reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

Rozliczenie zapomogi na wyprawkę szkolną dla dziecka pracownika w księgach rachunkowych

W ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) istnieje możliwość przyznania pracownikom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej zapomogi pieniężnej na zakup wyprawek szkolnych dla dzieci. W związku z tym rodzi się pytanie jak prawidłowo rozliczyć wypłatę takich zapomóg dla celów rachunkowych i podatkowych.

Zapomoga w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

Koszt wyprawek szkolnych może być pokrywany ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Wewnętrzny regulamin ZFŚS powinien zawierać opis kryteriów przyznawania bezzwrotnej zapomogi na wyprawki szkolne. W zapisach regulaminu powinno znaleźć się m.in.:

1) określenie kryteriów, według których dofinansowanie takie będzie wypłacane,

2) częstotliwość jego wypłacania,

3) wysokość świadczenia

4) wykaz dokumentów niezbędnych do potwierdzenia sytuacji materialnej uprawniającej do otrzymania dofinansowania.

Zobacz wskaźnik: Odpisy na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

Rezerwy w księgach rachunkowych

Rozliczenie zapomogi w podatku dochodowym od osób fizycznych

Zgodnie z przepisami art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bezzwrotna pomoc przeznaczona na wyprawkę szkolną nie jest zapomogą. Nie jest bowiem świadczeniem przyznanym w związku z indywidualnym zdarzeniem losowym, klęską żywiołową, czy długotrwałą chorobą. Dlatego też nie można skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania do kwoty 2280 zł. W tym przypadku można natomiast skorzystać ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, który mówi, że:

(...) wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o ZFŚS, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

W związku z tym dofinansowanie wyprawki szkolnej do kwoty 380 zł w roku podatkowym korzysta ze zwolnienia, a opodatkowana jest kwota wypłacona ponad ten limit.

Dokonywanie zapisów w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego

Składki ZUS

Niezależnie od wysokości przyznanego pracownikowi dofinansowania wyprawki szkolnej ze środków ZFŚS, kwota pomocy nie podlega oskładkowaniu. Oznacza to, że dofinansowanie to nie powiększa podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Jest to związane z zapisami:

1) § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. z 1998 r. Nr 161, poz. 1106 ze zm.),

2) art. 81 ust. 1 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama