| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość non-profit > Ewidencja części niewykorzystanej dotacji w księgach stowarzyszenia

Ewidencja części niewykorzystanej dotacji w księgach stowarzyszenia

W 2007 r. otrzymaliśmy dotację z gminy na realizację projektu, który kończył się 31 grudnia 2007 r. Wydano tylko część tej dotacji i rozliczono projekt, w związku z tym do zwrotu podlegała kwota 2000 zł. Czy mogę pomniejszyć pod datą 31 grudnia 2007 r. przychody o te 2000 zł i zaksięgować je na konto 840 „Przychody przyszłych okresów”, a w 2008 r. - kiedy je oddam do gminy - zaksięguję 840/130? Można było zaksięgować to w inny sposób - w 2007 r. przyjąć do przychodów całą otrzymaną dotację, z czego powstanie wynik finansowy większy, niż gdybym postąpiła jak wyżej - a w 2008 r., przy zwrocie tych środków, pomniejszyłabym fundusz. Proszę o interpretację.


W tym przypadku bezpośrednio zastosowanie będzie miała zasada z art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości stanowiąca, że jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy. Stosując się do tej zasady, należy uznać, że drugi z opisanych w pytaniu sposobów ewidencji tego zdarzenia gospodarczego z pewnością nie byłby prawidłowy, gdyż stowarzyszenie w momencie zamykania ksiąg wie, że kwota 2000 zł nie będzie jej przychodem. Jednak księgowanie tej kwoty na koncie „Rozliczenia międzyokresowe przychodów” też nie byłoby prawidłowym posunięciem. Byłoby to bowiem niezgodne z treścią ekonomiczną tego zdarzenia. Niewykorzystane środki nigdy w przyszłości nie będą stanowiły przychodów stowarzyszenia. Dlatego niewykorzystaną kwotę dotacji należało zaksięgować na koncie „Pozostałe rozrachunki” - w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”.

Zwrócić tu należy dodatkowo uwagę na art. 7 ust. 2 ustawy, zgodnie z którym w księgach roku obrotowego należy uwzględnić wszystkie zdarzenia gospodarcze dotyczące tego roku - także wtedy, gdy zostaną one ujawnione między dniem bilansowym a dniem, w którym rzeczywiście następuje zamknięcie ksiąg rachunkowych. W przypadku stowarzyszenia taka właśnie sytuacja wystąpiła. Przed zamknięciem ksiąg rachunkowych jednostka posiada pewną informację, że kwota dotacji nie została w pełni wykorzystana i podlega zwrotowi. Dlatego też prawidłowe będzie pomniejszenie przychodów z tytułu otrzymanej dotacji w księgach roku 2007.

Prawidłowe księgowania powinny przebiegać następująco:

1. Ewidencja w księgach roku 2007

Wyksięgowanie z przychodów niewykorzystanej kwoty dotacji

Wn konto zespołu 7 „Przychody” 2000 zł

Ma konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 2000 zł

(w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”)

2. Ewidencja w księgach roku 2008

Zwrot niewykorzystanej kwoty dotacji na rachunek gminy

Wn konto 240 „Pozostałe rozrachunki” 2000 zł

(w analityce „Rozrachunki z urzędem gminy z tytułu dotacji”)

Ma konto 130 „Rachunek bankowy” 2000 zł

Podstawa prawna:

• ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzec Małgorzata

Specjalista ds. HR i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »