REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Inwentaryzacja należności elementem procesu zarządzania wierzytelnościami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 KPDA Biuro rachunkowe
Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.
Inwentaryzacja należności elementem procesu zarządzania wierzytelnościami / Fot. Fotolia
Inwentaryzacja należności elementem procesu zarządzania wierzytelnościami / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Grudzień to czas, w którym zwalniamy tempo codziennych spraw, to czas podsumowań, porządków - nie tylko domowych, ale również jest to czas przeprowadzania inwentaryzacji należności w przedsiębiorstwach. Potwierdzając salda możemy wykryć nieprawidłowości i nadużycia w gospodarce finansowej.

REKLAMA

Autopromocja

Coroczny proces potwierdzania salda z kontrahentem reguluje Ustawa z dnia 29 września 1994 o rachunkowości art. 26. Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji aktywów, w tym należności spoczywający na spółce, należy przeprowadzić na ostatni dzień każdego roku obrotowego. Procedurę rozpoczynamy nie wcześniej niż trzy miesiące przed końcem roku obrotowego, a kończymy do 15 dnia następnego roku. Ze względu na długi czas spływania informacji o potwierdzeniu salda od kontrahenta pewna część firm decyduje się na wysłanie potwierdzeń sald wcześniej, np. na dzień 31 października, bądź 30 listopada, co pozwala na pełną weryfikację swoich należności z bezpiecznym wyprzedzeniem. Stroną, która z zasady występuje o potwierdzenie stanu należności jest wierzyciel, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby stroną, która wnosi o potwierdzenie salda na koniec roku obrotowego był dłużnik. Wątpliwość co do aktualnej  wysokości zobowiązań, lub niejasny dla dłużnika system rozliczeń może być impulsem do przygotowania wezwania do potwierdzenia salda.

Prócz spółek krajowych gro przedsiębiorców prowadzi biznes z kontrahentami zagranicznymi, u których również należy zinwentaryzować należności. Proces ten może być bardziej kłopotliwy, ponieważ ustawowo nie są one zobowiązane do potwierdzania sald. Należy jednak pamiętać, iż potwierdzamy z nimi salda w takiej walucie, w której były dokonywane rozliczenia. W przypadku braku odpowiedzi, zgodnie z art. 26. ust. 1 pkt 3 ustawy o rachunkowości, gdyby sytuacja zmusiła nas do potwierdzenia należności w drodze porównania danych z ksiąg rachunkowych z dokumentami źródłowymi oraz weryfikacji tych należności, to trzeba to zrobić w złotych.

Jak inwentaryzować niskocenne środki trwałe

Zwyczajowo przyjęto pisemną formę potwierdzania sald drogą pocztową, co może mieć znaczenie przy ewentualnym sporze z dłużnikiem. Ustawa natomiast nie wyklucza korespondencji elektronicznej, zwłaszcza jeśli mamy do czynienie z dużą ilością kontrahentów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szablon potwierdzenia sald może mieć różny wygląd, ponieważ żaden akt prawny nie reguluje wizualnego aspektu wzoru druku inwentaryzacji należności. Powinien on zawierać niezmienne elementy takie jak: dane adresata oraz nadawcy, dzień, na który należy potwierdzić saldo, kwotę transakcji wraz z numerem faktury oraz datą jej wystawienia. Ważna jest także pieczęć i podpis wystawcy, miejsce na pieczęć i podpis potwierdzającego saldo oraz miejsce na ewentualną adnotację o niezgodności salda.

Inwentaryzacja gotówki w kasie na dzień bilansowy

Należy pamiętać, że Ustawa o rachunkowości nie przewiduje milczącego potwierdzenia salda, a brak odpowiedzi dłużnika na wysłane przez wierzyciela potwierdzenie salda oznacza saldo niepotwierdzone. Powinno się podjąć dodatkowe starania mające skłonić kontrahenta do odpowiedzi na przesłane mu potwierdzenie salda.

- Nie traktujmy inwentaryzacji należności jako zbędnego obowiązku, nie przynoszącego korzyści spółce. Wręcz przeciwnie, potwierdzenie salda może znacząco podnieść prawdopodobieństwo odzyskania należności, ponieważ w ten sposób kontrahent potwierdza uznanie faktur zakupu wraz z ewentualnymi naliczonymi odsetkami. Takie dokumenty bardzo wspomagają proces windykacji należności, przedłużają terminy ewentualnych przedawnień – podkreśla Małgorzata Bazan z katowickiego biura rachunkowego KPDA.

Rodzaje inwentaryzacji - inwentaryzacja niestandardowa


KPDA Biuro rachunkowe

Doradztwo podatkowe, księgowość dla firm i obsługa w zakresie sprawozdawczości, kadr i płac oraz audytu.


Zadaj pytanie na FORUM

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie wszystkim podatnikom VAT obowiązkowego KSeF i faktur ustrukturyzowanych to nie jest deregulacja gospodarki

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

W 2025 r. można przekazać 1,5% podatku rolnego na rzecz dwóch uprawnionych podmiotów

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

Roczne zeznanie podatkowe PIT: 15 najczęstszych błędów. Jak ich uniknąć w 2025 roku

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych. Już w maju 2025 r. RPP zacznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

REKLAMA

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

REKLAMA