Jak zaksięgować opłatę za gwarancję udzieloną przez bank
REKLAMA
REKLAMA
Gwarancja udzielona przez bank ma na celu uwiarygodnienie spółki wobec jego kontrahenta. Stanowi ona bowiem zapewnienie, że podmiot wypełni wymagania wobec innego podmiotu. Zgodnie z przepisami prawa bankowego gwarancją bankową jest jednostronne zobowiązanie banku-gwaranta, że po spełnieniu przez podmiot uprawniony (beneficjenta gwarancji) określonych warunków zapłaty, bank ten wykona świadczenie pieniężne na rzecz beneficjenta gwarancji - bezpośrednio albo za pośrednictwem innego banku. Udzielenie i potwierdzenie gwarancji bankowej następuje na piśmie pod rygorem nieważności.
REKLAMA
Prowizję od wydanej przez bank gwarancji księguje się na kontach zespołu cztery (w przypadku ewidencjo kosztów), a dokładnie na koncie 466 - Usługi bankowe. Analogicznie ujmuje się w księgach rachunkowych - koszty zwykłych prowizji bankowych z tytułu np. prowadzenia rachunku bankowego. Warto zwrócić wiec uwagę, że odmienny sposób czyli na koncie kosztów finansowych (konto zespołu siedem)ujmuje się m.in. prowizje pobrane przez bank od obrotowych kredytów (strona Wn konta 756 - Koszty finansowe, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy).
W związku z tym na podstawie wyciągu bankowego w księgach rachunkowych opłatę za gwarancje bankowe można zaewidencjonować następującym zapisem: strona Wn konta 420 - Usługi obce, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy.
Przedstawiony sposób ewidencji właściwy jest tylko do dnia przyjęcia środka trwałego do używania. Warto jednak pamiętać, że jeżeli koszty gwarancji związane są z zakupem środka trwałego zwiększają one jego wartość początkową. W tym przypadku ewidencja opłaty za udzieloną przez bank gwarancję może być zaksięgowana następującym zapisem: strona Wn konta 080 - Środki trwałe w budowie, strona Ma konta 130 - Rachunek bankowy.
WAŻNE
Zgodnie z prawem bankowym, bank może potwierdzić zobowiązanie innego banku wynikające z gwarancji bankowej. W tym przypadku roszczenia z gwarancji można kierować do banku, który jej udzielił, lub do banku, który ją potwierdził, albo do obu tych banków łącznie, aż do zupełnego zaspokojenia roszczeń wierzyciela
AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl
Podstawa prawna
• Art. 81 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz.U. z 2002 r. nr 72, poz. 665 z późn. zm.).
• Art. 28 ust. 8 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat