Inwentaryzacja za 2014 rok - czynności przygotowawcze
REKLAMA
REKLAMA
Inwentaryzację musi przeprowadzić każda jednostka na dzień bilansowy. Inwentaryzacja jest podstawą wiarygodnej wyceny bilansowej i poprawnego sprawozdania finansowego. Dlatego czynności inwentaryzacyjne należy przeprowadzić rzetelnie i z należytą starannością.
REKLAMA
Zasady przeprowadzania inwentaryzacji powinny wynikać z regulaminu inwentaryzacji, który powinien być częścią polityki rachunkowości. Dodatkowo w ramach np. zarządzenia kierownika jednostki co roku należy też określić harmonogram inwentaryzacji i skład komisji inwentaryzacyjnej. Celem inwentaryzacji jest ustalenie rzeczywistego stanu faktycznego aktywów i pasywów oraz urealnienie wartości aktywów i pasywów wynikających z ewidencji księgowej, co jest fundamentem wyceny bilansowej.
Przy czym należy pamiętać, że czynności inwentaryzacyjne są nie tylko podstawą wyceny bilansowej, ale również elementem kontroli wewnętrznej. Dlatego istotne znaczenie ma poprawna dokumentacja księgowa. Z regulaminu obiegu dokumentów lub innego rodzaju dokumentu powinno jednoznacznie wynikać, kto i w jakim zakresie jest odpowiedzialny za przeprowadzone operacje gospodarcze. Ułatwi to po przeprowadzeniu inwentaryzacji rozliczenie różnic inwentaryzacyjnych.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Księgowość i Kadry cały artykuł Przygotowywanie się do inwentaryzacji
W artykule szczegółowe omówienie czynności, które należy podjąć przed inwentaryzacją, a w szczególności:
Jakie składniki majątku w jakim terminie podlegają inwentaryzacji i jaką metodą
Powołanie komisji inwentaryzacyjnej
Przygotowanie pól spisowych
W artykule znajdziesz również wzory dokumentów.
Polecamy:
Jak poprawnie przeprowadzić potwierdzenie sald
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat