REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych.
Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Darowizna rzeczowa

Podobnie jak pieniężną, darowiznę rzeczową należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. Przekazanie darowizny wyrobów gotowych będzie potwierdzone w umowie darowizny na podstawie dowodu wydania wyrobów z magazynu potwierdzonego przez obie strony.

REKLAMA

Autopromocja

Darowizna towarów podlega opodatkowaniu VAT, w przypadku gdy nie znajdą zastosowania wyjątki wskazane w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Dotyczą one prezentów o małej wartości i próbek, pod warunkiem że darowizna jest przekazywana na cele zgodne z  działalnością gospodarczą podatnika. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie VAT może zostać udokumentowane za pomocą dowolnego dokumentu wewnętrznego.

Nieodpłatne przekazanie

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości przekazanie nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych, na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych trzeba zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. Darowiznę wyrobów gotowych należy zaksięgować również po stronie Wn konta „Koszty obrotów wewnętrznych” oraz po stronie Ma konta „Obroty wewnętrzne”. Ma to na celu zachowanie zamkniętego obrotu kosztów, który worzą konta zespołu 4, 5 i 6 oraz konto „Koszt sprzedanych produktów”. Jeżeli koszt, który jest ujęty na kontach wchodzących w skład kręgu kosztów nie trafia ostatecznie na konto  „Koszt wytworzenia sprzedanych produktów”, konieczne jest dokonanie zapisu uszczelniającego obieg, gdyż ma miejsce wyjście z kręgu kosztów. Saldo konta należy przenieść na wynik finansowy i wykazać w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym w pozycji „Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby”.

Darowizna a podatek VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT za towary opodatkowane podatkiem VAT uważa się także nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Osobom będącym podatnikami VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z wytworzeniem wyrobów gotowych przekazanych w darowiźnie. Dlatego też darowizna będzie podlegała opodatkowaniu, gdy nie znajdą zastosowania wyjątki od tej reguły podane w ust. 3 art. 7 ustawy o VAT.

Od 2014 r. przepisy VAT nie posługują się terminem „faktura wewnętrzna”. W związku z tym dla darowizn niestanowiących prezentów o małej wartości lub próbek opodatkowanie VAT należy udokumentować przy zastosowaniu dowolnego dokumentu wewnętrznego, na podstawie którego VAT należny wykazuje się w ewidencji księgowej. W przypadku darowizny VAT należny obciąża pozostałe koszty operacyjne.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Prezenty o małej wartości

Zgodnie z zapisem art. 7 ust. 4 ustawy o VAT prezenty o małej wartości są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

REKLAMA

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w punkcie 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Art. 7 ust. 7 ustawy o VAT wymienia także próbkę, przez którą rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznych?

Dokumentacja przekazania darowizny wyrobów gotowych

Umowa darowizny stanowi udokumentowanie darowizny. Jest zawierana między darczyńcą, który przekazuje świadczenie, i obdarowanym, który ją przyjmuje. Dla celów dowodowych powinna zostać zawarta na piśmie.

Umowa darowizny powinna zawierać: stron umowy, jej przedmiot wraz z określoną wartością, a także oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. W przypadku gdy towary będące przedmiotem darowizny są opodatkowane VAT, w umowie powinna znaleźć się wartość brutto, czyli kwota z uwzględnieniem VAT należnego.

Dowód wydania wyrobów z magazynu może stanowić dodatkowy dokument, który uwiarygodnia dokonanie darowizny. Dokument ten powinien zostać potwierdzony przez obie strony umowy. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 613

Autor: Marta Przyborowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

REKLAMA