| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Nieodpłatne otrzymanie sprzętu komputerowego

Nieodpłatne otrzymanie sprzętu komputerowego

Nasza szkoła, będąca jednostką budżetową, otrzymała w ramach unijnego projektu nowy sprzęt komputerowy na kwotę 67 000 zł. Sprzęt zaksięgowaliśmy w następujący sposób: Wn 013 Ma 072. Jakich księgowań mamy dokonać, aby przenieść to na wynik finansowy? Prosimy o podanie prawidłowego schematu zaksięgowania od momentu przyjęcia środków do przeniesienia na wynik finansowy.

Środki trwałe to kontrolowane przez jednostkę rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne i zdatne do użytku w momencie oddania do używania, przeznaczone na potrzeby działalności statutowej jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy z o rachunkowości). Pozostałe środki trwałe są to środki trwałe o wartości nieprzekraczającej wielkości ustalonej w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. kwoty 3500 zł.

Środki trwałe, w tym przypadku sprzęt komputerowy, stanowiące pomoce dydaktyczne, w tym także środki transportu, służące do nauczania i wychowywania w szkołach i placówkach oświatowych, bez względu na ich wartość początkową ujmuje się na koncie 013 „Pozostałe środki trwałe” w korespondencji z kontem 760 „Pozostałe przychody i koszty”.

Pozostałe środki trwałe umarza się jednorazowo w miesiącu przyjęcia ich do używania.

Zatem prawidłowy sposób księgowania przedstawia schemat.

Na koncie 013 ewidencjonuje się stan oraz zwiększenia i zmniejszenia wartości pozostałych środków trwałych w używaniu, jeśli podlegają one ewidencji ilościowo-wartościowej. Do konta 013 należy prowadzić szczegółową ewidencję ilościowo-wartościową umożliwiającą ustalenie wartości początkowej i ilości poszczególnych pozostałych środków trwałych oddanych do używania poszczególnym osobom i komórkom organizacyjnym oraz ewidencję wartościową z podziałem na grupy statystyczne środków trwałych według rozporządzenia Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT).

Konto 013 może wykazywać saldo debetowe, które oznacza wartość początkową pozostałych środków trwałych znajdujących się w używaniu.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Gdyby otrzymana darowizna nie stanowiła pomocy dydaktycznych, a wartość jednego zestawu komputerowego przekroczyła kwotę 3500 zł, wówczas nieodpłatne otrzymanie środka trwałego należałoby ująć na kontach Wn 011 Ma 800 i amortyzować stopniowo według rocznej stawki amortyzacyjnej, która dla zestawu komputerowego wynosi 30%.

Podstawy prawne

- Rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz.U. z 2006 r. Nr 142, poz. 1020)

- Rozporządzenie Rady Ministrów z 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) (Dz.U. z 1999 r. Nr 112, poz. 1317; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 26, poz. 2589)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Teper

Adwokat amerykański

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK