reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Inwentaryzacja > Inwentaryzacja gotówki w kasie na dzień bilansowy

Inwentaryzacja gotówki w kasie na dzień bilansowy

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości istnieje obowiązek inwentaryzowania środków pieniężnych w kasach. Inwentaryzację należy przeprowadzić drogą spisu z natury na dzień bilansowy. W przypadku gdy zgodnie z decyzją kierownika będzie to dzień wolny, spis należy przeprowadzić na koniec ostatniego dnia roboczego lub na początku pierwszego w nowym roku.

Obowiązek inwentaryzacji środków pieniężnych

Kwestię inwentaryzacji środków pieniężnych w kasie reguluje art. 26 ustawy o rachunkowości. Wynika z niego, że inwentaryzacja środków pieniężnych, zarówno tych przechowywanych w kasach, jak i tych na rachunkach bankowych, na ostatni dzień każdego roku obrotowego jest obowiązkowa.

Zgodnie z przepisami ustawy należy określić terminy i częstotliwość inwentaryzacji. Oprócz tego wyniki inwentaryzacji powinny być powiązane z zapisami ksiąg rachunkowych, a ewentualne różnice rozlicza się w księgach tego roku, na który przypada termin inwentaryzacji, ustawa nie zawiera szczegółowych rozwiązań w tym zakresie.

Rodzaje inwentaryzacji - inwentaryzacja niestandardowa

Cel inwentaryzacji

Celem inwentaryzacji kasy jest nie tylko potwierdzenie stanu środków pieniężnych, ale również wewnętrzna kontrola prawidłowości obrotu gotówkowego w jednostce. W związku z tym każdy spis z natury powinien zostać poprzedzony kontrolą prawidłowości sporządzania raportów kasowych, a także dokumentów potwierdzających wpłaty i wypłaty gotówki. Dzięki temu można zbadać, czy dokumenty zostały sprawdzone pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym oraz zaakceptowane przez kompetentną, uprawnioną osobę.

Dokumenty powinny zawierać potwierdzenie osób wpłacających lub pobierających gotówkę. Poza tym sprawdzeniu podlegają stany początkowe (z poprzedniego raportu) i końcowe w raportach kasowych oraz sumowania poszczególnych dowodów kasowych.

Metody przeprowadzenia inwentaryzacji

Istnieją różne metody przeprowadzenia inwentaryzacji  środków pieniężnych. Środki pieniężne na rachunkach bankowych inwentaryzuje się przez uzyskanie od banków pisemnego potwierdzenia stanu tych środków. Z kolei środki pieniężne w kasach muszą być zinwentaryzowane drogą spisu z natury.

Zasady dotyczące przeprowadzania inwentaryzacji drogą potwierdzenia sald

Inwentaryzacji gotówki w kasie metodą spisu z natury warto dokonywać nie tylko raz w roku na dzień kończący rok obrotowy, tak jak wymaga tego ustawa o rachunkowości. Należy także przeprowadzać kontrole międzyokresowe.

Spis z natury

Spis z natury polega na fizycznym przeliczeniu gotówki znajdującej się w kasie. Warto przy tym zaznaczyć, że istnieje konieczność przeliczenia wszystkich pojedynczych banknotów i monet. Jedynie monety zrolowane, pochodzące bezpośrednio z banku lub mennicy, mogą być policzone zbiorczo, po wyrywkowym sprawdzeniu niektórych rulonów i paczek banknotów. Jeżeli jednak pojawi się jakakolwiek niepewność co do pochodzenia pieniędzy, liczeniem i kontrolą należy objąć wszystkie monety i banknoty, także te zrolowane i paczkowane.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

MyAdvice

MyAdvice jest nowoczesną kancelarią prawno-podatkową, oferującą kompleksową obsługę przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama