REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych

Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych.
Darowizna wyrobów gotowych w księgach rachunkowych.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku gdy firma produkcyjna przekaże część wyprodukowanych przez siebie wyrobów w formie darowizny może pojawić się pytanie, jak ją prawidłowo zaewidencjonować w księgach rachunkowych. Dodatkowo należy prawidłowo udokumentować darowiznę i sprawdzić, czy zasadne jest jej opodatkowanie podatkiem VAT.

Darowizna rzeczowa

Podobnie jak pieniężną, darowiznę rzeczową należy zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. Przekazanie darowizny wyrobów gotowych będzie potwierdzone w umowie darowizny na podstawie dowodu wydania wyrobów z magazynu potwierdzonego przez obie strony.

Autopromocja

Darowizna towarów podlega opodatkowaniu VAT, w przypadku gdy nie znajdą zastosowania wyjątki wskazane w art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Dotyczą one prezentów o małej wartości i próbek, pod warunkiem że darowizna jest przekazywana na cele zgodne z  działalnością gospodarczą podatnika. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowanie VAT może zostać udokumentowane za pomocą dowolnego dokumentu wewnętrznego.

Nieodpłatne przekazanie

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy o rachunkowości przekazanie nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny aktywów, w tym także środków pieniężnych, na inne cele niż dopłaty do cen sprzedaży, nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych trzeba zaliczyć do pozostałych kosztów operacyjnych. Darowiznę wyrobów gotowych należy zaksięgować również po stronie Wn konta „Koszty obrotów wewnętrznych” oraz po stronie Ma konta „Obroty wewnętrzne”. Ma to na celu zachowanie zamkniętego obrotu kosztów, który worzą konta zespołu 4, 5 i 6 oraz konto „Koszt sprzedanych produktów”. Jeżeli koszt, który jest ujęty na kontach wchodzących w skład kręgu kosztów nie trafia ostatecznie na konto  „Koszt wytworzenia sprzedanych produktów”, konieczne jest dokonanie zapisu uszczelniającego obieg, gdyż ma miejsce wyjście z kręgu kosztów. Saldo konta należy przenieść na wynik finansowy i wykazać w rachunku zysków i strat w wariancie porównawczym w pozycji „Koszt wytworzenia produktów na własne potrzeby”.

Darowizna a podatek VAT

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT za towary opodatkowane podatkiem VAT uważa się także nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2) wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Osobom będącym podatnikami VAT przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z wytworzeniem wyrobów gotowych przekazanych w darowiźnie. Dlatego też darowizna będzie podlegała opodatkowaniu, gdy nie znajdą zastosowania wyjątki od tej reguły podane w ust. 3 art. 7 ustawy o VAT.

Od 2014 r. przepisy VAT nie posługują się terminem „faktura wewnętrzna”. W związku z tym dla darowizn niestanowiących prezentów o małej wartości lub próbek opodatkowanie VAT należy udokumentować przy zastosowaniu dowolnego dokumentu wewnętrznego, na podstawie którego VAT należny wykazuje się w ewidencji księgowej. W przypadku darowizny VAT należny obciąża pozostałe koszty operacyjne.

Wydatki na pracownicze ubezpieczenie grupowe w księgach rachunkowych

Prezenty o małej wartości

Zgodnie z zapisem art. 7 ust. 4 ustawy o VAT prezenty o małej wartości są to przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1) o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2) których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w punkcie 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszt wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Art. 7 ust. 7 ustawy o VAT wymienia także próbkę, przez którą rozumie się identyfikowalne jako próbka egzemplarz towaru lub jego niewielką ilość, które pozwalają na ocenę cech i właściwości towaru w jego końcowej postaci, przy czym ich przekazanie (wręczenie) przez podatnika:

1) ma na celu promocję tego towaru oraz

Autopromocja

2) nie służy zasadniczo zaspokojeniu potrzeb odbiorcy końcowego w zakresie danego towaru, chyba że zaspokojenie potrzeb tego odbiorcy jest nieodłącznym elementem promocji tego towaru i ma skłaniać tego odbiorcę do zakupu promowanego towaru.

Jak rozliczyć koszty delegacji zagranicznych?

Dokumentacja przekazania darowizny wyrobów gotowych

Umowa darowizny stanowi udokumentowanie darowizny. Jest zawierana między darczyńcą, który przekazuje świadczenie, i obdarowanym, który ją przyjmuje. Dla celów dowodowych powinna zostać zawarta na piśmie.

Umowa darowizny powinna zawierać: stron umowy, jej przedmiot wraz z określoną wartością, a także oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. W przypadku gdy towary będące przedmiotem darowizny są opodatkowane VAT, w umowie powinna znaleźć się wartość brutto, czyli kwota z uwzględnieniem VAT należnego.

Dowód wydania wyrobów z magazynu może stanowić dodatkowy dokument, który uwiarygodnia dokonanie darowizny. Dokument ten powinien zostać potwierdzony przez obie strony umowy. 

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 3, 4 i 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312

Art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości – j.t. Dz.U. z 2013 r., poz. 330; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 613

Autor: Marta Przyborowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA