REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu - jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

REKLAMA

Spółka na okres od października 2014 r. do września 2015 r. wykupiła ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Składka ubezpieczeniowa została rozłożona na cztery równe raty. Spółka ujmuje koszty na zespole 4, a wartość polisy dodatkowo zaewidencjonowała na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. W lutym 2015 r. samochód został sprzedany i spółka wystąpiła do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej. Jak zaksięgować otrzymaną kwotę składki?

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

REKLAMA

Autopromocja

Składki na ubezpieczenie składników majątku firmy odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej i ujmuje się je na koncie „Koszty według rodzaju” (w analityce: „Pozostałe koszty rodzajowe”). Polisa obejmująca dwa lata obrotowe powinna być dodatkowo zaewidencjonowana na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” i odpisywane w koszty działalności operacyjnej w okresach miesięcznych.

Sprzedaż ubezpieczonego składnika majątku przed wygaśnięciem polisy daje prawo ubezpieczonemu do zwrotu części składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. W takim przypadku aktywowane na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” koszty ubezpieczenia, które nie zostały jeszcze odpisane, nie mogą już być dalej rozliczane w czasie.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

W momencie złożenia wniosku o zwrot składki w księgach rachunkowych powstaje należność od ubezpieczyciela, której rozliczenie nastąpi z chwilą wpływu środków na rachunek bankowy ubezpieczającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewidencja księgowa zwrotu niewykorzystanej składki może przebiegać następująco:

1. Złożenie wniosku o zwrot składki zapis: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki” oraz strona Ma konta „Pozostałe przychody operacyjne”;

2. WB – zwrot składki zapis: strona Wn konta „Rachunek bankowy” oraz strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wersji porównawczej rozliczenie pozostałej części składki księgują dodatkowo na kontach obrotów wewnętrznych: „Obroty wewnętrzne” i „Koszty obrotów wewnętrznych”.

Składki ZUS od udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych

PRZYKŁAD

Po sprzedaży samochodu

W lutym 2015 r. spółka sprzedała samochód ciężarowy, na który wykupiła w październiku 2014 r. roczną polisę ubezpieczeniową na okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. Koszt polisy w wysokości 4800 zł zaewidencjonowano na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Rozliczano je w okresach miesięcznych po 400 zł. Na koniec lutego 2015 r. na tym koncie pozostało nierozliczone saldo w kwocie 2800 zł. Polisa była płatna w czterech równych ratach, pierwsza rata została uiszczona w dniu podpisania polisy w kwocie 1200 zł, druga rata zaś w styczniu 2015 r. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróciło niewykorzystaną część składki w wysokości 400 zł. Spółka ewidencjonuje koszty wyłącznie na kontach zespołu 4.

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

1. PK – wyksięgowanie nierozliczonej składki 2800 zł: strona Wn konto „Koszty obrotów wewnętrznych” oraz strona Ma konta „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”;

2. PK – wyksięgowanie nierozliczonej składki ubezpieczeniowej 2800 zł w pozostałe koszty: strona Wn konta „Pozostałe koszty operacyjne” oraz strona Ma konta „Obroty wewnętrzne”.

3. PK – zaliczenie do pozostałych przychodów operacyjnych kwoty nierozliczonego zobowiązania wobec zakładu ubezpieczeń kwota 2400 zł: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Towarzystwo ubezpieczeniowe”) oraz strona Ma konta „Pozostałe przychody operacyjne”.

4. WB – zwrot składki na rachunek bankowy kwota 400 zł: strona Wn konta „Rachunek bankowy” oraz strona Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne”.

infoRgrafika

Halina Zabrocka

specjalistka z zakresu rachunkowości

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA