reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak zaksięgować nietypowe faktury?

Jak zaksięgować nietypowe faktury?

Księgowanie nietypowych faktur to problem, który spotyka na swojej drodze chyba każdy księgowy. Masz dość wielokrotnego wykonywania tych samych operacji i rozwiązywania tego samego problemu kolejny raz?

Rodzaje faktur

Faktura to dokument handlowy, stanowiący potwierdzenie transakcji w obrocie gospodarczym między sprzedającym a kupującym i musi ona zawierać wszystkie elementy, wymagane przepisami prawa. Rodzajów faktur jest bardzo wiele. Najbardziej popularną z nich jest faktura VAT, wystawiana przez podmioty będące płatnikami podatku od towarów i usług. Kolejną fakturą jest faktura proforma, która stanowi obietnicę dostawy towaru, bądź wykonania usługi. Następnym rodzajem faktury jest faktura elektroniczna, dzięki której, mimo odległości, dzielących kontrahentów, możliwe jest jej szybkie i proste dostarczenie przez Internet. Osobnym rodzajem faktury jest faktura VAT marża, wystawiana w przypadku opodatkowania marży. Fakturą godną uwagi jest również faktura wewnętrzna, którą operuje się w granicach przedsiębiorstwa i posługuje się nią wyłącznie w celach księgowych.

Korekta pustej faktury - do kiedy można to zrobić?

Księgowanie faktury

Zaksięgowanie to zapisanie faktury w księdze przychodów i rozchodów. Ważnym elementem jest data zaksięgowania, decydująca o tym, kiedy podatek zostanie rozliczony. Faktury za miesiąc poprzedni należy zaksięgować w KPiR do 20 dnia następnego miesiąca, porządkując je chronologicznie. Jeżeli koszty są elementem powtarzającym się, księgowanie faktur jest rzeczą prostą. Jednakże, podczas gdy mamy do czynienia z fakturą nietypową, sprawa zaczyna się komplikować. Prowadzenie księgowości jest zawsze czasochłonne, dlatego też, warto zdecydować się na nowoczesne rozwiązania, które pomogą ułatwić nam pracę i zoptymalizować koszty.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Możliwości nowych technologii

W przypadku spotkania z nietypową fakturą, pomocny może być np. system SaldeoSMART, który rozwiąże problem skomplikowanego księgowania. Podczas gdy, faktura występuje rzadko, raz, czy dwa razy do roku, system zapamiętuje jak została ona uprzednio rozksięgowana i podpowiada, jak należy z nią postąpić tym razem. Dzięki temu, możemy zaoszczędzić swój czas, zaksięgowując fakturę bez zastanawiania się kolejny raz nad tym samym problemem. System pomaga przyspieszyć, ułatwić i zautomatyzować pracę księgowego. Wprowadzone do systemu dokumenty podlegają kategoryzacji, dzięki czemu łatwiej jest je później zaksięgować. Dzięki systemowi, możemy poruszać się swobodnie, 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu po uporządkowanym archiwum dokumentów.

Kary za wystawianie nierzetelnych (fikcyjnych) faktur

Autor: Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

SaldeoSMART

SaldeoSMART to ewolucja w księgowości.

Zdjęcia

Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.
Edyta Piekarska - magister ekonomii na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Wiceprezes firmy BrainSHARE IT sp. z o.o. - producenta systemu SaldeoSMART do odczytywania danych z dokumentów. Analityk biznesowy i specjalista z zakresu optymalizacji i automatyzacji pracy wraz z elektronicznym obiegiem dokumentów.

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama