REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dokumenty tradycyjne a elektroniczne podczas procesu inwentaryzacji

PIRXON
PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.
Dokumenty tradycyjne a elektroniczne podczas procesu inwentaryzacji /Fot. Fotolia
Dokumenty tradycyjne a elektroniczne podczas procesu inwentaryzacji /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Inwentaryzację można przeprowadzić w sposób tradycyjny lub elektroniczny. Pod pojęciem „tradycyjny” można rozumieć przeprowadzenie inwentaryzacji poprzez ręczny spis towarów i materiałów oraz środków trwałych na arkuszach spisowych.

Środki trwałe i wyposażenie są oznaczane numerem inwentarzowym, najczęściej markerem lub etykietą papierową. Inwentaryzacja rozliczana jest w postaci papierowej dokumentacji (ewentualnie wyniki są wprowadzane do programu komputerowego). Przy tradycyjnej dokumentacji najczęściej pojawiającymi problemami jest pomijanie poszczególnych składników w trakcie sporządzania spisu z natury, nieczytelne numery inwentarzowe, czy niewłaściwy opis składników majątku. Największą niedogodnością pozostaje jednak czasochłonność tego procesu, a także liczba osób, które muszą być zaangażowane w przeprowadzenie inwentaryzacji.

Autopromocja

Pod pojęciem „elektroniczny” rozumie się przeprowadzenie procesu inwentaryzacji towarów i materiałów za pomocą technologii automatycznej identyfikacji, przy wykorzystaniu czytników kodów kreskowych. Polega to na: znakowaniu środków etykietami lub tabliczkami zawierającymi kody kreskowe, sporządzeniu spisu z natury za pomocą czytników kodu, a także następnie – elektroniczne porównanie z ewidencją i rozliczenie wyników spisu.

Sposób inwentaryzacji wartości niematerialnych i prawnych

Niezależnie od sposobu w jaki przeprowadzana jest inwentaryzacja, czy za pomocą dokumentacji tradycyjnej czy elektronicznej musi ona spełniać wymogi ustawowe, a także wybrana metoda powinna być zawarta w instrukcji inwentaryzacyjnej, która jest ogłoszona przez kierownika jednostki. Arkusz spisu z natury powinien spełniać wymogi ustawowe, które wynikają z art. 21 ust. 2 ustawy o rachunkowości. Musi zawierać: numer arkusza, nazwę firmy i pole spisowe, skład komisji inwentaryzacyjnej (osób odpowiedzialnych materialnie), datę rozpoczęcia i zakończenia spisu, dane przypadającą na termin spisu, dane, które dotyczą spisywanych składników, podsumowanie arkusza. Dodatkowo każda strona musi być ponumerowana, a także zawierać datę oraz podpisy osób odpowiedzialnych.

Arkusz spisu z natury może być gotowym formularzem lub też zostać wygenerowany z systemu komputerowego. Komputerowy arkusz spisu z natury może posiadać numery inwentarzowe i nazwy składników, które mają podlegać inwentaryzacji, ale niedopuszczalne jest ujęcie ilości składników majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc jeśli wymogi ustawowe są spełnione, arkusz spisu z natury nie zawiera ilości składników, które podlegają spisowi, a także, jeżeli dopuści się to w instrukcji, można zastosować spis z natury jako wydruk z systemu komputerowego.

Dokumentacja przy inwentaryzacji

W przypadku podpisania przez komisję komputerowego wydruku ewidencji magazynowej (ewidencji ilościowo-wartościowej) nie można jej uznać za spis z natury. Wynika to faktu, iż komputerowy druk ewidencji magazynowej nie posiada wszystkich elementów, które pozwalają uznać go za protokół inwentaryzacyjny, w dalszej kolejności jest to niedopełnienie założeń inwentaryzacji, która umożliwia potwierdzenie ewidencji mając na uwadze stan faktyczny i możliwość wykazania różnic. Inwentaryzacja jest przeprowadzana poprzez spis z natury, który ma na celu pomiar składników, a w dalszej kolejności wpisanie otrzymanych wyników do protokołu inwentaryzacyjnego.

W przypadku aktywów, które nie posiadają postaci materialnej należy przeprowadzić inwentaryzację drogą potwierdzenia sald. Umożliwia to wykrycie nieprawidłowości w trakcie weryfikacji gospodarki finansowej. Ustawa o rachunkowości nie określa w jakiej formie (za pomocą dokumentów tradycyjnych, czy elektronicznych) można uzyskiwać potwierdzenia sald. Tak więc każda jednostka powinna wziąć pod uwagę przede wszystkim to, by były one maksymalnie wiarygodne. Możliwe jest wysłanie potwierdzenia sald za pomocą maila ponieważ art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.) nie określa jaką formę powinno to przybrać. Tożsama sytuacja występuje w przypadku podpisu elektronicznego, nie jest on potrzebny podczas przeprowadzania inwentaryzacji należności za pomocą techniki elektronicznej.  

W odniesieniu do wszystkich dokumentów, tradycyjnych i elektronicznych, stanowią one dowód księgowy (i na ich podstawie można dokonywać zapisów księgowych), jeśli zawierają elementy ściśle opisane w art. 21 ust. 1 ustawy o rachunkowości.

Źródło: SmartMedia


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA