| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Zawarcie umowy pracowniczego ubezpieczenia grupowego opłaconego przez pracodawcę na rzecz pracowników może budzić wątpliwości dotyczące prawidłowego ewidencjonowania księgowego tego ubezpieczenia. Pojawia się bowiem pytanie, czy otrzymanie świadczenie z tego tytułu jest związane z powstaniem obowiązku w zakresie podatku dochodowego oraz składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Ubezpieczenie grupowe a podatek dochodowy

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodu ze stosunku pracy zaliczamy nie tylko wynagrodzenie, ale także wszelkie inne przysporzenia majątkowe, takie jak nieodpłatne świadczenia czy też świadczenia częściowo odpłatne.

Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

Do tego rodzaju świadczeń zalicza się także składki na grupowe ubezpieczenie pokrywane pracownikom w całości przez pracodawcę. Co do zasady stanowią one przychód podlegający opodatkowaniu, nie ma bowiem przepisów zwalniających te świadczenia z opodatkowania. Powstanie przychodu zależy jednak od osoby uprawnionej do otrzymania świadczenia ubezpieczeniowego- pracownika bądź pracodawcy.

Składka opłacana przez pracodawcę

Ubezpieczenie grupowe stanowi zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników, często także bywa rodzajem pozapłacowego systemu motywowania pracowników. Składka na ubezpieczenie grupowe pracowników opłacana przez pracodawcę może, ale nie musi skutkować obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wszystko zależy bowiem od tego, kto będzie osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia.

Jeżeli osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia będzie pracownik wówczas pracodawca ma obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych i składek ZUS. Wartość składki opłaconej przez pracodawcę należy doliczyć do osiągniętego przez pracownika za dany miesiąc wynagrodzenia i na podstawie łącznej kwoty osiągniętego przychodu oblicza się zaliczkę na podatek dochodowy.

W przypadku, gdy  osobą uprawnioną do otrzymania świadczenia z tytułu pracowniczego ubezpieczenia grupowego jest pracodawca, wówczas nie powstaje obowiązek opodatkowania ani oskładkowania tego świadczenia.

Uprawniony pracownik

W sytuacji, gdy uprawnionym do odszkodowania jest pracownik, składka na ubezpieczenie grupowe finansowana przez zakład pracy stanowi przychód pracownika podlegający opodatkowaniu. Jest to wówczas traktowane jako nieodpłatne świadczenie.

Uprawniony pracodawca

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uprawnionym do otrzymania odszkodowania z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia jest pracodawca. Wówczas opłacane przez pracodawcę składki na ubezpieczenie grupowe nie będą stanowiły dla pracownika przychodu ze stosunku pracy. To oznacza, że składki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »