REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada istotności, czyli klucz do transparentnych sprawozdań finansowych

Zasada istotności jako fundament rzetelnej sprawozdawczości finansowej
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowując się do sporządzenia sprawozdania finansowego należy mieć na uwadze jedną z głównych zasad rachunkowości, czyli zasadę istotności. Zasada istotności koncentruje się na identyfikacji informacji, które mogą wpłynąć na decyzje użytkowników sprawozdań finansowych. Jest to fundamentalne kryterium, które pozwala ocenić, które dane są na tyle ważne, że powinny zostać ujawnione w sprawozdaniu finansowym, a które można pominąć bez szkody dla jasności i rzetelności prezentowanych informacji.
rozwiń >

Wprowadzenie do zasady istotności

Zasada istotności jest jednym z kluczowych pojęć w rachunkowości. Zgodnie z polskimi przepisami, zawartymi w ustawie o rachunkowości, każda jednostka, przy sporządzaniu sprawozdania finansowego, jest zobowiązana do prezentowania informacji w sposób jasny, rzetelny i zgodny z rzeczywistym stanem majątkowym i finansowym przedsiębiorstwa. Istotność jest więc miarą znaczenia danej informacji w kontekście całości sprawozdania. Informacja jest istotna, jeśli jej pominięcie lub błędne przedstawienie mogłoby wpłynąć na decyzje ekonomiczne użytkowników.

REKLAMA

Autopromocja

Przepisy prawne dotyczące zasady istotności

W polskim prawie rachunkowym, zasada istotności jest ściśle powiązana z przepisami ustawy o rachunkowości. Artykuły tej ustawy określają, jakie informacje powinny być ujawniane w sprawozdaniach finansowych i w jaki sposób. Zasada istotności jest interpretowana przez organy nadzorcze, takie jak Komisja Nadzoru Finansowego, oraz przez standardy rachunkowości, które dostarczają wytycznych, jak stosować tę zasadę w praktyce.

Ważne

Zasada istotności została uregulowana w art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym "jednostka może w ramach przyjętych zasad (polityki) rachunkowości stosować uproszczenia, jeżeli nie wywiera to istotnie ujemnego wpływu na realizację obowiązku określonego w art. 4 ust. 1 (tj. jednostki obowiązane są stosować przyjęte zasady (politykę) rachunkowości, rzetelnie i jasno przedstawiając sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy)". Natomiast w art. 4 ust. 4a ustawodawca wskazuje: "Stosując przepisy ustawy, jednostka kieruje się zasadą istotności. Informacje wykazywane w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym należy uznać za istotne, gdy ich pominięcie lub zniekształcenie może wpływać na decyzje podejmowane na ich podstawie przez użytkowników tych sprawozdań. Nie można uznać poszczególnych pozycji za nieistotne, jeżeli wszystkie nieistotne pozycje o podobnym charakterze łącznie uznaje się za istotne".

Kryteria istotności i zastosowanie w praktyce

Istotność nie jest wartością stałą i nie można jej określić jednoznacznie dla wszystkich jednostek. Zależy ona od wielu czynników, takich jak wielkość, rodzaj i specyfika działalności przedsiębiorstwa. W praktyce, ocena istotności wymaga od osoby sporządzającej sprawozdanie finansowe wiedzy specjalistycznej i doświadczenia zawodowego. Kryteria istotności mogą obejmować kwotowe limity, procentowe udziały w poszczególnych pozycjach sprawozdania, a także czynniki jakościowe, takie jak wpływ na reputację firmy czy ryzyko prawne.

Praktyczne zastosowanie zasady istotności wymaga analizy każdej pozycji sprawozdania finansowego pod kątem jej wpływu na ocenę sytuacji finansowej i wyników działalności przedsiębiorstwa. To oznacza, że nie wszystkie błędy czy pominięcia są na tyle istotne, aby wymagały korekty. Jednakże, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że pominięcie lub błąd mogą wpłynąć na decyzje użytkowników, powinny zostać skorygowane.

Istotność a jakość informacji finansowej

Jakość informacji finansowej jest bezpośrednio związana z zasadą istotności. Informacje prezentowane w sprawozdaniu finansowym powinny być nie tylko rzetelne i zgodne z rzeczywistością, ale również istotne. Oznacza to, że muszą one umożliwiać użytkownikom dokonanie właściwej oceny sytuacji finansowej, wyników działalności oraz przepływów pieniężnych jednostki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Istotność w kontekście międzynarodowych standardów rachunkowości

Chociaż zasada istotności jest uniwersalna dla wszystkich systemów rachunkowości, jej interpretacja może się różnić w zależności od przyjętych standardów. W Polsce, oprócz ustawy o rachunkowości, należy również uwzględnić Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF), które mogą być stosowane przez niektóre jednostki. MSSF definiują istotność w kontekście wpływu na decyzje ekonomiczne użytkowników, co jest zbieżne z polskimi regulacjami.

Wybrane problemy związane z zasadą istotności

W praktyce, stosowanie zasady istotności może rodzić szereg problemów. Do najczęstszych należą trudności z oceną, które informacje są istotne, zwłaszcza w sytuacjach granicznych. Ponadto, istnieje ryzyko nadmiernej agregacji danych, co może prowadzić do ukrycia istotnych informacji, jak również ryzyko nadmiernej szczegółowości, co może przytłoczyć użytkowników nieistotnymi danymi.

Istotność a etyka zawodowa

REKLAMA

Etyka zawodowa księgowych i audytorów ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego stosowania zasady istotności. Odpowiedzialność zawodowa wymaga, aby informacje były prezentowane w sposób uczciwy i obiektywny. Zasada istotności jest więc ściśle związana z etyką zawodową, gdyż wymaga od specjalistów rachunkowości wykazania się profesjonalnym osądem.
Rozdział 9: Istotność a audyt sprawozdań finansowych

Audyt sprawozdań finansowych również nie może obejść się bez zasady istotności. Audytorzy muszą określić poziom istotności, który będzie stosowany podczas badania sprawozdania, aby zapewnić, że wszystkie istotne aspekty zostaną właściwie zbadane i ocenione.

Podsumowanie i wnioski

Zasada istotności jest fundamentem dla rzetelnego i jasnego prezentowania informacji w sprawozdaniach finansowych. Wymaga ona od osób sporządzających i badających sprawozdania finansowe nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również profesjonalnego osądu i etyki zawodowej. Jej prawidłowe stosowanie jest kluczowe dla zapewnienia użyteczności sprawozdań finansowych dla szerokiego kręgu użytkowników.

Artykuł ten stanowi jedynie zarys tematu zasady istotności w kontekście sporządzania sprawozdań finansowych w Polsce. Pełne omówienie wymagałoby szczegółowej analizy przepisów, standardów rachunkowości oraz praktycznych przykładów ich zastosowania, co przekroczyłoby ramy tej wstępnej prezentacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA