REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych.
Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych.

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy pracowniczego ubezpieczenia grupowego opłaconego przez pracodawcę na rzecz pracowników może budzić wątpliwości dotyczące prawidłowego ewidencjonowania księgowego tego ubezpieczenia. Pojawia się bowiem pytanie, czy otrzymanie świadczenie z tego tytułu jest związane z powstaniem obowiązku w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ubezpieczenie grupowe a podatek dochodowy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodu ze stosunku pracy zaliczamy nie tylko wynagrodzenie, ale także wszelkie inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia czy też świadczenia częściowo odpłatne.

Autopromocja

Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

Do tego rodzaju świadczeń zalicza się także składki na grupowe ubezpieczenie pokrywane pracownikom w całości przez pracodawcę. Co do zasady stanowią one przychód podlegający opodatkowaniu, nie ma bowiem przepisów zwalniających te świadczenia z opodatkowania. Powstanie przychodu zależy jednak od osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego- pracownika bądź pracodawcy.

Składka opłacana przez pracodawcę

Ubezpieczenie grupowe stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników, często także bywa rodzajem pozapłacowego systemu motywowania pracowników. Składka na ubezpieczenie grupowe pracowników opłacana przez pracodawcę może, ale nie musi skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wszystko zależy bowiem od tego, kto będzie osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia.

Jeżeli osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia będzie pracownik wówczas pracodawca ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wartość składki opłaconej przez pracodawcę należy doliczyć do osiągniętego przez pracownika za dany miesiąc wynagrodzenia i na podstawie łącznej kwoty osiągniętego przychodu oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku, gdy  osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu pracowniczego ubezpieczenia grupowego jest pracodawca, wówczas nie powstaje obowiązek opodatkowania ani oskładkowania tego świadczenia.

Uprawniony pracownik

W sytuacji, gdy uprawnionym do odszkodowania jest pracownik, składka na ubezpieczenie grupowe finansowana przez zakład pracy stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jest to wówczas traktowane jako nieodpłatne świadczenie.

Uprawniony pracodawca

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uprawnionym do otrzymania odszkodowania z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia jest pracodawca. Wówczas opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie grupowe nie będą stanowiły dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. To oznacza, że składki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Obowiązek odprowadzenia składek ZUS i zapisy w księgach rachunkowych

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

Jeżeli składki grupowego ubezpieczenia na życie opłacane przez pracodawcę są uznawane za przychody ze stosunku pracy, to automatycznie wiąże się to z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Przychód ten nie jest bowiem objęty wyłączeniem ze składek ZUS wymienionych w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. Nr 161, poz. 1106 z późn. zm.).

Ponoszone na ubezpieczenie grupowe wydatki pracodawca zalicza do kosztów działalności operacyjnej. Ich ewidencja odbywa się na koncie kosztów rodzajowych „Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia” lub na koncie „Koszty zarządu” w przypadku prowadzenia ewidencji w układzie kalkulacyjnym albo na obu kontach (dla ewidencji prowadzonej w obu układach kosztów).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art. 12 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 915

§ 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe – Dz.U. Nr. 161 poz. 1106; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 31, poz. 167

Autopromocja

Autor: Marta Przyborowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA