reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

Jak rozliczyć i zaksięgować zakupu tonera do drukarki

W jaki sposób należy prawidłowo rozliczyć i zaksięgować kupiony przez Internet toner do drukarki? Na fakturze od niemieckiej firmy podany jest nr VAT-UE. Faktura jest wystawiona i zapłacona w złotówkach. Jak potraktować tę dostawę? Czy można odliczyć VAT z faktury?


RADA

Przedstawione w pytaniu nabycie jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Należy je opodatkować według stawki 23% od podstawy opodatkowania WNT, którą jest kwota brutto za nabyty toner.


UZASADNIENIE

W omawianej sytuacji wystąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru. Przez WNT należy rozumieć nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (art. 9 ust. 1 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów dochodzi wyłącznie wówczas, gdy dostawcą towarów jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą (chyba że przedmiotem transakcji są nowe środki transportu) (art. 9 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy w WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia (art. 20 ust. 5 ustawy o VAT).

Jak wykazać w księgach wniesienie wkładu niepieniężnego

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów należy na zasadach ogólnych udokumentować np. notą księgową (do końca 2013 r. była to faktura wewnętrzna) oraz wykazać w poz. 33 i 34 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D. Podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu na zasadach ogólnych. WNT wykazuje się również w części D informacji podsumowującej VAT-UE.

W omawianym przypadku nie trzeba dokonywać przeliczenia kwot, skoro faktura jest wystawiona w złotych.

Ewidencja księgowa

1. Nabycie tonera:

Wn „Zużycie materiałów”/„Materiały biurowe”

Ma „Zobowiązania wobec dostawców”

2. Naliczenie VAT w związku z WNT:

Wn „VAT naliczony”

Ma „VAT należny”

3. Zaplata za fakturę:

Wn „Zobowiązania wobec dostawców”

Ma „Rachunek bankowy”

Niestety, w Polsce nie można odliczyć VAT z niemieckiej faktury, ale można albo poprosić dostawcę o korektę, albo postarać się o zwrot na zasadzie VAT-REF. Natomiast można odliczyć VAT z faktury wewnętrznej.

Odpowiedzialność karna za prowadzenie ksiąg rachunkowych

Zapraszamy do dyskusji na forum


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 9 ust. 1, art. 9 ust. 2 pkt 2, art. 20 ust. 5, art. 24 ust. 1–2, art. 86 ust. 1 pkt 4 lit. c), ust. 10b pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Maciej Jurczyga

doktor nauk ekonomicznych, biegły rewident, prezes zarządu Biura Rachunkowego JURCZYGA sp. z o.o. w Pilchowicach


Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Witold Chomiczewski

Radca prawny, wspólnik w Lubasz i Wspólnicy - Kancelaria Radców Prawnych sp.k. Specjalizuje się w prawie IT i nowych technologii, ma bogate doświadczenie w obsłudze prawnej przedsiębiorców związanych z e-commerce, doradza m.in. spółkom zajmującym się marketingiem internetowym, przygotowuje umowy dotyczące SEO/SEM, reklamy RTB, prawa autorskiego w Internecie. Wspiera przedsiębiorców internetowych, a zwłaszcza portale w sprawach związanych z odpowiedzialnością za cudze treści. Ma wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu postępowań sądowych dotyczących problematyki prawa autorskiego, Internetu oraz prawa gospodarczego. Brał udział w projekcie na zlecenie Komisji Europejskiej, Study on Liability of Internet Intermediaries, który dotyczył dyrektywy o handlu elektronicznym. Pełnomocnik ds. Legislacji Izby Gospodarki Elektronicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama