| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Ewidencja księgowa > Sprzedaż samochodu - jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Sprzedaż samochodu - jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Spółka na okres od października 2014 r. do września 2015 r. wykupiła ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Składka ubezpieczeniowa została rozłożona na cztery równe raty. Spółka ujmuje koszty na zespole 4, a wartość polisy dodatkowo zaewidencjonowała na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. W lutym 2015 r. samochód został sprzedany i spółka wystąpiła do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej. Jak zaksięgować otrzymaną kwotę składki?

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Składki na ubezpieczenie składników majątku firmy odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej i ujmuje się je na koncie „Koszty według rodzaju” (w analityce: „Pozostałe koszty rodzajowe”). Polisa obejmująca dwa lata obrotowe powinna być dodatkowo zaewidencjonowana na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” i odpisywane w koszty działalności operacyjnej w okresach miesięcznych.

Sprzedaż ubezpieczonego składnika majątku przed wygaśnięciem polisy daje prawo ubezpieczonemu do zwrotu części składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. W takim przypadku aktywowane na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” koszty ubezpieczenia, które nie zostały jeszcze odpisane, nie mogą już być dalej rozliczane w czasie.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

W momencie złożenia wniosku o zwrot składki w księgach rachunkowych powstaje należność od ubezpieczyciela, której rozliczenie nastąpi z chwilą wpływu środków na rachunek bankowy ubezpieczającego.

Ewidencja księgowa zwrotu niewykorzystanej składki może przebiegać następująco:

1. Złożenie wniosku o zwrot składki zapis: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki” oraz strona Ma konta „Pozostałe przychody operacyjne”;

2. WB – zwrot składki zapis: strona Wn konta „Rachunek bankowy” oraz strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wersji porównawczej rozliczenie pozostałej części składki księgują dodatkowo na kontach obrotów wewnętrznych: „Obroty wewnętrzne” i „Koszty obrotów wewnętrznych”.

Składki ZUS od udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych

PRZYKŁAD

Po sprzedaży samochodu

W lutym 2015 r. spółka sprzedała samochód ciężarowy, na który wykupiła w październiku 2014 r. roczną polisę ubezpieczeniową na okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. Koszt polisy w wysokości 4800 zł zaewidencjonowano na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Rozliczano je w okresach miesięcznych po 400 zł. Na koniec lutego 2015 r. na tym koncie pozostało nierozliczone saldo w kwocie 2800 zł. Polisa była płatna w czterech równych ratach, pierwsza rata została uiszczona w dniu podpisania polisy w kwocie 1200 zł, druga rata zaś w styczniu 2015 r. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróciło niewykorzystaną część składki w wysokości 400 zł. Spółka ewidencjonuje koszty wyłącznie na kontach zespołu 4.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Budnik

Radca Prawny - Kancelaria Prawna Cyman i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »