reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS w formie elektronicznej

Obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS w formie elektronicznej

Zgodnie z nowymi regulacjami obowiązek przesyłania sprawozdań finansowych do KRS w formie elektronicznej obowiązuje od 1 października 2018 r. Przy czym, jak wyjaśnia ekspert Grant Thornton, jednostki, których dzień bilansowy przypada najpóźniej na 30 września 2018 r., a jedynie sprawozdanie finansowe zostanie sporządzone po 1 października 2018 r., nie są zobowiązane do przesyłania sprawozdań elektronicznych.

Z dniem 15 marca 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 26. stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 398); (dalej: Ustawa).

Zmiany nałożone Ustawą m.in. wprowadziły obowiązek przesyłania sprawozdań do KRS w formie elektronicznej począwszy od 1 października 2018 r.

Na stronie Ministerstwa Finansów zostały opublikowane struktury logiczne, zgodnie z którymi podatnik jest zobowiązany do przekazania swojego sprawozdania finansowego do KRS. Jednak przy braku informacji praktycznych w tym zakresie i w związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie nowych przepisów, pojawił się problem z fizycznym sporządzeniem sprawozdania według udostępnionych standardów. Ponadto do końca nie było wiadomo czy nowy obowiązek dotyczy również podatników których rok podatkowy kończy się przed 1 października 2018 r.

Sytuacja wyklarowała się dzięki wyjaśnieniom udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów, w których czytamy, że: „Sporządzenie sprawozdania finansowego w strukturze logicznej oraz formacie udostępnianym w BIP, niezależnie od terminu sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego, o którym mowa w treści przepisu art. 52 ust 1 ustawy o rachunkowości, dotyczy tylko tych jednostek, których dzień bilansowy przypada na terminy po dniu wejścia ustawy w życie, czyli od dnia 1 października 2018 r.”

W związku z powyższym jednostki, których dzień bilansowy przypada najpóźniej na 30 września 2018 r., a jedynie sprawozdanie finansowe zostanie sporządzone po 1 października 2018 r., nie są zobowiązane do przesyłania sprawozdań elektronicznych.

Polecamy: Ceny transferowe. Jak przygotować firmę do kontroli podatkowej

Wprawdzie powyższy komunikat odnosi do zagadnień związanych wyłącznie ze sposobem przesłania sprawozdań  do KRS, jednak naszym zdaniem również powoduje obowiązek złożenia sprawozdań do urzędów skarbowych na starych zasadach.

Autor: Darya Lukouskaya, Konsultant, Doradztwo podatkowe Grant Thornton

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

PIRXON

PIRXON SA (dawniej SmartMedia Sp. z o.o.) od 2004 roku optymalizuje procesy, dostarczając zaawansowane rozwiązania informatyczne polskim i zagranicznym firmom.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama