałego.

Aby podjąć się tzw. zdjęcia środka trwałego z ewidencji środków trwałych, należy dokonać jego odpisu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na koncie „Środki trwale” po stronie MA, należy dokonać zapisu jego wartości. Natomiast na koncie „Umorzenie” należy wpisać po stronie WN wartość dotychczasowego umorzenia (w tym przypadku wartości będą sobie równe).

LT - Likwidacja środka trwałego

Wn - Umorzenie środków trwałych (070)

Ma - Środki trwałe (010)

Do likwidacji środka trwałego konieczny będzie druk LT (likwidacja środka trwałego). Poprawne księgowanie likwidacji środka trwałego powinno wyglądać następująco:

 • wartość początkową likwidowanego środka trwałego należy ująć na koncie tego środka po stronie MA,
 • na koncie „Umorzenie” po stronie przeciwnej, czyli WN, należy wpisać wartość dotychczasowego umorzenia.

Dzięki temu, likwidowany środek trwały przestaje istnieć na podanych kontach.

Uwaga! Jeżeli likwidowany środek trwały nie został do końca zamortyzowany (należy przez to rozumieć, że jego wartość nie została w całości wliczona w koszty), to przy księgowaniu likwidacji pojawi się różnica między wartością początkową a umorzeniem środka trwałego. W takiej sytuacji wartość tej różnicy należy zaksięgować jako pozostałe koszty operacyjne zgodnie z działaniem kont kosztów po stronie WN.

LT - Likwidacja środka trwałego

Wn - Umorzenie środków trwałych (070) oraz przeksięgowanie pozostałych kosztów operacyjnych (761)

Ma - Środki trwałe (010)

Autopromocja

Przykłady księgowań

1) Likwidacja środka trwałego nieumorzonego w całości, o wartości początkowej 30 000 zł i dotychczasowym umorzeniu 20 000 zł:

a) przeniesienie dotychczasowego umorzenia:

 • Umorzenie środków trwałych po stronie WN w kwocie 20 000 zł,
 • Środki trwałe po stronie MA w kwocie 20 000 zł,

b) niezamortyzowana część:

 • Pozostałe koszty operacyjne po stronie WN w kwocie 10 000 zł.

2) Likwidacja środka trwałego umorzonego w całości, o wartości początkowej 30 000 zł:

 • Umorzenie środków trwałych po stronie WN w kwocie 30 000 zł,
 • Środki trwałe po stronie MA w kwocie 30 000 zł.

 

Autor: Żaneta Dulczykowska, Systim.pl

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  REKLAMA