REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż samochodu - jak rozliczyć koszty ubezpieczenia

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

REKLAMA

Spółka na okres od października 2014 r. do września 2015 r. wykupiła ubezpieczenie samochodu ciężarowego. Składka ubezpieczeniowa została rozłożona na cztery równe raty. Spółka ujmuje koszty na zespole 4, a wartość polisy dodatkowo zaewidencjonowała na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. W lutym 2015 r. samochód został sprzedany i spółka wystąpiła do ubezpieczyciela o zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej. Jak zaksięgować otrzymaną kwotę składki?

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Autopromocja

Składki na ubezpieczenie składników majątku firmy odnoszone są w ciężar kosztów działalności operacyjnej i ujmuje się je na koncie „Koszty według rodzaju” (w analityce: „Pozostałe koszty rodzajowe”). Polisa obejmująca dwa lata obrotowe powinna być dodatkowo zaewidencjonowana na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” i odpisywane w koszty działalności operacyjnej w okresach miesięcznych.

Sprzedaż ubezpieczonego składnika majątku przed wygaśnięciem polisy daje prawo ubezpieczonemu do zwrotu części składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej. W takim przypadku aktywowane na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów” koszty ubezpieczenia, które nie zostały jeszcze odpisane, nie mogą już być dalej rozliczane w czasie.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

W momencie złożenia wniosku o zwrot składki w księgach rachunkowych powstaje należność od ubezpieczyciela, której rozliczenie nastąpi z chwilą wpływu środków na rachunek bankowy ubezpieczającego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewidencja księgowa zwrotu niewykorzystanej składki może przebiegać następująco:

1. Złożenie wniosku o zwrot składki zapis: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki” oraz strona Ma konta „Pozostałe przychody operacyjne”;

2. WB – zwrot składki zapis: strona Wn konta „Rachunek bankowy” oraz strona Ma konta „Pozostałe rozrachunki”.

Jednostki sporządzające rachunek zysków i strat w wersji porównawczej rozliczenie pozostałej części składki księgują dodatkowo na kontach obrotów wewnętrznych: „Obroty wewnętrzne” i „Koszty obrotów wewnętrznych”.

Składki ZUS od udostępnienia pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych

PRZYKŁAD

Po sprzedaży samochodu

W lutym 2015 r. spółka sprzedała samochód ciężarowy, na który wykupiła w październiku 2014 r. roczną polisę ubezpieczeniową na okres od 1 października 2014 r. do 30 września 2015 r. Koszt polisy w wysokości 4800 zł zaewidencjonowano na koncie „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Rozliczano je w okresach miesięcznych po 400 zł. Na koniec lutego 2015 r. na tym koncie pozostało nierozliczone saldo w kwocie 2800 zł. Polisa była płatna w czterech równych ratach, pierwsza rata została uiszczona w dniu podpisania polisy w kwocie 1200 zł, druga rata zaś w styczniu 2015 r. Towarzystwo ubezpieczeniowe zwróciło niewykorzystaną część składki w wysokości 400 zł. Spółka ewidencjonuje koszty wyłącznie na kontach zespołu 4.

infoRgrafika

Objaśnienie do schematu:

Autopromocja

1. PK – wyksięgowanie nierozliczonej składki 2800 zł: strona Wn konto „Koszty obrotów wewnętrznych” oraz strona Ma konta „Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów”;

2. PK – wyksięgowanie nierozliczonej składki ubezpieczeniowej 2800 zł w pozostałe koszty: strona Wn konta „Pozostałe koszty operacyjne” oraz strona Ma konta „Obroty wewnętrzne”.

3. PK – zaliczenie do pozostałych przychodów operacyjnych kwoty nierozliczonego zobowiązania wobec zakładu ubezpieczeń kwota 2400 zł: strona Wn konta „Pozostałe rozrachunki” (w analityce: „Towarzystwo ubezpieczeniowe”) oraz strona Ma konta „Pozostałe przychody operacyjne”.

4. WB – zwrot składki na rachunek bankowy kwota 400 zł: strona Wn konta „Rachunek bankowy” oraz strona Ma konto „Pozostałe przychody operacyjne”.

infoRgrafika

Halina Zabrocka

specjalistka z zakresu rachunkowości

Podstawa prawna:

Ustawa z 29 września 1994r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  REKLAMA