reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Międzynarodowy Standard Rachunkowości 37 a zobowiązania i rezerwy na zobowiązania

Międzynarodowy Standard Rachunkowości 37 a zobowiązania i rezerwy na zobowiązania

W następstwie stosowania zasady ostrożnej wyceny oraz współmierności przychodów i kosztów tworzone są rezerwy oraz ujawniane są zobowiązania warunkowe. Obszary te – ze względu na niebezpieczeństwo subiektywizmu, charakterystycznego dla decyzji podejmowanych w warunkach niepewności – budzą kontrowersje. Aby przybliżyć temat, omówię te najbardziej problematyczne kwestie.

Słowo o rezerwach

Zgodnie ze standardem, rezerwy to szczególny rodzaj zobowiązań, którego kwota lub termin zapłaty są niepewne. W myśl MSR 37 rezerwy są zobowiązaniami i – jako pozycja w bilansie – muszą spełniać cechy zobowiązań. Dodatkowo, rezerwę tworzy się tylko wtedy gdy przez jednostkę spełnione są wszystkie niżej wymienione warunki:

  • poniesienie obecnego prawnego lub zwyczajowego obowiązku wydatku pieniężnego, wynikającego z przeszłych zdarzeń;
  • wydanie zasobów w celu wypełnienia tego obowiązku;
  • możliwość dokonania wiarygodnego oszacowania kwoty zobowiązania.

Ponadto, zgodnie z MSR 37, stan tworzonych przez jednostkę rezerw powinien być weryfikowany i korygowany na każdy dzień bilansowy. Kiedy znika prawdopodobieństwo, że nastąpienie wypływu środków pieniężnych będzie konieczne do wypełnienia zobowiązania, jednostka powinna rozwiązać założoną rezerwę. Trzymając się standardu, rezerwę można wykorzystać jedynie na nakłady o przeznaczeniu, na jakie była pierwotnie utworzona.

Podział i charakterystyka zobowiązań

Jeśli chodzi o same zobowiązania, to dzieli się je na te, które ujmowane są w bilansie (w tym także rezerwy) oraz na te, których się w nim nie odznacza – określa się je jako zobowiązania warunkowe. Szczegóły z nimi związane są  przedstawione w informacji dodatkowej.

Warto również mieć na uwadze, że standard nie tylko dokonał oddzielenia rezerw i zobowiązań warunkowych, ale także rozróżnił rezerwy od innych zobowiązań, takich jak: zobowiązania z tytułu dostaw i usług czy rozliczenia międzyokresowe bierne. W przeciwieństwie do rezerw:

  • zobowiązania handlowe są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za towary i usługi, które zostały dostarczone/wykonane oraz zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą;
  • rozliczenia międzyokresowe bierne, potocznie określane mianem „accruals”, są zobowiązaniami przypadającymi do zapłaty za towary lub usługi, które zostały otrzymane/wykonane, ale nie zostały opłacone, zafakturowane lub formalnie uzgodnione z dostawcą (łącznie z kwotami należnymi pracownikom).

Ponadto „accruals” są wykazywane jako część zobowiązań z tytułu dostaw i usług lub zobowiązań z innych tytułów, natomiast rezerwy wykazywane są oddzielnie.

Podsumowanie

Na zakończenie pokuszę się o stwierdzenie, że jednostki gospodarcze, chcąc uwzględnić ryzyko i niepewność w sprawozdaniu finansowym, zmuszane są do dokonania głębszej analizy określonych sytuacji. W związku z tym, że Ustawa o Rachunkowości zawiera jedynie ogólne informacje na ten temat, warto zajrzeć do MSR 37, który bardziej szczegółowo opisuje tę tematykę.

Zachęcam do zapoznania się z większą ilością informacji na temat zobowiązań i rezerw na zobowiązania w odniesieniu do MSR 37, dostępnymi na https://www.rsmpoland.pl/pl/insights/rsm-poland-blog/msr-37-zobowiazania-i-rezerwy-na-zobowiazania.

Paulina PRUSIK, Audit Assistant w RSM Poland

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama