| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Prowizję od kredytu można rozliczyć w czasie

Prowizję od kredytu można rozliczyć w czasie

Jak należy rozliczyć prowizję od kredytu w rachunku bieżącym? Czy w całości zaksięgować jej wartość w koszty w chwili pobrania, czy rozliczać przez okres kredytowania co miesiąc poprzez rozliczenia międzyokresowe kosztów?


RADA

Sposób rozliczenia prowizji bankowej dotyczącej kredytu w rachunku bieżącym będzie zależał od metod przyjętych i opisanych w zasadach (polityce) rachunkowości.

UZASADNIENIE

Od kredytu w rachunku bieżącym pobierana jest zazwyczaj jednorazowo prowizja bankowa. Na ogół kredyt w rachunku bieżącym jest kredytem odnawialnym, zaciągniętym na okres do 12 miesięcy. Kwota prowizji stanowi koszt finansowy i może być rozliczana przy użyciu konta 64 „Rozliczenia międzyokresowe kosztów - czynne”. Raty prowizji należy wówczas zarachować w koszty w części przypadającej na bieżący okres sprawozdawczy, w czasie, na jaki zaciągnięto kredyt, zgodnie z art. 39 ust. 4 ustawy o rachunkowości.

Istnieje możliwość zaliczenia całości pobranej prowizji do kosztów finansowych w chwili pobrania przez bank. Takie rozwiązanie umożliwia zastosowanie uproszczenia w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości. Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości jednostka może stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to wpływu na rzetelność przedstawionej sytuacji majątkowej i wyniku finansowego. Od oceny jednostki zależy, czy kierownik jednostki uzna koszt prowizji za mało istotny dla wysokości wyniku finansowego i podejmie decyzję o zaliczeniu tej kwoty jednorazowo do kosztów finansowych.

Kredyt w rachunku bieżącym ujmowany jest na koncie „Rachunek bieżący”. W przypadku korzystania z kredytu w rachunku bieżącym saldo występować będzie po stronie kredytowej tego konta.

Przykład 1

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 4 ust. 4, art. 39 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Bożena Zdunek

księgowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Piotrowski

Prawnik, aplikant radcowski.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »