REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmieniły się obowiązki zgłoszeniowe dotyczące sprawozdania skonsolidowanego

Ewa Szczepankiewicz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy, jak w latach poprzednich, sprawozdanie skonsolidowane należy ogłosić w „Monitorze Polskim B” oraz złożyć do akt w Krajowym Rejestrze Sądowym? Czy do zgłoszenia w sądzie nadal wystarczy pismo przewodnie, czy też właściwy jest jakiś druk wniosku?

RADA

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej podlega obowiązkowi złożenia w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz obowiązkowi ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski B”. W odróżnieniu od lat ubiegłych (tj. od 1 stycznia 2007 r.) złożenie skonsolidowanego sprawozdania podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym. Właściwym (od 1 stycznia 2007 r.) formularzem do dokonania wpisu jest wniosek KRS-230. Dalsze szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Przepisy obowiązujące do końca 2006 r. nie nakazywały złożenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawozdanie przekazywane było do akt rejestrowych wraz z załącznikami bez jakiegokolwiek wniosku o wpis. Nie wiązały się z tym również żadne opłaty.

Od 1 stycznia 2007 r. obowiązują w tym zakresie przepisy zmienionej ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym. Obecnie (art. 40 ustawy o KRS) w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się między innymi:
- wzmiankę o złożeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego grupy kapitałowej z oznaczeniem daty jego złożenia,

- wzmiankę o złożeniu opinii biegłego rewidenta,

- wzmiankę o złożeniu uchwały o zatwierdzeniu skonsolidowanego sprawozdania grupy kapitałowej,

- wzmiankę o złożeniu sprawozdania z działalności grupy.

Zmiany te uwzględnia zaktualizowany urzędowy formularz wniosku o wpis do KRS, a mianowicie KRS-230.

Zarząd jednostki dominującej grupy kapitałowej, której skonsolidowane sprawozdanie finansowe podlega badaniu i ogłoszeniu stosownie do przepisów ustawy o rachunkowości (art. 69 ust. 3), powinien złożyć do KRS w ciągu 15 dni od jego zatwierdzenia:
- skonsolidowane sprawozdanie finansowe,

- sprawozdanie zarządu z działalności grupy,

- opinię biegłego rewidenta,

- odpis uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego.

Łącznie z tymi dokumentami jednostka składa wniosek o wpisanie do KRS wzmianki o złożeniu tych dokumentów (formularz KRS-230). Opłata sądowa wynosi 40 zł. Jednostka opłaca jednocześnie kwotę 250 zł, jako należność za ogłoszenie wymagane przez przepisy o rachunkowości w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym”.

Niezależnie od powyższego (co nie uległo zmianie w stosunku do lat poprzednich) kierownik jednostki dominującej powinien złożyć w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia odrębny wniosek o ogłoszenie treści sprawozdania w Dzienniku Urzędowym „Monitor Polski B”, uiszczając opłatę, która zostanie wyliczona przez wydawcę zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 3 października 2001 r. (obecnie jest to kwota 708,59 zł brutto za 1 stronę - więcej szczegółów na temat procedury składania sprawozdań do druku można znaleźć na stronie www.cokprm.gov.pl, w zakładce „Monitor Polski B”).

Do ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” należy złożyć w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia:
- wprowadzenie do skonsolidowanego sprawozdania finansowego stanowiące część skonsolidowanej informacji dodatkowej,

- bilans grupy,

- skonsolidowany rachunek zysków i strat,

- zestawienie zmian w kapitale własnym grupy,

- skonsolidowany rachunek przepływów pieniężnych za rok obrotowy,

- opinię biegłego rewidenta,

- odpis uchwały bądź postanowienia o zatwierdzeniu rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego.

ważne!

Skonsolidowane sprawozdanie finansowe grupy kapitałowej, niebędącej podatkową grupą kapitałową w rozumieniu art. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie podlega obowiązkowi przekazania do urzędu skarbowego.

- art. 40 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym - j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 17, poz. 209; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 50, poz. 331

- rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 15 grudnia 2006 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów urzędowych formularzy wniosków o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz sposobu i miejsca ich udostępniania - Dz.U. Nr 241, poz. 1749

- art. 69 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości - j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540

- rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 3 października 2001 r. w sprawie wysokości opłat za ogłaszanie obwieszczeń i ogłoszeń w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski B” - Dz.U. Nr 114, poz. 1216

Ewa Szczepankiewicz

główna księgowa w spółce z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r.

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA