REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych.
Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy pracowniczego ubezpieczenia grupowego opłaconego przez pracodawcę na rzecz pracowników może budzić wątpliwości dotyczące prawidłowego ewidencjonowania księgowego tego ubezpieczenia. Pojawia się bowiem pytanie, czy otrzymanie świadczenie z tego tytułu jest związane z powstaniem obowiązku w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ubezpieczenie grupowe a podatek dochodowy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodu ze stosunku pracy zaliczamy nie tylko wynagrodzenie, ale także wszelkie inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia czy też świadczenia częściowo odpłatne.

Autopromocja

Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

Do tego rodzaju świadczeń zalicza się także składki na grupowe ubezpieczenie pokrywane pracownikom w całości przez pracodawcę. Co do zasady stanowią one przychód podlegający opodatkowaniu, nie ma bowiem przepisów zwalniających te świadczenia z opodatkowania. Powstanie przychodu zależy jednak od osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego- pracownika bądź pracodawcy.

Składka opłacana przez pracodawcę

Ubezpieczenie grupowe stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników, często także bywa rodzajem pozapłacowego systemu motywowania pracowników. Składka na ubezpieczenie grupowe pracowników opłacana przez pracodawcę może, ale nie musi skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wszystko zależy bowiem od tego, kto będzie osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia.

Jeżeli osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia będzie pracownik wówczas pracodawca ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wartość składki opłaconej przez pracodawcę należy doliczyć do osiągniętego przez pracownika za dany miesiąc wynagrodzenia i na podstawie łącznej kwoty osiągniętego przychodu oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy  osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu pracowniczego ubezpieczenia grupowego jest pracodawca, wówczas nie powstaje obowiązek opodatkowania ani oskładkowania tego świadczenia.

Uprawniony pracownik

W sytuacji, gdy uprawnionym do odszkodowania jest pracownik, składka na ubezpieczenie grupowe finansowana przez zakład pracy stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jest to wówczas traktowane jako nieodpłatne świadczenie.

Uprawniony pracodawca

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uprawnionym do otrzymania odszkodowania z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia jest pracodawca. Wówczas opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie grupowe nie będą stanowiły dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. To oznacza, że składki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Obowiązek odprowadzenia składek ZUS i zapisy w księgach rachunkowych

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

Jeżeli składki grupowego ubezpieczenia na życie opłacane przez pracodawcę są uznawane za przychody ze stosunku pracy, to automatycznie wiąże się to z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przychód ten nie jest bowiem objęty wyłączeniem ze składek ZUS wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Ponoszone na ubezpieczenie grupowe wydatki pracodawca zalicza do kosztów działalności operacyjnej. Ich ewidencja odbywa się na koncie kosztów rodzajowych „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” lub na koncie „Koszty zarządu” w przypadku prowadzenia ewidencji w układzie kalkulacyjnym albo na obu kontach (dla ewidencji prowadzonej w obu układach kosztów).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915

§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr. 161 poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 31, poz. 167

Autor: Marta Przyborowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

Do 31 maja 2024 r. rolnik musi poinformować KRUS o podatku dochodowym z działalności gospodarczej za 2023 r.

31 maja 2024 roku upływa termin złożenia zaświadczenia lub oświadczenia do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w sprawie wysokości należnego podatku dochodowego za 2023 rok. Wysokość rocznej kwoty granicznej za rok ubiegły wynosi 4.088 zł.

MRiT: Usługa Firma już w aplikacji mObywatel 2.0. W czym może pomóc przedsiębiorcy?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.

Nauczyciele i wykładowcy jako podatnicy VAT. Kiedy są zwolnieni z podatku? Interpretacja ogólna Ministra Finansów z 20 maja 2024 r.

W dniu 20 maja 2024 r. Minister Finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą opodatkowania podatkiem od towarów i usług (VAT) świadczeń polegających na przekazywaniu wiedzy w ramach procesu kształcenia, przez osoby fizyczne (wykładowców, nauczycieli) będące podatnikami VAT, na podstawie umów zawieranych z uczelniami. W tej interpretacji Minister odniósł się do możliwych zwolnień podatkowych z VAT tych osób i usług przez nich świadczonych.

Ceny prądu od lipca 2024 r. Gospodarstwa domowe będą zwolnione z opłaty mocowej? Jakie to kwoty?

W dniu 22 maja 2024 r. sejmowa komisja ds. energii zarekomendowała Sejmowi przyjęcie poprawek, które do ustawy ws. osłon dla odbiorców energii zgłosił Senat. Chodzi tu w szczególności o czasowe zwolnienie gospodarstw domowych z opłaty mocowej, które miałoby dodatkowo ograniczyć prognozowany od 1 lipca wzrost rachunków za prąd.

Kiedy podatnik ma prawo otrzymać zwrot VAT – zasady, terminy

Zgodnie z ustawą o VAT, jeżeli kwota podatku naliczonego, jest w danym okresie rozliczeniowym (miesiąc lub kwartał) wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik VAT ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Przepisy art. 87 oraz art. 146k ustawy o VAT precyzują zasady i terminy tego zwrotu VAT.

2000 zł dla pogorzelców z ul. Marywilskiej z Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu, ulgi ZUS i dofinansowanie do wynagrodzeń z Urzędu Pracy

Od 23 maja 2024 r. eksperci ZUS, Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Agencji Rozwoju Przemysłu będą udzielać informacji o możliwych formach pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym w wyniku pożaru hali przy ul. Marywilskiej w Warszawie.

Jak złożyć wniosek o wydanie interpretacji ogólnej?

Nie każdy wie, że może złożyć wniosek do Ministra Finansów o wydanie ogólnej interpretacji podatkowej. Jak to można zrobić? 

Ponad 5 tys. zł płacy minimalnej w 2026 roku? Minimalne wynagrodzenie w 2025 r. ustalane jak dotąd. Potem 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej rozpoczęło prace nad wdrożeniem przez Polskę unijnej dyrektywy w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w UE. Ministerstwo skłania się, aby orientacyjna wartość referencyjna określona była jako 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia - poinformowało PAP Biznes biuro prasowe resortu. Jednocześnie MRPiPS zastrzegło, że wybór danej wartości referencyjnej i jej poziomu nie oznacza, że minimalne wynagrodzenie musi być jej równe.

REKLAMA