REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak sporządzić zestawienie zmian w kapitale własnym

Mariusz Dudek
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W 2002 r. do ustawy o rachunkowości wprowadzono - jako element sprawozdania finansowego - zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym. Ten element sprawozdania sporządzają jednostki podlegające obligatoryjnemu badaniu i publikowaniu swoich sprawozdań finansowych.

Zestawienie zmian w kapitale (funduszu) własnym przedstawia dane o zmianach (i przyczynach tych zmian) w poszczególnych składnikach kapitału (funduszu) własnego. Zmiany, jakie nastąpiły w kapitale własnym w danym okresie sprawozdawczym, mają istotne znaczenie dla użytkowników sprawozdania finansowego. Odzwierciedlają wzrost lub spadek wartości aktywów netto. Zestawienie to przedstawia także dane o kosztach i przychodach, które zostały bezpośrednio odniesione na kapitał (fundusz) własny, z pominięciem rachunku zysków i strat. Konstrukcja tego zestawienia prezentuje poszczególne rodzaje kapitałów własnych, począwszy od bilansu otwarcia, poprzez zwiększenia i zmniejszenia według określonych tytułów, aż do bilansu zamknięcia. Zestawienie prezentuje też wartość kapitału (funduszu) własnego na początek okresu (BO), kapitału (funduszu) własnego na koniec okresu (BZ) oraz informacje o wielkości kapitału (funduszu) własnego po uwzględnieniu proponowanego podziału zysku albo pokrycia straty.

Sporządzenie zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym następuje na podstawie danych wynikających z zapisów na kontach oraz sald na początek i koniec okresu sprawozdawczego.

W tabeli 1 scharakteryzowano poszczególne pozycje zestawienia.

Tabela 1. Charakterystyka pozycji zestawienia zmian w kapitale (funduszu) własnym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

W księgach rachunkowych firmy METRONEX Sp. z o.o. na dzień 1 stycznia 2006 r. (BO) wykazano następujące stany początkowe kont kapitału własnego:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W roku 2006 dokonano następujących operacji gospodarczych dotyczących kapitału własnego:

1. W marcu sprostowano błąd ujawniony w trakcie kontroli rozliczenia podatkowego za rok 2004. Stwierdzono, że wartość prac modernizacyjnych w hali produkcyjnej na kwotę 321 000 zł błędnie zaksięgowano w koszty remontów na konto „usługi obce”. Z tego tytułu nastąpiło istotne zaniżenie wyniku finansowego roku 2004. Wartość zaniżenia należy ująć jako „błąd podstawowy”.

2. W kwietniu zlikwidowano starą linię produkcyjną, która na 1 stycznia 1995 r. podlegała aktualizacji wyceny. Skutki aktualizacji wyceny były następujące: zwiększenie wartości początkowej o 29 400 zł oraz zwiększenie umorzenia o 6200 zł. Różnicę (23 200 zł) należy odnieść z konta „kapitał z aktualizacji wyceny” na konto „Kapitał zapasowy”.

3. W lipcu przeksięgowano zysk z roku 2005 oraz dokonano jego podziału. Zysk w kwocie 127 600 zł podzielono w następujący sposób:

a) kwota na zwiększenie udziałów - 23 000 zł, z tego: 20 000 zł na kapitał udziałowy, 3000 zł na zryczałtowane opodatkowanie (15%),

b) kwota na kapitał zapasowy - 28 000 zł,

c) kwota na kapitał rezerwowy - 20 000 zł,

d) kwota na wypłatę dywidendy udziałowcom - 40 000 zł,

e) kwota na nagrody dla pracowników - 16 600 zł.

4. W grudniu wypłacono zaliczkę na poczet zysku roku bieżącego w kwocie 20 000 zł, w tym: 17 000 zł - wartość otrzymana przez udziałowców, oraz 3000 zł - podatek dochodowy.

Ponadto na konto 860 „Wynik finansowy 2006 r.” przeksięgowano przychody, koszty, wyniki nadzwyczajne. W efekcie saldo końcowe tego konta wyniosło 123 840 zł.

Na podstawie przedstawionych danych sporządzono zestawienie zmian w kapitale własnym, podając dane za rok bieżący.

Opisane operacje zostały ujęte na następujących kontach:

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Zestawienie zmian w kapitale własnym firmy METRONEX Sp. z o.o. na dzień 31 grudnia 2006 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Należy zwrócić uwagę, że między zestawieniem zmian w kapitale (funduszu) własnym a kapitałami własnymi wykazanymi w bilansie muszą zachodzić następujące zgodności:

l stan kapitału własnego na początek okresu (BO) musi być zgodny ze stanem zaprezentowanym w pasywach bilansu na początek okresu (BO),

l stan kapitału własnego (BO) powiększony o sumę wszystkich zwiększeń i pomniejszony o sumę wszystkich zmniejszeń poszczególnych kapitałów musi się równać kapitałowi na koniec okresu wykazanemu w pasywach bilansu (BZ).

UWAGA!

W celu sprawdzenia poprawności sporządzenia zestawienia zmian w kapitale własnym należy porównać wartości poszczególnych pozycji kapitałów własnych w zestawieniu z wartościami kapitałów przedstawionych w części A pasywów bilansu (tabela 2).

Tabela 2. Część A bilansu firmy METRONEX Sp. z o.o.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Dudek

ekspert w zakresie księgowości, audytor wewnętrzny

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Rachunkowości

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA