REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak dokumentować i ewidencjonować premie pieniężne i premiowe bony towarowe

Ewa Szczepankiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jako spółka z o.o. prowadzimy działalność w zakresie handlu hurtowego. Rozważamy obecnie możliwość wdrożenia programu premiowo-lojalnościowego dla naszych klientów, czyli sklepów detalicznych. Program ten ma na celu zwiększenie sprzedaży w przyszłości.

Za przekroczenie określonego kwotowo pułapu zakupów ogółem nasz klient otrzymywałby od nas premię pieniężną lub też, alternatywnie, bony towarowe uprawniające do płacenia za zakupy w naszej hurtowni, ale w wysokości o 10% większej niż przysługująca premia. Jak prawidłowo dokumentować wydaną premię pieniężną i bony towarowe, aby nie naruszyć przepisów podatku od towarów i usług oraz aby premie i bony były kosztem uzyskania przychodu?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Wypłacana klientowi premia pieniężna powinna zostać udokumentowana fakturą korygującą VAT przez sprzedającego lub fakturą VAT od nabywcy jako świadczącego usługę, w zależności od tego, czy można jej przyznanie powiązać z konkretną dostawą towarów, czy raczej z przekroczeniem określonego pułapu sprzedaży ogółem przez kupującego. Natomiast koszt związany z przyznaniem klientowi bonu towarowego, jako niepodlegający podatkowi od towarów i usług VAT, powinien zostać udokumentowany księgową notą uznaniową. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zalecane sposoby udokumentowania wydania premii pieniężnych oraz bonów są odmienne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Premie pieniężne

Dokumentowanie premii pieniężnych wydawanych kontrahentom w zamian za przekroczenie pewnego pułapu obrotów jest od kilku lat przedmiotem wielu wniosków podatników o interpretację prawa podatkowego, kierowanych do organów skarbowych. Problem ten doczekał się też wyjaśnień Ministra Finansów oraz wyroków sądów, w tym wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Stanowisko prezentowane przez organy skarbowe, zgodne z wytycznymi Ministra Finansów, zawartymi w piśmie z 30 grudnia 2004 r., nr PP3-812-1222/04/AP/4026, jest następujące:

premia pieniężna, którą można powiązać z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest to premia wypłacona po dokonaniu zapłaty, powinna być traktowana jak rabat.

W związku z tym powinna zostać udokumentowana wystawioną przez sprzedawcę fakturą VAT korygującą sprzedaż. Natomiast premie pieniężne wypłacane:

z tytułu dokonywania przez kupującego np. nabycia określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób nie są związane z żadną konkretną dostawą. W takich przypadkach należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

W tej sytuacji nabywca, który otrzymał premię, powinien wystawić sprzedającemu fakturę VAT dotyczącą tak wyświadczonej usługi.

WAŻNE!

Według stanowiska Ministra Finansów i organów skarbowych premia pieniężna:

- którą można powiązać z konkretną dostawą, powinna być traktowana jak rabat; w związku z tym powinna zostać udokumentowana fakturą VAT korygującą sprzedaż przez sprzedawcę,

- której nie można wiązać z konkretną dostawą, powinna być traktowana jako świadczenie usług przez nabywcę otrzymującego taką premię; nabywca powinien wystawić sprzedającemu fakturę VAT dotyczącą tak wyświadczonej usługi.

Odmienny od stanowiska Ministra Finansów punkt widzenia w stosunku do premii niezwiązanych z konkretną dostawą zawarty jest w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r., sygn. akt I FSK 94/06. Stwierdza się w nim, że osiągnięcie przez nabywcę towarów określonej umownie wielkości obrotów (zakupów) z danym sprzedawcą nie jest usługą w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem wypłacana temu nabywcy premia (bonus) za uzyskanie tego pułapu obrotów nie stanowi odpłatności (wynagrodzenia za świadczenie usług) i nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powinna zatem zostać udokumentowana innym niż faktura VAT dokumentem, np. notą uznaniową przez sprzedawcę.

Podobne stanowiska zostały zaprezentowane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 22 maja 2007 r., sygn. III SA/Wa 4080/2006, i Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku o sygn. akt I SA/Gd 196/07. Zbliżone stanowisko prezentują niektóre interpretacje indywidualne organów skarbowych (Izba Skarbowa w Rzeszowie z 20 lutego 2008 r., sygn. IS.II/2-443/216/07, Izba Skarbowa w Warszawie z 17 września 2007 r., sygn. 1401/PH-I/4407/14-46/07/KO, Urząd Skarbowy w Krotoszynie z 8 maja 2007 r., sygn. NP/443-01/07/RS, itp.) w okresie od lutego do grudnia 2007 r.

WAŻNE!

Wyroki sądów administracyjnych wskazują, że premia niezwiązana z konkretną dostawą nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Powinna zatem zostać udokumentowana innym niż faktura VAT dokumentem, np. notą uznaniową przez sprzedawcę.

 

REKLAMA

Minister Finansów w piśmie z 28 grudnia 2007 r. (nr PT3/0602/34/599/LBE/07/MB7-16001), stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską, przywołał swoje stanowisko z 30 grudnia 2004 r. (nr PP3-812-1222/04/AP/4026). Wskazał ponadto, że orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 lutego 2007 r. (o którym była mowa wcześniej) należy postrzegać jako rozstrzygnięcie w indywidualnej sprawie w określonym stanie faktycznym. Tak więc Minister Finansów podtrzymał swoje stanowisko (sprzeczne z orzeczeniami sądów).

Różnica pomiędzy stanowiskami urzędów skarbowych a orzecznictwem sądowym jest o tyle niepokojąca, że wpływa na odpowiedź na pytanie, czy premie pieniężne podlegają ustawie o podatku od towarów i usług, czy też nie. W związku z tym na pytanie (na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług), czy podatnik ma prawo do odliczenia tego podatku z faktury zakupu usług związanych z premią, odpowiedź nadal nie jest jednoznaczna. Podatnicy muszą więc występować o indywidualną interpretację podatkową.

PRZYKŁAD 1

(na podstawie interpretacji indywidualnej z 29 lutego 2008 r., sygn. IPPP1/443-136/08-2/AP, Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie)

Spółka prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego. Z kontrahentami (dostawcami towarów) spółka zawarła umowy handlowe, które zawierają m.in. element motywacyjny, zachęcający do dalszej współpracy. W umowach tych zawarto postanowienie, że po osiągnięciu odpowiedniego poziomu obrotów w określonym czasie, tj. w miesiącu, kwartale, półroczu lub roku, spółka otrzyma od kontrahenta bonus (premię pieniężną). Bonus (premia pieniężna) nie jest związany z konkretną dostawą towarów dokonaną przez kontrahenta na rzecz spółki, lecz jest wynikiem wszystkich dostaw towarów dokonanych w danym okresie, tj. w miesiącu, kwartale, półroczu lub roku. W opisanej sytuacji spółka wystawia faktury VAT, uznając, że świadczy usługę na rzecz dostawcy, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, mając na względzie interpretację Ministerstwa Finansów z 30 grudnia 2004 r., nr PP3-812-1222/2004/AP/4026.

Ewidencja w spółce otrzymującej premię pieniężną

1. Otrzymana na rachunek bankowy premia pieniężna, w wysokości 100 zł:

Wn konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100,00 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

2. Wystawienie faktury VAT na sprzedaż usług związanych z osiągnięciem pułapu zakupów:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne” 81,97 zł

Ma konto 222„Rozliczenie podatku VAT należnego” 18,03 zł

Ewidencja w spółce wypłacającej premię pieniężną

1. Przelew premii pieniężnej na rachunek spółki:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Ma konto 131„Bieżący rachunek bankowy” 100,00 zł

2. Otrzymanie faktury VAT za zakup usług związanych z osiągnięciem pułapu sprzedaży:

Wn konto zespołu 5„Koszty podstawowej działalności” lub „Koszty sprzedaży” 81,97 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 18,03 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 100,00 zł

Premiowe bony towarowe

Wydanie bonów czy kuponów lojalnościowych określonym klientom nie pociąga za sobą skutku opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług. Kupon premiowy nie jest towarem. Jest on jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania w oznaczonym czasie w określonym przedsiębiorstwie pewnych towarów, sum pieniędzy lub korzystania z usług na zasadach określonych w regulaminie programu lojalnościowego. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary w firmie będącej wystawcą tego dokumentu. Nie jest też premią za świadczone przez klienta usługi. Tezy te potwierdzają postanowienia w sprawie interpretacji prawa podatkowego, na przykład: Urzędu Skarbowego w Krapkowicach z 29 czerwca 2007 r. (sygn. PP/443-10/07/DG) oraz Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 21 sierpnia 2007 r. (sygn. 1437/ZP/443/72/07/BK).

 

Wydanie premiowych bonów (kuponów) towarowych należy więc udokumentować notą księgową uznaniową. Do noty należy dołączyć pokwitowanie odbioru kuponu oraz materiał dowodowy, z którego będzie wynikał związek pomiędzy wielkością dokonanej na rzecz klienta sprzedaży (tu np. zestawienie faktur sprzedaży) a wydanym kuponem premiowym.

WAŻNE!

Premie pieniężne, jak też bony towarowe wydawane kontrahentom jako bonusy, nagrody za przekroczenie pułapu sprzedaży, należy zaliczyć w koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym, w którym zostały osiągnięte odpowiadające im przychody (interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 stycznia 2008 r., sygn. IP-PB3-423-381/07-4/KB).

PRZYKŁAD 2

(na podstawie interpretacji indywidualnej z 29 czerwca 2007, sygn. PP/443-10/07/DG, Urzędu Skarbowego w Krapkowicach)

Klienci posiadający złotą kartę wydawaną przez hurtownię X, zakupując w danym roku towar na kwotę 400 000 zł, otrzymują w roku następnym 4% premię w postaci bonów towarowych. Bony te mogą być zrealizowane tylko w sieci hurtowni X. W chwili dokonania zakupów w wysokości gwarantującej otrzymanie bonu towarowego klient jest zobowiązany zapłacić całą kwotę wymienioną na fakturze zakupu, a bon towarowy może wykorzystać w przyszłości, w roku następnym.

Ewidencja u sprzedawcy towarów (w hurtowni X)

1. Przyznanie bonów towarowych klientowi na kwotę 16 000 zł. Nota uznaniowa, zaksięgowana w roku, którego dotyczyła sprzedaż towaru:

Wn konto zespołu 5„Koszty podstawowej działalności” lub „Koszty sprzedaży” 16 000,00 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 16 000,00 zł

2. Wydanie bonów towarowych klientowi na kwotę 16 000 zł:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 16 000,00 zł

Ma konto 653„Wydane kontrahentom bony własne - zobowiązania” 16 000,00 zł

3. Sprzedaż klientowi za kwotę 18 300 zł brutto, w tym podatek VAT 3300 zł, zapłacono za towar bonami towarowymi, w wysokości 16 000 zł, oraz gotówką w wysokości 2300 zł:

Wn konto 653„Wydane kontrahentom bony własne - zobowiązania” 16 000,00 zł

Wn konto 100„Kasa” 2 300,00 zł

Ma konto 700„Sprzedaż towarów” 15 000,00 zł

Ma konto 222„Rozliczenie podatku VAT należnego” 3 300,00 zł

Saldo konta 653„Wydane kontrahentom bony własne - zobowiązania” może występować wyłącznie po stronie Ma. Nie ma to charakteru rozliczeń międzyokresowych biernych kosztów, lecz raczej bezimiennych zobowiązań (bony są zwykle bezimienne), których termin zapłaty można podać w przybliżeniu, a kwotę dokładnie określić. W bilansie powinno zostać zaprezentowane w pozycji „Zobowiązania krótkoterminowe z tytułu dostaw i usług”. W literaturze na temat sposobu księgowania bonów towarowych można się spotkać z użyciem konta 141 „Inne środki pieniężne”, przy czym, o ile jest ono uzasadnione w przypadku obcych bonów towarowych, o tyle w przypadku własnych dokumentów nie powinno znaleźć zastosowania.

Ewidencja u nabywcy towarów (klienta otrzymującego bony towarowe)

1. Przyznanie klientowi bonów towarowych na kwotę 16 000 zł. Nota uznaniowa od X, zaksięgowana w roku, którego dotyczył zakup towaru:

Wn konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 16 000,00 zł

Ma konto 760„Pozostałe przychody operacyjne” 16 000,00 zł

2. Otrzymanie przez klienta bonów towarowych na kwotę 16 000 zł w roku następnym:

Wn konto 141„Inne środki pieniężne - bony towarowe obce” 16 000,00 zł

Ma konto 201„Rozrachunki z tytułu dostaw i usług” 16 000,00 zł

3. Zakupy dokonane przez klienta w firmie X za kwotę 18 300 zł brutto, w tym podatek VAT 3300 zł, zapłacono za towar bonami towarowymi, w wysokości 16 000 zł, oraz gotówką w wysokości 2300 zł:

Wn konto 300„Rozliczenie zakupu” 15 000,00 zł

Wn konto 223„Rozliczenie podatku VAT naliczonego” 3 300,00 zł

Ma konto 141„Inne środki pieniężne - bony towarowe obce” 16 000,00 zł

Ma konto 100„Kasa” 2 300,00 zł

Ewa Szczepankiewicz

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2025 r. Tego chce minister finansów

Chciałbym, żeby nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców weszła w życie 1 stycznia 2025 r. - powiedział 25 lipca 2024 r. w TVN 24 minister finansów Andrzej Domański. Jak mówił, zależy mu, by powstał wspólny rządowy projekt; takie rozwiązanie powinno być wypracowane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Zarządzanie zmianą - kluczowa umiejętność w biznesie i na wyższej uczelni. Jak to robić skutecznie?

Dzisiejsze środowiska biznesowe oraz akademickie charakteryzują się dynamicznymi zmianami, które wymagają od menedżerów, pracowników oraz kadry akademickiej posiadania specjalistycznych umiejętności zarządzania tymi procesami/lub procesami transformacyjnymi. Zmiany, napędzane głównie przez postęp technologiczny oraz nowe formy prowadzenia biznesu i edukacji, stają się coraz bardziej nieodłącznym elementem codziennej pracy i nauki. Pandemia COVID-19 jeszcze bardziej uwidoczniła konieczność szybkiego przystosowania się do nowych warunków, w szczególności w kontekście przejścia na tryb nauki i pracy zdalnej, bądź hybrydowej.

Fundacja rodzinna: kiedy jest szansą na zachowanie firmowego majątku? Czy może być wykorzystana do optymalizacji podatkowej?

Fundacja rodzinna to nowoczesna forma prawna, która zyskuje coraz większe uznanie w Polsce. Stworzona z myślą o skutecznym zarządzaniu i ochronie majątku rodzinnego, stanowi odpowiedź na wyzwania związane z sukcesją oraz koniecznością zabezpieczenia interesów bliskich. Dzięki niej możliwe jest nie tylko uporządkowanie spraw majątkowych, ale także uniknięcie potencjalnych sporów rodzinnych. Jakie są zasady funkcjonowania fundacji rodzinnej, jej organów oraz korzyści, jakie niesie dla fundatorów i beneficjentów? 

Dyskusja o akcyzie: legislacja europejska nie nadąża za badaniami

Około 25 proc. Polaków każdego dnia sięga po papierosa. Wartość ta – zamiast maleć – zwiększa się i stawia nas w gronie państw o względnie wysokim stopniu narażenia społeczeństwa na zagrożenia spowodowane dymem tytoniowym. Na drugim biegunie UE są Szwedzi. Tam pali zaledwie 8 proc. ludności. O planach ograniczenia konsumpcji tytoniu, produktów nikotynowych i alkoholu rozmawiali politycy i eksperci podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw zdrowia publicznego.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: budynki po zmianie przepisów

Konsultowany obecnie przez Ministerstwo Finansów projekt zmian w podatku od nieruchomości budzi wątpliwości podatników i ekspertów. Dotyczą one m.in. definicji budynków i budowli. Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian, tak przedsiębiorcy jak i osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej -  powinni zastanowić się nad swoim majątkiem. Bo w świetle nowych przepisów mogą pojawić się problemy z tym, czy dany obiekt budowlany jest budynkiem, czy budowlą.

Np. 6,2% rocznie przez 3 lata - stały i pewny zysk z oszczędności. Obligacje skarbowe 2024 - oferta i oprocentowanie w sierpniu

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w sierpniu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w lipcu br. Od 26 lipca br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany z korzystnym dyskontem

Firmy mają problem: brakuje pracowników z kwalifikacjami. Jak sobie z tym radzić?

Najnowsze dane wskazują jasno: małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce borykają się niedoborem rąk do pracy. Według Eurobarometru, aż 82 proc. firm ma problem ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. ,,Zamiast tracić czas na nieskuteczne rekrutacje, firmy powinny zlecać zadania na zewnątrz np. w centrach BPO’’ – mówi Maciej Paraszczak, prezes Meritoros SA.  

Farmy wiatrowe a podatek od nieruchomości. Nadchodzą zmiany

Co jest przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości farm wiatrowych? Budowle lub ich części jako przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości generują dla farm wiatrowych największe obciążenie podatkowe i między innymi dlatego są przedmiotem licznych sporów z fiskusem. Skutkiem tych sporów jest zmiana definicji budowli dla celów podatku od nieruchomości od 1 stycznia 2025 r.

REKLAMA

Od 2025 r. akcyza na e-liquidy ma wzrosnąć o 75%. Rozwinie się szara strefa i garażowa produkcja poza kontrolą?

Na rynku e-liquidów mamy największą szarą strefę, z którą fiskus niezbyt dobrze sobie radzi. Gwałtowna podwyżka akcyzy nie pomoże w rozwiązaniu tego problemu, tylko go spotęguje – komentuje plany Ministerstwa Finansów Piotr Leonarski, ekspert Federacji Przedsiębiorców Polskich. Krajowi producenci płynów do e-papierosów zaapelowali już do ministra finansów o rewizję planowanych podwyżek akcyzy na wyroby tytoniowe. W przypadku e-liquidów ma być ona największa i w 2025 roku wyniesie 75 proc. Branża podkreśla, że to przyczyni się do jeszcze większego rozrostu szarej strefy, a ponadto będzie zachętą dla konsumentów, żeby zamiast korzystać z alternatyw, wrócili do palenia tradycyjnych papierosów.

Podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia. Już 44 kraje wprowadziły taki podatek

Dotychczas 44 kraje wprowadziły podatek od żywności szkodliwej dla zdrowia, czyli wysokoprzetworzonej, z dużą zawartością soli, cukru i tłuszczów nasyconych, w tym tłuszczów typu trans. Polska jest jednym z krajów, które zdecydowały się na wprowadzenie podatku cukrowego, którym objęte zostały słodzone napoje. Zdaniem ekspertów to dobry początek, ale jednocześnie za mało.

REKLAMA