Rozliczenie zwrotu dotacji do środka trwałego w księgach rachunkowych
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot dotacji
Spółki mają możliwość otrzymania dotacji na zakup środka trwałego. Jednak jeżeli po upływie pewnego czasu od przyjęcia tego środka do ewidencji zostanie stwierdzona nieprawidłowość, niespełnienie jakichkolwiek kryteriów, jednostka będzie musiała oddać otrzymane fundusze.
REKLAMA
Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki
Zwrot dotacji do zakupu środka trwałego należy zaksięgować przy użyciu konta „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” obciążając to konto w wysokości nierozliczonego salda dotacji oraz konta „Pozostałe koszty operacyjne” obciążając to konto w wysokości dotacji, jaka została zaliczona uprzednio do pozostałych przychodów operacyjnych.
Przychody podatkowe
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dotacje, subwencje i dopłaty otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych są wolne od podatku. Dlatego też odpisy amortyzacyjne dokonywane od tej części wartości początkowej środka trwałego, którą sfinansowano dzięki dotacji, nie stanowią kosztu podatkowego.
W przypadku zwrotu dotacji nie nastąpi zmniejszenie przychodów podatkowych, ponieważ otrzymanie dotacji nie zwiększyło tych przychodów. Zmianie ulegnie natomiast wartość odpisu amortyzacyjnego, który stanowi koszty podatkowe. W momencie gdy środek trwały przestaje być finansowany dotacją odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszt podatkowy w pełnej wysokości.
Rezerwy w księgach rachunkowych
Rozliczenia międzyokresowe przychodów
Zgodnie z zapisem art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych (tym także środków trwałych w budowie oraz prac rozwojowych) należy ewidencjonować przy użyciu rozliczenia międzyokresowego przychodów. Zapisów takich dokonujemy, w przypadku gdy stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Taka sytuacja następuje na przykład w zakładach opieki zdrowotnej, szkołach wyższych.
Kwoty, zaliczone w ten sposób do rozliczeń międzyokresowych przychodów, stopniowo powiększają pozostałe przychody operacyjne. Odbywa się to równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł.
Zwrot dotacji należy księgować odwrotnie do jej przyjęcia. Dlatego też takie zdarzenie należy zapisać po stronie Wn konta „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”, w analityce: „Dotacje, subwencje, dopłaty” (w wysokości nierozliczonego salda dotacji) i na koncie „Pozostałe koszty operacyjne”, w analityce: „Dotacje, subwencje, dopłaty” (w wysokości dotacji uprzednio zaliczonej do pozostałych przychodów operacyjnych). Po stronie Ma księgujemy na koncie „Wydzielony rachunek bankowy dotacji” w wartości zwróconej dotacji.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podstawa prawna:
- Art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost. zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 768
- Art. 16 ust. 1 pkt 48, art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2014 r., poz. 851
Autor: Marta Przyborowska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat